Кримські татарки і власний бізнес – як допомогти жінкам реалізувати власну мрію

12:57, 27 вересня 2017

Кримські татари – мусульмани, а це означає, що до жінок в них ставлення особливе. Чи не так?
Зізнаймося, майже в кожного з українців є ціла купа стереотипів щодо кримських татар, їхньої релігії і їхніх традицій. Зокрема і стосовно того, що жінки в кримськотатарській спільноті ніби застрягли у 19 сторіччі і не мають права ні на що, окрім кухні та дітей.

Проте, як і кожний стереотип, такий погляд не має жодного підґрунтя. Кримські татари намагаються пояснювати, як же насправді відбувається їхнє життя, які в них є правила та традиції.

І нещодавно розвіяти стереотип про несамостійність та неповноправність кримських татарок допомагала громадська організація «East European Cooperation» з Литви у співпраці із ГО «Арекет» (м. Дрогобич).

То ж напередодні форуму видавців у Дрогобичі провели дводенний тренінг для жінок-переселенок під назвою: «Як стати фрілансером. Від ідеї до коворкінгу». Фактично тренінг складався з двох частин – теоретичної та практичної.

Під час першого дня бізнес-коуч з Литви Юлія Кубова працювала з групою з 20 учасниць і пояснювала їм, яким чином обирати власну справу, як зробити так, щоб мрія перетворилася на мету і як до цієї мети крокувати. Особливу увагу Юлія приділяла темі підтримки таких ідей з боку рідних, та, як виявилося, більшість учасниць запевнили, що родина підтримує їхні прагнення створити власну справу.

Довелося попрацювати і з мотивацією жінок, і з тим, як саме скласти план дій і з іншими нюансами, проте враження від групи у тренерки несподіване:

«Мені важливо було донести до них, що потрібно вибрати ту справу, котра стане для тебе справжнім хобі та улюбленим заняттям, а вже потім зможе принести хороший прибуток. І ця аудиторія була на диво сприйнятлива та відкрита. Вони дійсно хотіли навчатися новому і не боятися кардинальних змін в своєму житті – а це найголовніше. Не кожного разу зустрічаєш таку відкритість серед європейських аудиторій, з якими я працюю, тому стереотип про те, що кримські татарки якісь інші в мене розвіявся вже в перші хвилини».

Самі учасниці запевняли після першого дня, що вони навіть не очікували від себе, що в них стільки ідей, думок і планів, та дякували Юлії за те, що допомогла все це зауважити та структурувати.

Проте другий день тренінгу був не менш насичений. Це вже були практичні заняття з просунення та позиціонування власної справи. Тренінг проводила засновниця студії креативу «BeePR» Наталія Казьоннова.

За її словами, під час тренінгу вона побачила, що інтеграція спільноти внутрішньо переміщених осіб відбувається досить успішно. І попри те, що всі, звісно, вірять, що настане той час, коли можна буде повернутись у Крим чи на Донбас, життя триває тут і зараз, а тому мета тренінгу наступна – навчити цих людей реалізовувати свої навички у сьогоднішніх умовах

«Для нас було справді важливо не розчарувати аудиторію, залишатись з нею на одній хвилі та надати їй саме ті знання, котрі вона потребує. Наприклад, жінка у кримсько-татарській сім’ї має дуже особливу роль у суспільстві загалом. Вона, в першу чергу, дружина, а все, що стосується кар’єри – це другорядне питання. Але в тих умовах, в яких живуть жінки – це набуває великої значущості», - прокоментувала тренерка.

По результатах тренінгу кожна учасниця представила свій проект і в очах кожної було видно те прагнення та бажання, які, безумовно, нададуть їм сил та наснаги ці проекти реалізувати.
І найголовніше, що можна сказати про такий захід – ні в кого не залишилося жодних стереотипів щодо кримських татарок – вони такі ж сильні, амбіційні та талановиті жінки, як і кожна з нас.