Куди витрачати зайві кіловати або висока ціна профіциту електроенергії

12:00, 7 квітня 2016

Теплові електростанції в Україні опинилися під загрозою кардинальних скорочень обсягів виробництва або навіть повної зупинки через те, що дівати вироблену в країні електроенергію – нікуди. 

Причиною профіциту електроенергії стала зупинка багатьох промислових підприємств, що були основними споживачами енергії в нічний час. Про далекий від задовільного стан справ у промисловості свідчать і масові звільнення – за даними Держстату за січень-лютий цього року роботодавці планують звільнити 83 тисячі працівників, що на 24 тисячі більше, ніж за аналогічний період минулого року. 

«Сьогодні через зупинку промислових підприємств споживання електроенергії в країні скоротилося до мінімуму. Електростанції стоять незавантажені, існує профіцит енергії. Це має вкрай негативні наслідки для всієї галузі. Насамперед, немає грошового потоку, щоб проводити модернізацію. Коштів не вистачає навіть просто на поточне підтримання ТЕС в нормальному стані. Для ПЕК це може закінчитися катастрофою», – каже голова альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик.

Вочевидь, коштів не вистачає і на купівлю українського вугілля. А тому суху статистику звільнених можуть поповнити і працівники теплових електростанцій, і шахтарі. Незважаючи на те, що видобуток  вугілля за минулий рік скоротився на 38,8%, його все одного забагато – за прогнозами профіцит вугілля у 2016 році складе 1,5 мільйонів тонн. 

«Якщо не зупинити цю тенденцію, то вугільна галузь в Україні буде знищена, - говорить керівник Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець – І якщо нарешті почнеться підйом економіки, то ми будемо вимушені купувати вугілля удвічі дорожче. Причому не завжди якісне». Та найбільше представників профспілок турбує те, що тисячі людей можуть опинитися на вулиці – саме у тих невеликих містечках, де теплові електростанції та шахти є містоутворюючими підприємствами і головними роботодавцями. 

Здавалося б, якщо в нас забагато енергії – чому не продавати її закордон? В Міненергетики питання експорту мали вирішити у березні - але воно так і не зрушилося з мертвої точки. В Укренерго все списують на зарегульованість ринку, що не дозволяє сформувати адекватну ціну. Як наслідок, вона не потрібна ні в Україні, де держава надає перевагу дешевшій атомній енергетиці, ні з її межами – адже ціна української електроенергії буде занадто високою для потенційних покупців.