Купівля місць: $350 тис. і ви депутат?

16:47, 27 вересня 2012

Чому напередодні виборів деякі політики заявляють, що їм пропонували купити місця у виборчих списках та на мажоритарних округах?

Передісторія:

Під час прес-конференції 27 серпня 2012 року самовисуванець у виборчому окрузі № 126 Ігор Осташ заявив, що за можливість балотуватися у цьому мажоритарному окрузі від Об’єднаної опозиції йому сказали заплатити 350 тис. доларів. Політолог Володимир Фесенко зазначив, що це дуже делікатні речі, і про це заявляють у дуже рідкісних випадках. Наприклад, якщо, людина не отримала місця, хоча заплатила за це гроші.

Під час віча у Львові 16 вересня кандидат по мажоритарному окрузі № 88 Олесь Доній заявив, що Об’єднана опозиція продає місця у своєму виборчому списку, а також місця в одномандатних мажоритарних округах.

Приклади:

Ігор Осташ розповів, що йому запропонували заплатити 350 тис. доларів, щоб балотуватися від Об’єднаної опозиції. «Це було озвучено Степаном Кубівим, і мене це шокувало», - сказав він і додав, що написав заяву про вихід із «Фронту змін». Ці гроші, як йому пояснили, повинні були піти на рекламу на радіо і телебаченні, на візити лідерів. У відповідь Степан Кубів заявив, що всі ці заяви неправдиві і зазначив, що йому жаль цієї людини, яка виконує замовлення.

Олесь Доній сказав, що стати кандидатом в народні депутати від Об’єднаної опозиції коштує 1,5 млн доларів. Також Олесь Доній розповів, що опозиція готова знімати слабких «технічних» кандидатів за гроші. За його словами, лише на Львівщині і на Київщині об’єднана опозиція виставила на мажоритарних округах більш-менш сильних кандидатів, а по решті території України кандидати відверто слабкі і «технічні».

Лідер Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк заперечив слова Олеся Донія. Також він назвав Ігоря Осташа зрадником. За його словами, Ігорю Осташу запропонували обрати округ і пообіцяли забезпечити усім ресурсом, але він відмовився.

Коментар політолога:

Голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко

«Місце у списку – це на порядок дорожче. Якщо ти йдеш в прохідній частині списку, відповідно ти набагато більше маєш віддати у партійний фонд. Але якщо йдеться про рейтингову партію, то це гарантований депутатський мандат. Але з мажоритарною інша ситуація, бо не факт, що ти виграєш вибори, ти ще повинен боротися, вкласти гроші. Але внесок у партійну касу – це не плата за мандат. Балотування в статусі єдиного кандидата від опозиції, зокрема в Галичині, додає шансів і є стратегічним бонусом, бо на працюватиме популярність цієї партії, однак це хоч і збільшує шанси на перемогу, але ніяких гарантій немає.  В Галичині можуть підтримати кандидата від опозиції, бо непопулярна влада. Сьогодні в опозиції є проблеми з грошима, тому вони могли пропонувати такий варіант, щоб був внесок у виборчий фонд, але не думаю, що це було вимагання. Випадкових людей не будуть висувати, бо бояться, що пізніше вона може перейти до Партії регіонів і цим дискредитувати партію, але якщо йдеться про бізнесмена, то йому можуть пропонувати зробити внесок у виборчий фонд. Я б не сказав, що це можуть бути вимоги чи шантаж. Це спосіб наповнення виборчого фонду, бо зараз в опозиції скрутно з грошима і вони шукають й такі варіанти наповнення партійної каси. Такі речі дуже делікатні. Як правило, заяви робляться, коли виникають скандали, коли людина дала гроші, а місце не отримала. Або такі заяви були, коли було «тушкування», коли переходили з БЮТу в Партію регіонів, тоді були заяви, що платили за місця в прохідній частині списку під час попередніх виборів.