«Кузьма» став прототипом Івана Хрестителя

На стінах церкви села Верин на Львівщині з'явились нові герої

19:41, 17 квітня 2015

В церкві Архістратига Михаїла у селі Верин поблизу Миколаїва з’явився Андрій Кузьменко («Кузьма») в образі Івана Хрестителя. Так само на розписах можна побачити єпископа УГКЦ Бориса Гудзяка, верховного архієпископа УГКЦ Святослава Шевчука, героїв Небесної сотні  Сергія Нігояна, Михайла Жизневського та Юрія Вербицького. Також уважні глядачі зможуть знайти й інші знайомі обличчя.

Про церкву в селі Верин стало відомо ще у 2008 році, коли на її стінах з’явилися незвичні розписи. Львівський художник Микола Гаврилів зобразив у храмі знайомі обличчя. Тоді особливу увагу привернуло зображення Віктора Ющенка, його дружину та сина поряд із Богоматір’ю. Так само у церкві можна побачити воїнів УПА, Любомира Гузара тощо.

Художник Микола Гаврилів розповів ZAXID.NET, що робота над розписами триває уже майже 8 років, зараз вона вже наближається до завершення. У розписах знайшли своє відображення події, які за цей час відбулися в Україні. «Кузьма є прототипом Івана Хрестителя, а от герої Небесної сотні є самими собою, як новітні герої України. Ця ідея виникла спонтанно, очевидно, що події, які трапилися в нашій країні, ніхто не міг передбачити», - розповів художник.

Також він повідомив, що у багатофігурній композиції «Явлення Христа народу» немає жодного випадкового обличчя. Це – священники, вихідців села Верин, його мешканці тощо. 

Щодо зображення Андрія Кузьменка, то думка зобразити його з’явилася в місцевого священника Василя Говгери. «Єдинне обличчя, до якого я не мав прототипа, було обличчя Івана Хрестителя. На розписах є усі єпископи УГКЦ, крім кардинала Любачівського. Я хотів зобразити його, проте на усіх зображеннях він похилого віку. Коли «Кузьма» загинув, отець Василь запропонував мені зобразити його. Я відразу погодився, тим більше, що я є ще і музикантом, ми не раз із Кузьмою перетиналися», - розповідає Микола Гаврилів.

Малювати світських людей на стінах храму є доволі звичним для українського сакрального мистецтва. «Якби наші прадіди, які розписували храми свого часу, не намалювали гетьманів у церквах, то ми б і досі не знали, який на вигляд був Хмельницький», - вважає художник.

Нагадаємо, що у львівській церкві на стінах зобразили Небесну Сотню, главу РПЦ Кирила і Путіна.