Квоти на україномовні пісні: за та проти

Думки українських музикантів розділились

18:31, 29 березня 2016

Українські музиканти написали звернення до міністра культури В'ячеслава Кириленка та народних депутатів, у якому просять не вводити квоту для україномовних пісень на радіо. Про це повідомляє прес-служба Незалежної асоціації радіомовників.

«55 українських виконавців та музичних гуртів не підтримали та засудили ініціативу міністра культури України В’ячеслава Кириленка, що стосується проекту змін до Закону "Про телебачення і радіомовлення" (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах) № 3822 від 27.01.2016 року», - йдеться у повідомленні організації.

Нагадаємо, йдеться про законопроект № 3822 «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)». Згідно із законопроектом квота 50% музичних творів українських авторів і виконавців має вираховуватись не від щотижневого, як зараз, а від щодобового обсягу мовлення. Також хочуть додатково запровадити квоту пісень державною мовою в розмірі 75% від загального обсягу пісень українських авторів і виконавців. Радіостанції повинні будуть дотримуватись такої квоти рівномірно протягом усього ефіру.

Частина українських музикантів вважає пропозицію міністра Кириленка популістським кроком, який намагається розділити українців за мовною ознакою, йдеться у повідомленні.

Андрій Хливнюк: «Розподіл українських авторів на своїх і чужих є хибним шляхом»

Серед підписантів документа є Джамала, Андрій Хливнюк, Дмитро Шуров, Alloise, гурт Dvoe, Тіна Кароль, Світлана Лобода, Ірина Білик, Віктор Павлік, Віталій Козловський, гурт Lama, Наталія Могилевська, гурт The Hardkiss, Злата Огневич, Олексій Потапенко (Потап), Руслан Квінта, Світлана Лобода, «Табула Раса», Ірина Федишин,  та інші.

Співачка Руслана Лижичко переконана, що «Квоти – це від злиднів! Від того, що ми не хочемо або не можемо інвестувати у власний продукт, і щоб не заморочуватись, забороняємо все інше. Звичайно, з огляду на складний стан в країні, можлива дуже м'яка політика квот на українську музику в ефірі станцій відповідного формату. Тимчасова і дуже поміркована».

Лідер «Бумбоксу» Андрій Хливнюк вважає, що «розподіл українських авторів та виконавців на своїх і чужих, на правильних та неправильних є хибним шляхом та може стати причиною розбрату в середині музичної спільноти та в суспільстві загалом, в той час коли Україна потребує максимальної консолідації».

 Руслана Лижичко: «Квоти – це від злиднів!»

Львівська співачка Ірина Федишин заявила, що «насильницька українізація може призвести до ще гіршої ситуації. Потрібно шукати інші методи та способи вирішення даної проблеми, знайти розумний баланс між українським та пропозицією ринку на даний момент. Зрозуміло, що ми сьогодні не можемо виконати 75% , і таке квотування зробить ще гіршу справу».

Днями незалежна асоціація телерадіомовників звинуватила міністра культури В’ячеслава Кириленка у брехні. На своєму сайті вони заявили про недостовірність заяви міністерства культури України про підтримку провідними українськими музикантами та радіокомпаніям запровадження квот на україномовні пісні в радіоефірі, опублікованої на сайті міністерства.

«Пан віце-прем'єр-міністр та запрошені ним учасники грубо відмовились не лише взяти до уваги позицію представників музичної та радіомовної індустрії, але й навіть заслухати їхні презентації», - йдеться у заяві.

На думку членів асоціації, презентація руху «Простір свободи» «Квотування ефіру як ефективний інструмент культурної політики», яка була продемонстрована на зустрічі, містить низку недостовірних даних.

«Ми вважаємо дії В’ячеслава Кириленка неприпустимим порушенням етики поведінки державного службовця. Звертаємося до прем’єр-міністра України та Верховної Ради України з вимогою надати відкритій брехні та діям віце-прем'єр-міністра Кириленка належну оцінку і розглянути питання про його відповідність займаній посаді».

В’ячеслав Кириленко: «Музиканти підтримали запровадження квот на україномовні пісні»

Щодо позиції міністерства культури, то на його сайті йдеться про те, що було вирішено створити робочу групу за участю відомих українських виконавців, представників провідних українських радіоорганізацій та громадськості з метою напрацювання додаткових пропозицій щодо підтримки та просування в радіоефірі україномовного музичного контенту.

В’ячеслав Кириленко наголосив, що відомі українські музиканти та громадські організації підтримали запровадження квот на україномовні пісні в радіоефірі.

Справді, за впровадження квот висловились Антін Мухарський (Орест Лютий), Олександр Ярмола (гурт «Гайдамаки»), Володимир Шерстюк (гурт «Козак Систем»), Тарас Компаніченко (гурт «Хорея козацька»), Сашко Лірник,  Євген Романенко (гурт «Тарута»), представники громадських організацій Катерина Чепура (рух «Відсіч»), Тарас Шамайда (ГО «Простір свободи»), Оксана Левкова (ГО «Не будь байдужим»).

Антін Мухарський: «Єдиним маркером українства може служити лише мова»

«Питання присутності «руського міра» в ефірі наших радіостанцій є дуже наболілим і актуальним, оскільки єдиним маркером українства може служити лише мова, інших маркерів немає. Тому просто необхідна підтримка держави щодо введення квоти 37,5% для україномовного музичного продукту», — заявив Антін Мухарський.

Обговорення механізмів збільшення частки пісень українською мовою в радіоефірі триває. Очевидно, що ще не раз висловлюватимуться і ті , хто виступає за впровадження квот, і противники таких заходів.

Нагадаємо, що зараз існує норма, яка обумовлює, що у радіопрограмах музичні твори українських авторів і виконавців повинні становити не менше 50% загального щотижневого обсягу мовлення.