Комітет виборців України заявляє про порушення прав абітурієнтів через невизначеність Міністерства освіти і науки, молоді та спорту і вищих навчальних закладів щодо кількості місць на навчання за державним замовленням. Про це йдеться у заяві Комітету виборців України щодо ненадання належної відповіді на запит про розподіл державного замовлення по вишах.
Впродовж всього періоду подачі на «гарячу лінію» та онлайн ресурси КВУ надходили чисельні скарги на те, що у певних ВНЗ кількість місць на навчання за державним замовленням змінювалась за усними наказами ректорів у ручному режимі впродовж усього періоду прийому документів, і відповідно вступники не мали інформації, чи зможуть вони навчатись за обраною спеціальністю на бюджеті чи на контракті. Особливо гостро це питання торкнулось талановитих вступників з малозахищених верств населення, що вступали на творчі спеціальності.
Також відповідно до результатів моніторингу вступної кампанії, який проводить КВУ, було виявлено багато неточностей в показниках державного замовлення на сайті системи «Конкурс», відсутність такої інформації на значній кількості сайтів вишів та відсутність розподілу державного замовлення у ВНЗ у відповідній постанові Кабінету міністрів.
У зв’язку з цим КВУ надіслав інформаційний запит до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту щодо розподілу місць державного замовлення у ВНЗ та спеціальностях.
29 липня 2011 року організація отримала відповідь, яка не містила запитуваної інформації. Міністерство вмотивувало свою відмову надати запитувану інформацію корегуванням державного замовлення станом на кінець липня, оскільки щодо внесення змін до державного замовлення до МОНМС звернулось 300 вишів, а також можливістю переглянути інформацію про держзамовлення на сайті системи «Конкурс», сайтах ВНЗ та у вище згаданій постанові Кабміну.
У Комітеті виборів України заявляють, що це є прямим порушенням закону «Про доступ до публічної інформації», адже відповідь на запит не може надаватись у формі посилання на інші джерела, якщо запитувач звернувся до розпорядника інформації.
Крім того, в КВУ наголошують, що іншим значним порушенням прав вступників, зазначеним у відповіді на інформаційний запит, є намір Міністерства освіти оприлюднити остаточну інформацію про держзамовлення після завершення вступної кампанії.
Комітет виборців вважає, що це рішення порушує права абітурієнтів, особливо з незаможних сімей, які не можуть навчатися на контрактній основі. «Вступники мають бути проінформовані про розподіл держзамовлення значно раніше, ніж «закінчення вступної кампанії» для прийняття вкрай важливого для їх подальшої долі рішення про обрання спеціальності. Бажано, щоб ця норма була закріплена законодавчо, бо відсутність відповідальності у цьому питанні залишає безліч шпарин для проведення корупційних схем вступу для «своїх». Неприйнятним є вплив ректорів при корегуванні державного замовлення в останні дні вступної кампанії в ручному режимі», - наголошується у заяві організації.
КВУ закликає МОНМС відмовитись від практики «уточнення» державного замовлення на прохання ректорів під час вступної кампанії, а також зробити процедуру розподілу державного замовлення прозорою, відкритою, зрозумілою для громадськості і в терміни, що передують вступній кампанії.
Наприкінці липня Комітет виборців підбив підсумки моніторингу процесу прийму документів до вищих навчальних закладів України.
Під час моніторингу виявлені наступні тенденції.
Перелік найпопулярніших спеціальностей серед абітурієнтів залишається незмінним: правознавство, економічна теорія, фінанси та кредит. Зменшення держзамовлення на ці спеціальності жодним чином не вплинула на кількість заяв. Навпаки, це спричинило неймовірні конкурси у декілька десятків претендентів на одне державне місце. Ліцензований обсяг ВНЗ зменшено не було, тому з огляду на високу вартість навчання за згаданими напрямками ми прогнозуємо суттєве погіршення рівня майбутніх студентів, оскільки можливість батьків заплатити за навчання стане вирішальним. У ВНЗ, здійснюється спостереження зменшення держзамовлення відбулось таким чином: фінансово-економічний напрямок (не зменшилось 5 ВНЗ, зменшилось на 25 % - 4 ВНЗ, зменшилось на 50 % - 4 ВНЗ), гуманітарний напрямок (не зменшилось 3 ВНЗ, зменшилось на 25 % - 2 ВНЗ, зменшилось на 50 % - 0 ВНЗ), юридичний напрямок (не зменшилось 2 ВНЗ, зменшилось на 25 % - 3 ВНЗ, зменшилось на 50 % - 2 ВНЗ). Скоротили державне замовлення навіть таким традиційно захищеним від скорочення вишам, як Національний університет "Одеська юридична академія" під керівництвом Сергія Ківалова в середньому на 40%, хоча практично незмінною залишилось державне замовлення до Національної юридичної академії України ім.. Я Мудрого, скоротилось всього на 8%.
Має місце і маніпулювання з місцями державного замовлення в усному режимі без проведення належних процедур ректорами вишів, так у Львівській Національній Музичній Академії на певну спеціальність була інформація про 4 бюджетні місця, під час ручного корегування перерозподілом бюджетних місць їх скоротили до одного. Творчі спеціальності мають свою специфіку і унікальність, малозабезпеченим абітурієнтом складно настільки оперативно пересуватись по країні в специфічні навчальні заклади і скрізь пройти творчі конкурси, відповідно ненадання вчасно достовірної інформації про розподіл бюджетних місць позбавляє незаможних талановитих абітурієнтів на вступ цього року.
КВУ мало намір допомогти вступникам, які звернулись по правову і інформаційну допомогу, щодо наявності місць державного замовлення по певним вишам і спеціальностям, інформація щодо яких не була чіткою і змінювалась в ручному режимі під час прийому документів, а також зробити аналіз розподілу державного замовлення по ВНЗ по спеціальностях для надання узагальненої інформації по розподілу державного замовлення по ВНЗ України. Але на офіційний інформаційний запит отримав стандартну «відписку».