Куди йдуть гроші львів'ян? Вся правда про бюджет міста

Колонка заступника міського голови Львова Андрія Москаленка

12:17, 16 жовтня 2024

Чи знаєш ти, куди йдуть твої податки? Дуже важливо, щоб кожен мешканець розумів, як і на що витрачаються його кровно зароблені гроші, особливо в такий складний час. Запитання «Чи допомагають наші податки армії та місту?» стає дедалі гострішим. Тому давайте ще раз зафіксуємо, як бюджет Львова – тобто твої податки – підтримує як армію, так і критичні потреби міста.

Що таке бюджет міста і з чого він складається?

Почнемо з основ: головне джерело наповнення бюджету міста – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Він становить 55% або 7,8 млрд грн доходів бюджету міста.

Але чи знали ви, що лише 64% цього податку залишається в бюджеті Львова? Решта йде в обласний (15%) та державний (21%) бюджети. Тобто тільки частина твоїх грошей реально працює на твоє місто. Загалом мешканці сплачують ПДФО на загальну суму 9,5 млрд грн.

Що ще наповнює бюджет? Єдиний податок, податок на нерухоме майно, податок на землю, доходи від продажу землі, оренда комунального майна та інші джерела.

14 мільярдів гривень: що це означає для кожного львів'янина?

Доходи бюджету Львова на 2024 рік становить 14,1 млрд грн, і більша частина цих коштів – це твої податки. Так, кожен львів'янин своєю працею й податками робить величезний внесок у розвиток міста. Відтак мешканці мають розуміти, куди йдуть і де витрачаються ці кошти.

Основний пріоритет – підтримка ЗСУ

Сьогодні, як ніколи, значна частина коштів із міського бюджету спрямовується на підтримку Збройних Сил України.

Минулого року із бюджету міста було вилучено близько 2 млрд грн на користь державного бюджету. Держава визначила двох розпорядників, для яких були передбачені ці кошти – Держспецзв'язок та Міністерство оборони України, які повинні були використовувати ці кошти на різні засоби оборони та підтримку ЗСУ. Але на що були справді витрачені ці кошти, нам, не відомо.

Як захисникам допомагає місто?

За кошти бюджету Львова закуповуються дрони, системи РЕБ, засоби зв’язку та інше важливе обладнання, яке допомагає нашим військовим нищити ворога.

Що це означає в цифрах?

Станом на 1 жовтня 2024 року Львів уже витратив 782,5 млн грн на підтримку армії.

Це – 9838 дронів, 66 транспортних засобів та 40 систем РЕБ. Підрахували, що місто допомогло 115 військовим частинам — як львівським бригадам, так і тим, де служать львів'яни. Допомогло живими коштами, за які вони придбали зброю, яку не може напряму купувати місто.

Львів'яни можуть пишатися тим, що їхні податки допомагають реальним військовим операціям. Кожен дрон, кожна машина – це ще один шанс на перемогу!

Детальніше про всю допомогу звітуємо тут.

Підтримка сімей військових

Але не тільки військові отримують підтримку. Львів піклується про родини військових та загиблих героїв. На соціальні програми для цих сімей передбачено 33,7 млн грн. Це включає як матеріальну допомогу, так і підтримку через різноманітні соціальні програми.

Лікування та реабілітація поранених

Не менш важливою є допомога пораненим військовим. На програми лікування, реабілітації та соціалізації цьогоріч виділено 111,9 млн грн. Це кошти на облаштування реабілітаційних центрів, лікувальних просторів, організацію дозвілля та підтримку під час відновлення. У Львові також діє унікальна програма «Місто лікує», яка сприяє поверненню до активного життя через соціально-культурні ініціативи.

Окремо хочу наголосити на програмі грантів для ветеранів. Місто надає гранти до 300 тис. грн для старту або ж розвитку власного бізнесу, що допомагає адаптуватися до мирного життя. На цю програму виділено 7 млн грн у бюджеті.

Розвиток військових технологій

Львів також інвестує у розвиток військових технологій (мілтех). Через грантові програми місто фінансує розробку і виробництво інноваційного обладнання для армії, яке пришвидшує нашу перемогу. У бюджеті на це передбачено 35 млн грн. Мета – підтримати місцеві компанії, що працюють над новими технологіями для ЗСУ. Це подвійна підтримка: ми допомагаємо розвиватися тим, хто допомагає технологіями нашим військовим

Патріотичні програми

Місто не забуває про стратегічне майбутнє. На патріотичне виховання молоді виділено 19,6 млн грн. Школярів у 14 навчальних центрах при школах навчають базовим навичкам оборони та самозахисту, а також розвивають патріотичну свідомість. Це наш внесок у майбутнє покоління українців.

Інші витрати: на що ще йдуть наші гроші?

Окрім армії, бюджет міста спрямовується на підтримку освіти, медицини та інфраструктури.

Підтримка освіти та медицини – це близько 5 млрд грн.

Львів активно готується до зими, ремонтує великі укриття, модернізує системи водо-, тепло- та електропостачання. Важко переоцінити важливість цих заходів, коли інфраструктура піддається загрозам через обстріли. Це ще понад 2 млрд грн.

Також місто має делеговані повноваження.

Наприклад, місто фінансує профтехосвіту, але впливу на неї не має. А це понад 529,9 млн грн на рік на зарплати, енергоносії, поточні видатки та стипендії.

Або ж із бюджету міста дотуються комунальні підприємства для покриття різниці в тарифах. Оскільки діє мораторій на підвищення тарифів для мешканців, місто покриває близько 1,1 млрд грн для тепло- та водопостачальних підприємств.

Як місто економить і шукає нові можливості

Львів шукає можливості для економії. Наприклад, з моменту початку повномасштабного вторгнення скорочено понад 350 працівників міської ради. Також місто переглядає видатки, скасовуючи деякі з них, що дозволило зекономити 200 млн грн.

Але це ще не все. Ми маємо активну співпрацю з містами-партнерами, міжнародними фондами та організаціями. Це можливість для нас реалізовувати важливі проекти та створювати нові можливості для мешканців. Це не лише про кошти, але й про обладнання, генератори, програми, стажування тощо.

Як приклад, завдяки міжнародним грантам за останні 2 роки, місто отримало понад 2,4 млрд грн для облаштування медичних закладів та реабілітаційних центрів.

Чи можемо ми впливати на бюджет?

Однозначно! Кожна сплачена тобою гривня – це внесок у розвиток міста та підтримку наших військових. Кожен львів'янин через свої податки стає частиною цього процесу, допомагаючи як армії, так і своєму місту.

Фото Романа Балука