У кожній громаді проблеми одні й ті ж самі: мешканці захищають роками зелені зони, культурну чи археологічну спадщину. Місцева влада їх ігнорує, а пробитися у медіаполе їм дуже важко. І це тоді, коли насправді активні мешканці громади роблять титанічну роботу.
Буває так, що з часом активісти втрачають мотивацію й віру в те, що можуть відстояти волю громади. Я живу у маленькому селищі Коцюбинське, де нам вдалося захистити Біличанський ліс. Тепер це один з найбільших національних парків у Європі в межах міста, який допоміг збройним силам України втримати оборону Києва по річці Ірпінь.
Ексмер Ірпеня Володимир Карплюк і його команда впродовж 15 років не полишали спроби вирубати дерева і будувати тут висотки. Його паркан вже стояв у лісі. Захисникам лісу палили машини, їм погрожували і били.
Але попри все ліс став національним парком: Верховний Суд постановив, що Біличанський ліс – це територія міста Києва, яка відноситься до природно-заповідного фонду України.
Це вдалося завдяки тому, що ми залучили десятки провідних українських ЗМІ і чиновників до захисту Біличанського лісу. Колеги з національних ЗМІ постійно писали статті і знімали про це репортажі.
Але не кожен громадянин, особливо у маленькому містечку чи селищі, може самотужки це зробити – написати статтю для розголосу і привернення уваги, згуртувати довкола себе достатню кількість активних людей, які готові роками інвестувати свій час і ресурс на боротьбу, зробити ефективну кампанію в медіа і достукатися до центральних, і навіть регіональних чиновників, від яких залежить рішення проблеми. В результаті вони самі часто втрачають мотивацію і сили до боротьби.
Тому свій успішний досвід із захистом Біличанського лісу ми вирішили масштабувати на всю країну. Це працює! Громадська ініціатива «Голка» започаткувала проєкт «Мережа активних громадян». Ми не просто пишемо про проблеми у громадах й залучаємо медіа, а й аналізуємо законодавчу базу, ведемо адвокаційний супровід цих тем, стежимо, як ці питання розглядають місцеві ради. «Голка» постійно тримає ці теми в фокусі.
До проєкту вже приєдналася низка активістів з різних регіонів України. Сімнадцятирічна Марія Косовцова, яка захищає культурні пам’ятки Києва, долучилася до громадської ініціативи «Голка». Її статті, зокрема про Пирогів та Музей видатних діячів України, вийшли на «Лівому березі».
Також активістка Варвара Бобровникова опублікувала статтю про захист Голосіївського вежі у виданні «Лівий берег».
Наш медіа партнер телеканал «Погляд» знімає про це сюжет, які у подальшому розміщують наші медіапартнери телеканал «Еспресо» та «Громадське інтерактивне телебачення».
Ми продовжуємо шукати активістів в регіонах України, які готові долучитися до нашого проєкту.
Ми допоможемо із написанням матеріалів, їх публікацією в центральних медіа і проконсультуємо у розробці адвокаційної кампанії.
10 учасників, які будуть найбільш активними, поїдуть на відпочинок в Карпати. В горах у них буде можливість відновитися і поговорити про відповідальне лідерство, яке дає результати.
Країні потрібні вмотивовані і сильні лідери, які допоможуть привести її до перемоги і змін кожен на своєму місці.