Культурою по околицях

13:42, 30 травня 2013

Керівниця мистецької формації Wiz-Art Ольга Райтер розповіла про те, як у Народному Домі на Збоїщах постане модерний культурний майданчик з інтернет-курсами для пенсіонерів і майстернею роботів.

Накприкінці квітня директорка мистецької формації Wiz-Art Ольга Райтер запостила на своїй фейсбук-сторінці коротеньке відео з коментарем «прибирали сьогодні Народний Дім!». У кадрі молоді люди білили стіни, фарбували лавки, збирали сміття та підмітали ґанок біля споруди, схожої на сільський клуб. На фронтальній стіні малювали графіті. Невдовзі стало зрозуміло, що невелике відео є передвісником чогось більшого – проекту культурного кластеру в приміщенні Народного Дому на вулиці Мурованій на Збоїщах. Організатори потроху приводять будинок до ладу, але вже встигли провести там святкування Великодня з кінопоказом фільму Вінсента Муна, акустичним концертом та розмальовуванням писанки. Про масштабну ініціативу та найближчі плани стосовно культурного просвітництва розповіла  співзасновниця проекту Ольга Райтер.

- Олю, що це за приміщення, що там було раніше і чому йогозанедбали?

- Це приміщення Народного Дому «Просвіта»у львівському районі Збоїща. Таких домів у Львові є всього три, інші два - на Левандівці та Білогорщі. Приміщення має площу 235 квадратних метри і є пристосованим до масових акцій – там є зал на півтораста осіб та сцена. Ми не знаємо докладноїісторіїцього будинку, але побудували його орієнтовно в тридцятихрокахминулогостоліття, а ще в сімдесятих-вісімдесятих, за спогадами місцевих жителів, там «крутили кіно»,ав дев’яностих – проводили дискотекиПриміщення занедбалось через свавілля колишнього керівництва і частково через знецінення культурного продукту у добу інтернету, телебачення та ґаджетів.

- Чому ви обрали саме цей об'єкт - напевно, у Львові вистачає покинутих культурних закладів?

- Не ми його обрали, це місце обрало нас. Ми шукали простір, де можна було б утілювати свої ідеї (в ідеалі це мала бути промислова споруда). Перші до кого ми звернулись,була Львівська міська рада, зокрема керівник відділу культури Ірина Подоляк. Потім провели великий тур промзонамиЛьвова. Більшість промислових будівельбула у страшному стані, інші – задорогі. Врешті вирішили працювати з тим,що маємо,та зайнятись проектом Народного Дому.

Завдяки цьому проектові я багато для себе відкриваю. Мені взагалі цікаво починати те, чого я ніколи не робила. Цього року я переселилась у спальний район, тоді як усе життя жила за містом, на природі. Щодня кайфую, споглядаючи безмежні простори безликих багатоповерхівок, для мене це екзотика й  романтика.

І, звичайно, район Збоїща має свою особливість.Тут є ромський табір, тут знаходиться найдовша у Львові багатоповерхівка і тут єдине місце, де можна побачити Полтву.Можливо, й не суцільний позитив, але все залежить від того, як на це подивитись.

- Чия ініціатива - відновити Народний дім, і хто цим буде займатися?

- Зараз цим займається ініціатива «Кластер», засновниками якої є мистецька формація Wiz-Art та організація «Драбина». Кістяк «Кластера»утворив формальний колектив Народного Дому:директоркою є Вікторія Швидко, куратором - я. Така розстановка сил ставить нас в унікальну ситуацію, коли ми,з одного боку,без посередників можемо вирішувати принципові питання щодо наповнення таформату функціонування Народного Дому, а з іншого– мусимо зважати набюрократичні моменти, наприклад, на необхідністьорганізовувати традиційні свята. Останнєможна вважати недоліком,але я сприймаю це якдосвід та можливість розбити стереотиппро традиції. Прикладом такої роботи єнаші листівки до Великодня.

- Що ви плануєте робити з Народним Домом? Як облаштуєте і якими подіями наповните?

- Влітку його відремонтують бюджетним коштом. Щож до загальної концепції інтер'єру, тоце буде розумний мінімалізм: ніяких вишиваних рушників на кожній стіні (хоча чому б не зробити вишивані принти?) ініяких плюшевих забавок. Зате мизробимо комп'ютерний клас та проведемо інтернет. Зараз цей дім усередині не зовсім привабливий, швидшесхожий на місце відбування покарання, а не місце проведення дозвілля.

Зовсім недавно вдалось відновити електроенергію, відключену занесплату; щетреба провести каналізацію, встановити сантехніку. Масштаби роботи великі, навіть не враховуючи технічних речей–гідроізоляції, наприклад. Усе це плануємо зробити до осені. Перші культурні акції вже почались:ми залучаємо волонтерів, на Великдень був акустичний концерт та кінопоказ, у травні та червні Wiz-Art буде робити кінопроект з місцевими дітлахами, а «Драбина»- театральну постановку.

З тих проектів, які точно будуть реалізовані на постійній основі - комп'ютерні курси для пенсіонерів, кіноклуб, майстерня велосипедів, майстерня роботів. Але взагалі-то не хочеться розкривати всі карти зараз - просто слідкуйте за нашим сайтомабо сторінкою на Facebook. Аякщо вам є що сказати, пишіть на електронну скриньку klasterinukraine@gmail.com.

- Як ви плануєте заробляти гроші?

- Народний Дім у держаній власності, тому про комерційні проекти моване йде. Можливо, напівкомерційні будуть. Маємогрошіз бюджетуна світло, газ, воду.Не пам'ятаю чи закладено на інтернет, бо навіщо ж Народним Домам інтернет, якщо він дляоднихпенсіонерів? Оця дещиця на комунальні єдуже хорошоюбазою, яка дозволить нам забути про поточні дрібні витрати. Окрім цього «Кластер»подаватиме Народний Дім на ґрантове європейське фінансування.Також розраховуємо на пітримку  громади. Поки нам не вдалось узгодити механізм та статус «Кластера»з Львівською міською радою, але з їхнього боку досі не було жодних перешкод, швидше навпаки, й за це ми їм дуже вдячні.

- Як реагують місцеві жителі на те, що ви робите?

- Здебільшого позитивно, але в них немає великих очікувань.Вони пам'ятають про те, в якій країні живуть, тоді як ми про це намагаємось забути. Здебільшого вони заінтриговані або насторожені – розпитують, цікавляться. Думаю, незабаром почнуть і обурюватись. Але це нормальні процеси. Ми взаємодіємоі надалі взаємодіятимемо з ними, але маємо чітке бачення і спробуємо його якомогабезболісніше втілити в життя. Люди бояться всього невідомого і незрозумілого, але щойно їх залучаютьдо створення цього,їм починає подобатись. Взагалі наша мета – утворити різносторонній симбіоз проектів, цікавих як місцевим жителям, так і будь-кому іншому зі Львова, України чи світу.