В ніч з 9 на 10 листопада 1938 року почався масовий єврейський погром у Німеччині, що отримав назву «Кришталевої Ночі», або «Ночі розбитих вітрин».
«Кришталева ніч» або «ніч розбитих вітрин» в 1938 році поклала початок Холокосту - масовому насильству стосовно єврейського народу, яке призвело до загибелі близько 6 000 000 євреїв.... Після 1945 р. народи всіх країн, і, перш за все, ті, на долю яких випали найбільші страждання, сподівалися, що переможена не тільки фашистська військова армада, але і викоренена сама фашистська ідеологія.
Однак цього не сталося. Глобалізація світової економіки, міграція багатьох мільйонів людей з різних країн світу в регіони з більш високим рівнем економічного розвитку (перш за все, в країни Західної Європи і США), поширення націоналістичних і релігійних поглядів екстремістського толку і пов'язане з цим посилення міжнародного тероризму - все це викликало зростання ксенофобії, якого не уникли навіть найбільш розвинені держави.
Дуже часто націоналістичні тенденції спираються на вже випробувану в минулому ідеологію. У результаті на початку ХХI століття в різних регіонах світу почастішали прояви ксенофобії, націоналізму, антисемітизму, расизму - всього того, що складає поняття "фашизм". Неонацистські настрої ростуть у Росії - країні, яка відіграла основну роль у перемозі над фашизмом і втратила у війні мільйони своїх громадян. За даними Московського бюро з прав людини, в Росії в першому півріччі 2010 р. було зафіксовано 90 нападів на ґрунті агресивної ксенофобії, 22 людини загинули і 105 поранені. За аналогічний період у 2009 р. було зафіксовано 43 загиблих і 168 постраждалих, у 2008 р. - 78 загиблих, 268 постраждалих.
Щорічно в Міжнародний день проти фашизму та антисемітизму проходять виставки, мітинги, демонстрації та інші заходи в пам'ять про жертви нацизму, терору на національному, расистському, зокрема, антисемітському ґрунті. Тому, розповідаючи про злочини нацизму, ми попереджаємо сьогоднішню молодь про те, яким може стати майбутнє, якщо ми вчасно не скажемо «Ніколи знову!» у відповідь тим, хто пропонує обмежити права однієї групи людей тільки тому, що вони не такі, як ми...