"Кримські татари чекають, коли Крим знову буде українським"

На вихідних кримські татари знайомили Львів і Винники зі своєю культурою і традиціями

19:54, 7 вересня 2014

На вихідних, 6 та 7 вересня, у Львові та Винниках, що біля Львова, відбувався V Фестиваль кримськотатарської культури. Кримські татари презентували своє народне мистецтво гончарство, вишивку, танці, співи та багато іншого, а також пропонували скуштувати страви традиційної кримськотатарської кухні.

var rightAdvDiv = document.getElementById('right_advt'); if ( rightAdvDiv != null && !isMobileDevice) { document.MAX_ct0 = unescape('INSERT_ENCODED_CLICKURL_HERE'); var m3_u = (location.protocol=='https:'?'https://adv.lux.fm/www/delivery/ajs.php':'https://adv.lux.fm/www/delivery/ajs.php'); var m3_r = Math.floor(Math.random()*99999999999); if (!document.MAX_used) document.MAX_used = ','; document.write ("<\/scr"+"ipt>"); }

Перший день фестивалю відбувався на території музею народної архітектури та побуту «Шевченківський гай». Спочатку там зібрались митці та обговорили виклики, які стоять сьогодні перед кримськотатарською культурою, а вже пообіді усі охочі могли відвідати майстер-класи з традиційних ремесел кримських татар. Другого дня фестиваль переїхав до Винник, де від початку подій на півдні України поселилась невелика кримськотатарська громада, які виїхали з Криму.

На фестиваль приїхали не тільки кримські татари, які проживають у Львові та околицях, а й гості з Криму.

 

 

Руслан, який готував для усіх охочих традиційні кримськотатарські страви, їхав до Львова не тільки фестивалити, а й зустрітися з друзями.

«Дуже приємно було побачити багатьох людей, яких я не бачив уже півроку. Це вартувало того, щоб приїхати», – розповів він.

А от Зарема живе на Львівщині вже більше року. Ще минулого року її чоловікові запропонували сюди переїхати і сім’я погодилась. Зараз вони живуть в Жидачеві і такий фестиваль – можливість познайомитись із іншими кримськими татарами.

«Ми там зовсім одні, тож тут користуємось нагодою, щоб познайомитись, поспілкуватись. Дуже приємно бачити так багато одноплеменців поруч», – розповіла вона.

А от студенти Ельміра, Тимур, Аліє, Альдар та Ельє, кажуть що атмосфера на фестивалі майже як вдома. Дівчата та хлопці перевелись на навчання у львівські виші цього року через політичну ситуацію. Кажуть, навесні у них чи знайомих траплялись конфлікти із викладачами через різне сприйняття ситуації, що склалась в Криму, тож вирішили покинути рідну домівку.

«Дуже негативним було ставлення до людей, які незгодні з ситуацією в Криму, тому більшість перевелись саме через це», – розповіла Ельміра Асанова.

«А я не змогла відмовитись від українського громадянства, тому взагалі не могла там залишатись», – додає Аліє Закаєва.

Батьки до ідеї перевестись у інший український виш поставились схвально, кажуть молоді люди.

«Батьки навіть самі говорили, що треба їхати. На жаль, у них самих не виходить. Всі ще чекають, що Крим буде українським і все налагодиться», – зазначає Аліє.

На те, що вони зможуть повернутись додому, сподіваються і самі студенти-кримчани. Кажуть, тут дуже добре, але вдома краще.

А от Ейдер у Львові тільки місяць. Раніше він жив у Києві, але там не склалось з роботою, тож з дружиною вирішили переїхати до Львова. В Криму у нього залишились рідні та друзі, але своє життя він у сучасному Криму не уявляє.

«Російська держава та її законодавство є тоталітарними, там утискають елементарне право на віросповідання, не кажучи вже про все інше. Жити в таких умовах для нас було б дуже складно. І те, що зараз відбувається в Криму, коли на людей тиснуть, обшукують, це цьому показник», – каже чоловік.

Журналістка кримськотатарського телеканалу «АТР» Афізе Юсуф-кизи каже, що з Криму виїхали найбільш проукраїнськи налаштовані і релігійні люди. Більшість із них просто не могли б змиритись з новими умовами та законодавством. Та частина татарської громади, яка залишилась, а таких більшість, все ще сподіваються, що Крим знову буде українським.

«Я дуже радий що вже вп’яте мешканці Львова можуть мати нагоду ознайомитись із культурою кримських татар, зрозуміти хто ми є такі. Я дуже вдячний усім, хто долучився до організації цієї події, адже тут ми можемо зібратись та поспілкуватись, а це дуже важливо у такий непростий час», ­– зазначив один із співорганізаторів фестивалю Алім Алієв.

За його словами ще рік тому у Львові було 20 кримських татар, а зараз громада складає вже 1500 осіб, тому українцям і кримським татарам треба краще пізнавати один одного.

Завершився фестиваль частуваннями та спілкуванням учасників та гостей фестивалю.