Куликов: За останні 2 роки тиск на ЗМІ з боку влади росте

16:35, 26 вересня 2012

Тиск на ЗМІ в Україні за останні два роки зростає і він став більш концентрованим. «Він походить з одного джерела, яке об’єднує кілька осередків. Але джерело одне – це Партія регіонів та президентська команда», – переконаний експерт із засобів масової інформації, журналіст Андрій Куликов.

Про це він сказав у Львові 26 вересня на круглому столі «Свобода слова в Україні», що відбувся в Українському католицькому університеті.

«Набагато зменшилась потужність інших центрів тиску – головної опозиційної сили, немає суперечностей між КМУ та Адміністрацією Президента. Це певною мірою спрощує умови роботи (для ЗМІ)», – сказав Андрія Куликов.

Загалом, говорячи про тиск на засоби масової інформації, журналіст зазначив, що в Україні окрім ЗМІ, які належать різним групам олігархату, є також ЗМІ, які належать державі.

«І час від часу, коли в ній змінюється влада, змінюють разом із владою свої орієнтири… Також є велика кількість з малою потужністю муніципальних ЗМІ, які насправді принципово від державних не відрізняються, хіба що центр керівництва і тиску на них перебуває набагато ближче від держави», – сказав Андрій Куликов.

Щодо джерел тиску журналіст зауважив, що їх є кілька. Перше – це влада, політичні сили – політикум загалом. «Це постійний відвертий тиск на ЗМІ, в тому числі він буває разовим», – сказав він. Прикладом такого тиску він назвав законопроект про наклеп.

Також, за його словами, системний і постійний тиск відбувається з боку власників ЗМІ: коли є вказівки показувати те, не показувати інше, або ж, коли колектив приймає рішення не висвітлювати тої чи іншої теми, не запрошувати того чи іншого гостя, якщо це може не сподобатися власникам.

«Найменш системний тиск на ЗМІ справляють громадські організації, що є одним із проявів того, що до громадянського суспільства в Україні ще далеко. Принаймні в Києві більшість громадських організацій навіть не замислюються, що можуть постійно і ефективно співпрацювати зі ЗМІ… Але якщо я веду мову про тиск, маю на увазі тиск негативний і позитивний… Позитивний спонукає до розслідувань, підвищення якості роботи... Отут якраз я вводжу поняття ще двох видів тиску – тиск аудиторії в широкому розумінні і тиск колег», – сказав Андрій Куликов.

З його слів, тиск аудиторії є непрямим – це те, що їй подобається, які теми набридли, що б вона хотіла прочитати. «Маємо прагнути його відчувати, бо, зрештою, працюємо для аудиторії. Друге – це тиск колег. Про це часто-густо в Києві сором’язливо мовчимо і робимо вигляд, що від колег не залежимо… Я вважаю, кожна людина, яка працює в ЗМІ, має обов’язково знати, як до неї ставляться колеги, до її публікацій, до ЗМІ, в якому вона працює, до власника тощо…», – сказав журналіст.

Він додав: «Без тиску на ЗМІ прожити ми все одно не зможемо. Питання в тому, щоб негативному тиску опиратися, а позитивний сприймати, як дещо належне».

Як інформував ZAXID.NET, президент Віктор Янукович закликає керівників місцевого самоврядування не допускати тиску на засоби масової інформації в умовах виборчої кампанії.

Додамо, прем’єр Микола Азаров переконаний, що в Україні немає тиску на ЗМІ та провладних газет.