«Кузьмі» – звання, школам – «Кацапів»

Електронні петиції: з якими «культурними» проблемами українці звертаються до президента

21:35, 28 вересня 2015

Місяць тому, 28 серпня, Петро Порошенко підписав указ, яким затвердив порядок розгляду електронних петицій, адресованих президентові України, та дав старт роботі відповідного сайту.

Протягом місяця на офіційному інтернет-представництві президента України можна створити свою петицію або підтримати уже існуючі. Електронна петиція розглядається головою держави, якщо її підтримають не менш, як 25 тисяч громадян протягом трьох місяців з дня оприлюднення.

Серед петицій, створених протягом першого місяця, культурі було присвячено не так уже й багато. Більше населення України переймається економічними та політичними проблемами. Проте  ZAXID.NET вирішив поцікавитись, які саме проблеми у сфері культури найбільше цікавлять українців.

Переважна більшість «культурних» звернень до президента стосується вимоги посмертно присвоїти музиканту, лідеру гурту «Скрябін» Андрієві Кузьменку звання народного артиста України. Таких петицій зареєстровано близько десятка. Через те, що різні особи реєструють декілька петицій аналогічного змісту, кількість голосів розпорошується. І це попри те, що на сайті існує система пошуку потрібної теми. Загалом вимога зробити «Кузьму» «народним» зібрала від 73 підписів до 18 тисяч. Деякі відрізняють тим, що вимагають перейменувати на честь музиканта одну із вулиць Львова.

«Андрій Вікторович Кузьменко (Кузьма, Скрябін) за фактом був і є народним артистом України. Мільйони українців довели це, після трагічної загибелі артиста, вийшовши на головні площі своїх міст. Його люблять і пам'ятають. Він заслужив це звання», - мотивує свою вимогу автор однієї із петицій. Загалом коментарі різняться лише незначними деталями.

Так само зареєстрована одна петиція із вимогою надати звання народної артистки співачці Анастасії Приходько.

«А.Приходько показала справжню силу національного духу і громадської позиції, чим надихнула багатьох українців. Тому вона заслуговує на почесне звання Народного артиста України, як підтвердження вдячності Українського Народу за її працю», - наголошують автори петиція, яка за три дні зуміла зібрати 36 підписів.

П’ять петицій, навпаки, вимагають позбавити звань співачок Ані Лорак та Таїсію Повалій. «Причиною для цього ми вважаємо те, що під час бойових дій, спрямованих агресією Росії на Україну, обидві артистки виступали у країні-агресорі та розважали окупантів. Для нас, як для жителів України, такі дії є неприпустимими», - вважають автори одного з таких звернень. Вони набрали від 4 до 1271 голоса. У деяких до Повалій та Лорак приєднується і Ірина Білик.

Декілька петицій вимагають не позбавляти Ані Лорак звання та скасувати поданий до ВР законопроект про позбавлення проросійські налаштованих артистів почесних звань. Цікаво, що Повалій та Білик ніхто не захищає. Звернення на захист Лорак зібрали від 79 до 1007 голосів.

Зауважимо, що напередодні парламентських виборів коаліція взяла на себе зобов’язання скасувати застарілу систему відзнак і звань у галузі культури. Про це йшлося у тексті робочого варіанту коаліційної угоди, оприлюдненій на сайті Блоку Петра Порошенка. Це викликало різні думки у мистецькому середовищі. Проте наразі законотворці до цієї справи так і не дійшли.

Інші теми петицій стосуються захисту кіновиробництва. Одне зі звернень вимагає створити умови для розвітку українського кіновиробництва, звільнивши виробництво та показ українських фільмів від податків на 5 років.

«У той же час Росія виробляє півтори сотні фільмів на рік, тисячі телепрограм. Українці їх купують! Платять за них своїми грошима. Дивляться. А талановиті українські кіношники сидять без діла або працюють на ворога», - вважає його автор.

Також українці протестують проти підвищення цін на квитки у кінотеатрах, вимагають заборонити прокат російського кіно в Україні, реорганізувати Київський університет кіно і телебачення ім. Карпенка Карого за зразком британської Національної кіношколи, створити фонд реконструкції українського кіно і навіть заборонити показ рекламних роликів у кінотеатрах.

Суттєвим є вимога про сприяння та надання знижки для зйомки іноземних кінофільмів в Україні. Такі правила у різних варіантах існують в багатьох країнах світу.

Одне зі звернень вимагає звільнити від податків українську книгу та пресу. Нагадаємо, що 13 лютого цього року Верховна Рада України уже підтримала в першому читанні і в цілому зміни до Податкового кодексу, які звільняють українську книгу від ПДВ.
 


І, нарешті, найекстравагантнішою серед «культурних» звернень є вимога включити в шкільну програму вивчення творів Леся Подерев'янського, насамперед п'єси «Кацапи». «Шкільному курсу української літератури дуже не вистачає позитивних за настроєм творів особливо зараз, коли "...времья таке дурне..." ».

Вона зареєстрована однією із перших і уже встигла зібрати 673 підписи із 25000 необхідних. До кінця збору підписів залишилося 65 днів.