Кримські журналісти Осман Пашаєв та Айдер Муждабаєв припинили співпрацю із «Радіо Свобода» через конфлікт із керівництвом. Після того, як журналісти висловили критику на адресу гомофобних висловлювань Іллі Ківи, керівництво проекту зняло з ефіру програму Османа Пашаєва про кримськотатарську автономію, назвавши її «дискусійною».
Шеф-редактор служби новин кримськотатарського каналу ATR Осман Пашаєв та заступник генерального директора цього каналу Айдер Муждабаєв працювали у проекті «Крым.Реалии», який був створений на базі «Радіо Свобода». «Крым.Реалии» займається висвітлюванням новин з окупованого півострова.
У заяві, яку оприлюднили журналісти, йдеться про те, що 21 березня керівник проекту «Радіо Свобода» «Крым.Реалии» Володимир Притула написав на Facebook-сторінці журналіста Айдера Муждабаєва, що «цей журналіст не має висловлювати свою думку стосовно внутрішньополітичних подій в Україні, оскільки він має паспорт громадянина Росії. Мова йшла про критику гомофобних висловлювань Іллі Ківи, керівника Бюро протидії наркозлочинності, та про матеріал про фабрику «Рошен» у Липецьку, посилання на який розмістив на своїй сторінці Айдер Муждабаєв.
Пост Айдера Муждабаєва, через який виникла суперечка
Володимир Притула назвав це «розхитуванням човна» та «атакою на Україну з боку кримських татар». У суперечці з Володимиром Притулою Айдера Муждабаєва підтримав його колега Осман Пашаєв.
Пізніше, 23 березня, програму Османа Пашаєва зняли з ефіру «Радіо Свободи», оскільки керівництво назвала заявлену тему про необхідність відновлення кримськотатарської автономії у складі України «упередженою і дискусійною».
Журналісти Айдер Муждабаєв та Осман Пашаєв (фото: 15 минут)
У зв’язку з цими подіями обидва журналісти публічно звернулись до керівництва сайту «Крым.Реалии», до українського «Радіо Свобода» та до європейського офісу «Радіо Свобода» у Празі, заявивши, що така редакційна політика є обмеженням свободи слова. Також Осман Пашаєв та Айдер Муждабаєв нагадали, що ідея створення кримськотатарської національної автономії у складі України не заборонена законом, а навпаки – визнана Верховною Радою гарантованим правом на самовизначення кримськотатарського народу на самовизначення.
«Висловлюємо нерозуміння того, що ця атака на свободу висловлювання здійснюється співробітниками ЗМІ, які покликані, згідно своїх статутів, сприяти поширенню свободи слова у світі, зокрема в Україні. Просимо керівництво «Радіо Свобода» офіційно роз’яснити нам, чи є така позиція позицією ЗМІ, або особистою думкою їхніх співробітників», - йдеться у заяві журналістів.
Наразі, до отримання офіційної відповіді, журналісти призупинили співпрацю з «Радіо Свобода».
Заяву журналістів прокоментувала директорка української редакції «Радіо Свобода» Мар’яна Драч. Вона стверджує, що «Радіо Свобода» не знімало обговорення теми національної автономії кримських татар з ефіру. Програму просто перенесли на інший день.
Мар’яна Драч підкреслила, що українська редакція «Радіо Свобода» з повагою ставиться до колег з кримськотатарського каналу ATR. За словами директорки редакції, керівник проекту «Крым.Реалии» Володимир Притула зараз у відпустці. Мар’яна Драч також зазначила, що його спілкування з Айдером Муждабаєвим у Facebook є його приватною позицією, яка не завжди співпадає з позицією редакції.
«Радіо Свобода» віддане свободі слова в Україні і багато років працює саме для ствердження цього принципу, який зараз опинився під найбільшою загрозою у Криму. Вірю, що це наша спільна позиція з телеканалом ATR», – підсумувала Мар’яна Драч.