КСУ заборонив примусове лікування у психлікарнях недієздатних осіб без рішення суду

14:43, 2 червня 2016

Конституційний суд визнав неконституційними положення закону «Про психіатричну допомогу», які дозволяють госпіталізацію недієздатної людини за рішенням лікаря-психіатра та згодою опікуна. Відповідне рішення КСУ оприлюднив у четвер, 2 червня, повідомив «Інтерфакс-Україна».

Подання розглядалося більше двох років, його подав у КСУ омбудсмен, на думку якого відправлення людини у психіатричний заклад, з якого не можна вийти у будь-який момент за власним бажанням, можна прирівнювати до позбавлення волі, а таке можливе лише за наявності вмотивованого рішення суду.

Конституційний суд з такою точкою зору погодився і рекомендував Верховній Раді змінити законодавство про психіатричну допомогу.

Суддя-доповідач у цій справі Станіслав Шевчук на брифінгу після оголошення рішення КСУ повідомив, що і до прийняття парламентом відповідних змін до законодавства для госпіталізації недієздатних необхідно буде судове рішення. Це зазначено в самому рішенні КСУ.

За словами Шевчука, в Україні налічується близько 1 млн 700 осіб, які потребують психіатричної допомоги, з них близько 170 тис. – недієздатні люди.