Куба планує офіційно визнати приватну власність

14:48, 15 липня 2018

Комуністичний уряд Куби планує вперше офіційно визнати приватну власність. Із такою заявою виступив уряд Куби, передає BBC.

З 2010 року кубинські острови проводять ринкові реформи, спрямовані на стимулювання економіки острова. Проте вони суперечать чинному ще з 1976 року основному закону. Він, зокрема, говорить, що Куба будує марксистсько-ленінський соціалізм, а приватна власність і заняття бізнесом у державі заборонені.

Втім, багато обмежень, закладених ще за часів Фіделя Кастро, фактично не діють.

У 2011 році було скасовано заборону на продаж нерухомості, відтоді громадяни Куби і особи, які мають право на постійне проживання на острові, можуть продавати, купувати і дарувати будинки, квартири, машини. Раніше, у 1992 році, було ухвалено поправку до конституції, яка закріплює право приватної власності на засоби виробництва.

Що ж стосується приватного підприємництва, то воно й раніше існувало на Кубі у вигляді дрібних фермерських господарств, сільськогосподарських виробничих кооперативів. Однак, в основних і найприбутковіших галузях виробництва (туризм, видобуток і експорт корисних копалин, міжнародна торгівля та багато іншого) держава продовжує домінувати. Деякі ідеологічні пункти старої конституції перейдуть і в нову: комуністична партія проголошується головною політичною силою, а основними принципами економіки встановлюються централізоване планування і державне управління.

Разом з тим нова конституція містить і елементи демократії - встановлюються виборні посади президента (нині державу очолює голова Держради), а також віце-президента. Президентський термін буде обмежений двома п'ятирічними термінами поспіль, а політична влада поділена між президентом і прем'єр-міністром.

Пропонується також розширити повноваження парламенту - Національної асамблеї народної влади. Зараз вона скликається всього двічі на рік, а між сесіями її функції виконує Держрада.

Нова конституція забороняє дискримінацію за ознакою статі, етнічного походження або фізичних недоліків. ЛГБТ-спільноти сподіваються, що вона також зможе легалізувати одностатеві шлюби.