«Кувейтська модель» – як може відбутися відшкодування Україні воєнних збитків

За оцінками Київської Школи Економіки, станом на 24 березня лише збитки заподіяні інфраструктурі вже досягли $63 млрд

13:35, 27 березня 2022

Агресія росії проти України завдає величезних економічних втрат нашій державі. За оцінками Київської Школи Економіки, станом на 24 березня лише збитки заподіяні інфраструктурі вже досягли $63 млрд. Ця цифра не остаточна і не враховує збитків та втрат, яких зазнали фізичні особи та їхнє майно, бізнес, шкоду довкіллю та ін.

Тому уже активно обговорюється формат відшкодування збитків Україні через війну. Те, що путінський режим визнає та буде готовим сплачувати будь-які репарації, є практично неймовірним і слід буде знайти інші формати. І чи не найбільш ефективним і відносно свіжим прикладом відшкодування за воєнні збитки є компенсація Кувейту через агресію Іраку в ході Першої війни в Затоці 1990-1991 рр. З цією метою Рада Безпеки ООН створила спеціальну Компенсаційну комісію як допоміжний орган Радбезу.

Комісія розглядала і вирішувала вимоги про відшкодування від усіх фізичних і юридичних осіб та держав, які зазнали збитків через агресію Іраку. Відшкодуванню підлягали практично всі види збитків: від фізичного каліцтва до шкоди, заподіяної майну чи довкіллю. При цьому це не був єдиний механізм відшкодування: потерпілі могли звертатися до національних судів і відшкодовувати збитки в цей спосіб.

Важливим було і те, що Ірак визнавав власну відповідальність та виконував рішення Комісії, а базою для відшкодування були доходи від продажу нафти. У випадку з рф, як ми вже говорили, такий підхід не спрацює, тому відшкодування буде здійснюватися за рахунок російських коштів та майна, що уже заарештовані і заблоковані за кордоном.

Дуже ймовірно, що для відшкодування збитків за підсумками російсько-української війни буде створений інституційно схожий орган. Принаймні на закритих обговореннях «кувейтська модель» уже обговорюється. Створення такого механізму може відбутися через прийняття Радбезом ООН рішення про це без згоди та застосування права вето рф, як сторони конфлікту (така процедурна можливість є) або ж в рамках іншого міжнародного багатостороннього формату.

Але слід розуміти і бути готовими, що процес буде тривалим – у випадку Іраку він розтягнувся на 30 років. Крім того, не все буде задоволено: Комісія отримала вимоги на суму близько 350 млрд доларів, із яких станом на грудень 2021 р. за рішеннями Комісії Ірак завершив виплачувати відшкодування на суму близько 52 млрд доларів США.