КСУ визнав мовний закон «Колесніченка-Ківалова» неконституційним

Тексту рішення Конституційного Суду наразі немає у відкритому доступі

13:17, 28 лютого 2018

Конституційний суд ухвалив рішення щодо закону «Про основи державної мовної політики». Про це йдеться в повідомленні на офіційному сайті КС, однак наразі не уточнено, яке саме рішення було ухвалено – про визнання закону неконституційним чи про визнання його відповідності головному закону країни.

«Українська правда» пише, що у прес-службі суду пояснили, що рішення ухвалене та готується до оприлюднення: в текст вносяться остаточні правки.

Водночас депутат Київської міської ради представник ВО «Свобода» Олег Бондарчук, який представляв подання від народних депутатів, які скаржилися на закон, в суді, повідомив, що Конституційний Суд визнав мовний закон неконституційним.

Нагадаємо, що закон «Про засади державної мовної політики» № 5029-VI (неофіційно відомий як «Закон Колесніченка-Ківалова» за прізвищами його авторів) був прийнятий Верховною Радою України 5 червня 2012 року у першому читанні 234 голосами «за» і 3 липня 2012 року – у другому читанні 248 депутатськими картками. 8 серпня того року закон було підписано Віктором Януковичем.

Законом встановлювалось, що державною мовою є українська мова, але й істотно було розширено використання регіональних мов, якщо кількість носіїв цих мов не менше 10% від населення певного регіону, а в окремих випадках й менше 10%.

Авторів закону та «Партію Регіонів» звинувачували у провадженні політики русифікації, ухвалення закону призвело до протестів як у Києві, так й у регіонах.

Після набуття чинності закону низки обласних та місцевих рад визнали російську мову регіональною. Окрім того, регіональною у західних областях було визнано угорську мову, молдовську та румунську.

Як відомо, 57 нардепів звернулися до Конституційного суду з вимогою визнати закон «Ківалова-Колесніченка» неконституційним ще у 2014 році.

У грудні 2017 року Конституційний суд України перейшов до закритої частини пленарного засідання для подальшого обговорення й ухвалення рішення щодо конституційного подання.

Верховна Рада України проголосувала за скасування цього «мовного закону» ще 23 лютого 2014 року, однак президент досі не підписав і не ветував законопроект про це, тому закон досі чинний.