Кримськотатарська може стати регіональною ще у жовтні

18:45, 19 жовтня 2012

Рада Міністрів Криму розробила план заходів, щодо реалізації ЗУ "Про засади державної мовної політики" і наприкінці жовтня Верховна Рада Криму може прийняти цей документ. Про це сказав перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

За його словами, у цьому плані заходів передбачено надання статусу регіональної і кримськотатарській мові, повідомляють УНН.

"Я знаю, що Рада Міністрів Криму, за дорученням Верховної Ради Криму підготувала план заходів щодо реалізації у Криму закону про мовну політику в Україні. І Верховна Рада має його схвалити", - сказав він.

Водночас Чубаров висловив певне занепокоєння з приводу того, що закон про засади державної мовної політики можуть скасувати або ж змінити.

"Але що буде до цього часу з самим законом? Тут є різні підходи, в тому числі такі, які, якщо вони будуть прийняті, поставлять кримськотатарську мову перед новими загрозами – вона може не потрапити до тих мов, які будуть використовуватися, як регіональні. Це, якщо буде піднятий відсоток з 10 до 30%", - зазначив Чубаров.

Водночас він наголосив, що кримськотатарська мова повинна використовуватися поряд з державною.

"Кримські татари повертаються на свою землю. У нас немає іншої Батьківщини, крім Криму, кримської землі. І ми завжди говорили про те, що кримськотатарська мова повинна використовуватися поряд з державною мовою. І це тоді, коли ще не було цих законів, коли ще не була підписана Європейська Хартія регіональних мов. Отже теза про те, що кримськотатарська мова в Криму повинна використовуватися поруч з державною – наша позиція. У нас немає іншої держави чи землі де ми могли б реалізувати це право. Після того, як було прийнято закон про мовну політику в Україні, з’явився статус регіональної мови, хоча нам байдуже який статус, але головне щоб в школах вивчалася кримськотатарська мова поруч з державною. І друге, щоб в органах влади кримські татари могли використовувати рідну мову", - сказав перший заступник голови Меджлісу.

За словами Чубарова, кримськотатарська мова перебуває у дуже критичній ситуації.

"Але якщо казати про Крим тут і українська мова знаходиться у достатньо скрутному становищі, на превеликий жаль.  Отже в Криму є проблема із заходами щодо вкорінення державної мови – української і кримськотатарської мови. Адже тут панує російська мова", - наголосив він.

Чубаров зазначив, що ситуація з вивченням кримськотатарської мови наразі складна для кримських татар.

"Якщо переглянути державні звіти – ситуація більш-менш нормальна. Але, якщо говорити про школу з кримськотатарською мовою навчання, то їх на весь Крим 15. Але це теж дуже умовно, оскільки підручниками, науково-методичними матеріалами на кримськотатарській мові  забезпечена тільки початкова школа. Починаючи з 5 по 11 клас є тільки окремі підручники  кримськотатарською мовою, зокрема з літератури, мови, але немає історії, зоології, ботаніки, географії, та інших. Тобто підручників з тих предметів, які формують ідентичність будь-якої людини, її світогляд. Тобто для нас відродження кримськотатарської школи є одним з найголовніших завдань. Але це питання ми вирішуємо дуже повільно, оскільки відсутня державна підтримка", - сказав Чубаров.

Як інформував ZAXID.NET, Верховна Рада України ухвалила ініційований Партією регіонів законопроект "Про засади державної мовної політики" 3 липня. 8 серпня президент України Віктор Янукович підписав його, Закон набув чинності закон 10 серпня. Він передбачає можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%.