Зараз на вул. Шевченка тривають активні роботи зі заміни мереж. Цей об’єкт розділили на чотири частини. Як повідомили у прес-службі ЛМР, першу з них для проїзду планують відкрити вже у червні — це квазікільце.
«Насправді під час карантину легше проводити роботи зі заміни інфраструктури, бо нема такого великого транспортного навантаження. Робота ведеться весь світловий день. Квазікільце вже видиме, думаю, що в червні ми вже його відкриємо. Це найскладніший етап роботи по вул. Шевченка — заміна комунікацій, колектор діаметром 600 мм, електромережі, газ. Підрядники якісно організували роботу», – розповів міський голова Андрій Садовий, який оглянув роботи на вул. Шевченка.
За його словами, ремонт поділили на чотири етапи. Перший етап — це квазікільце, роботи над яким тривають зараз, другий етап — від церкви Анни до вул. Ярослава Мудрого, потім від вул. Ярослава Мудрого до вул. Залізничної. Залишиться ще етап від Янівського цвинтаря до готелю «Нтон».
«Все розбито по етапах. Десь ще проектанти роблять проект, а де вже провели тендер — робота йде повним ходом. Планую, що на 2021 рік ми маємо вийти з повністю відремонтованою вул. Шевченка, де будуть нормальні хідники, велодоріжки, якісне і сучасне покриття. Маємо цільові кошти на ремонти доріг, тому не думаю, що з фінансуванням будуть проблеми. Як приклад, вул. Шевченка — тут проблем жодних не буде», — розповів міський голова Львова Андрій Садовий.
Зараз роботи на вул. Шевченка тривають на відрізку від вул. Залізничної до вул. Левандівської і передбачають організацію кільцевого руху на вул. Т. Шевченка, вул. Левандівській, вул. Залізничній.
«Ремонт вул. Шевченка з облаштуванням квазікільця — досить складний об’єкт з точки зору інженерії. Зараз підрядник практично вже завершує земляні роботи, тобто завершив заміну усіх мереж. А це 7 трубопроводів, 3 колектори, з яких один дощовий. По вул. Залізничній, вул. Проектованій і вул. Левандівській вже викладають щебенево-піщану основу. Після завершення усіх роботі по інженерії на цих вулицях розпочнуть стелити перший шар асфальту», — розповіла Оксана Єстеферова, директор ЛКП «Львівавтодор».
«Сьогодні на 80−90% виконано роботи з облаштування сплавного колектора і в цілому всіх інженерних мереж — водопроводу, газопроводу, кабельних ліній тощо. По вул. Залізнична – Проектована – Левандівська залишається облаштувати верхні шари дорожнього одягу, тротуари, зовнішнє освітлення і виконати благоустрій території. Левова частка робіт залишається на вул. Шевченка, де ми завершуємо заміну інженерних мереж, і приступаємо до облаштування корита під дорожній одяг. Якщо якась частина буде зроблена швидше, це мова про вул. Залізничну – Проектовану – Левандівську, то, можливо, відкривати кільце будемо поетапно», — розповів Віктор Онищук, інженер з інженерних мереж ТзОВ «Онур».
Проектно-кошторисна документація ремонту вул. Шевченка розроблена 2019 року проектною організацією ТзОВ «Трамдорпроект» на замовлення ЛКП «Львівавтодор».
Проектом передбачено повне розбирання дорожнього покриття і тротуарів вулиць Шевченка та Залізничної в межах, необхідних для виконання будівельних робіт та реконструкції, розбирання асфальтобетонного покриття на вул. Левандівській, реконструкція всіх інженерних мереж, демонтаж існуючих трамвайних колій в межах проектування, демонтаж мозаїки і бруківки, влаштування нових трамвайних колій, влаштування проїзних частин; тротуарів; велосипедних доріжок; технічних тротуарів, дорожньої розмітки; світлофорних об’єктів, влаштування контактної мережі трамваю, зовнішнього вуличного освітлення, благоустрій вуличного простору, проектом передбачено заходи для маломобільних груп населення.
Вартість виконання робіт, згідно з договором між ЛКП «Львівавтодор» та ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл», — 89,6 млн грн. Згідно з графіком, роботи з облаштування квазікільця мають завершити до кінця серпня цього року.
Як зазначив міський голова Львова Андрій Садовий, цього року у Львові відбуватимуться одні з найбільших об’ємів робіт з ремонту вулиць за останні роки. Як повідомили у прес-службі ЛМР, цього року в місті планують відремонтувати приблизно 50 вулиць.
На початку весни також відновили роботи на двох ділянках вул. Курмановича і вул. Д. Апостола, триває ремонт вул. Миколайчука, будівництво дороги до мікрорайону «Білогорща». А вже з травня розпочнеться ремонт на вул. Б. Хмельницького і вул. Личаківській.
«Вул. Б. Хмельницького є складною, оскільки там багато інженерних мереж, які потрібно замінити — це водопроводи, каналізація, колектори та ін. Тому роботи будуть масштабними. Зараз чекаємо на дозвіл на початок робіт, тоді погодимо в поліції схему об’їздів і приступимо до робіт. На час ремонту буде перекрито проїзд транспорту по вул. Б. Хмельницького, тому просимо вибачення у мешканців за незручності, і сподіваємося на розуміння», – розповіла Ірина Маруняк, заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства.
На вул. Б. Хмельницького буде вистелено нове дорожнє покриття, зроблені хідники, кишені для автомобілів.
Щодо ремонту вул. Личаківської, то Ірина Маруняк зазначила, що вона менш складна в порівнянні з вул. Б. Хмельницького. Там теж будуть замінені всі комунікації і облаштовано нове дорожнє покриття. Оскільки роботи відбуватимуться на ділянці від вул. Букова до виїзду в місто, то транспорт буде об’їздити цю ділянку. Зараз схема об’їзду на погодженні у поліції.
У квітні також оголошено тендер на ремонт вул. С. Бандери. Це будуть міжнародні торги, які триватимуть 60 днів. Тому початок виконання робіт планують у липні. Також у квітні оголошено тендер на ремонт другої частини вул. Шевченка, від церкви Анни до вул. Я. Мудрого. Орієнтовно в червні будуть розпочаті роботи.
«Виготовляємо також проект на третю частину вул. Шевченка — це від вул. Хорватської до вул. Залізничної. Проектуємо вул. Суботівську. Це буде масштабний проект, який дасть можливість з’єднати цю вулицю з Рясне і розвантажити вул. Шевченка. Цього року роботи плануємо розпочати», - зазначила Ірина Маруняк.
Також на стадії проектування вул. Пекарська, від вул. Тершаковців до вул. Мечникова. Проект вже на експертизі. По вул. П. Орлика заплановано провести поточний ремонт з облаштуванням кишень для стоянки автомобілів. Роботи хочуть розпочати на початку червня, і вони триватимуть два місяці.