Лабораторія війни

Яворівський полігон показав тренувальні бази

11:03, 4 червня 2016

У Міжнародному центрі миротворчості та безпеки, більше відомому як Яворівський полігон, уже два роки готують бійців з усієї України до участі в бойових діях на сході. За цей час там значно посилили навчальну базу і, за словами командування, зупинятись на цьому не планують. Зокрема, уже в жовтні на полігоні відкриють нові казарми для бійців.

ZAXID.NET особисто познайомився з тим, як тренуються, чому навчаються і як живуть солдати на одному з найбільших у Європі полігонів.

Начальник Національної академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного генерал-лейтенант Павло Ткачук зазначає, що за два роки, поки триває війна на Донбасі, на Яворівському полігоні підготували понад 40 тис. військових найрізноманітніших спеціальностей – від танкістів і кулеметників до кухарів та медиків.

Весь полігон розбитий на навчальні точки. На одній з них – блокпості – бійці відпрацьовують перевірку автомобілів на лінії розмежування в зоні АТО. 

Тут навчаються, з якого боку підходити до автомобіля, яку дистанцію тримати та як оглядати людей, які їдуть з окупованих територій. Наприклад, багажник автомобіля має відкрити сам водій, а оглядати жінок має жінка-військовослужбовець. Тут же вчаться затримувати підозрілих водіїв і пасажирів та обороняти блокпост від нападів диверсійно-розвідувальних груп.

Імітація бою з диверсантами

Затримання підозрілих водія і пасажира з окупованих територій

Чи не найнебезпечніша і найкропіткіша робота очікує на саперів. Тож на спеціальній навчальній точці на полігоні бійців вчать розміновувати територію та не натрапляти на різноманітні саморобні вибухові пристрої, які може закласти противник.

Перше правило в зоні бойових дій, наголошують інструктори, – дивитися під ноги. Друге – нічого не брати руками. Адже видів саморобної вибухівки існує незліченна кількість. Вона може бути закладена під бордюр, прив’язана до дерева, замаскована під будь-який предмет – від відра з цементом до дитячої іграшки. Книга може вибухнути при відкритті, горщик з квітами при перекиданні, а чайник при ввімкненні. І єдиний неправильний рух під час розмінування може призвести до загибелі сапера.

Інструктор навчає азів виживання на мінному полі

Видів вибухівки існує незліченна кількість

Вибухнути може навіть книга

На полі домедичної допомоги бійців навчають рятувати себе та побратимів у разі поранення в зоні бойових дій, адже безпосередньо на полі бою часто немає медиків. Тому кожен військовослужбовець, який воює в зоні АТО, повинен вміти зупинити кров, накласти пов’язку та надати іншу допомогу, яка дозволить перевезти пораненого на безпечну відстань і передати його лікарям.

Медичні інструктори наголошують, що якщо безпосередньо в зоні бойових дій військові самі собі надають домедичну допомогу, вони мають 90-відсотковий шанс залишитися живими. 

Військових навчають рятувати поранених побратимів у польових умовах

Ще одна навчальна точка – танкодром, на якому готують механіків-водіїв гусеничних машин. Тут бійці навчаються керувати танком, БМП, броньованим тягачем та іншою військовою технікою. 

Танкодром складається з командного пункту та маршрутів довжиною 4-6 км зі смугами перешкод. Важливо, щоб дорога для танка була максимально складною – такою, якою вона буде в бойових умовах.

У танках трусить, вони замащені мастилами і оббризкані брудом. Але саме такими і є бойові машини в умовах реальної війни.

Смуга перешкод для гусиничної техніки

Журналісти перевірили танк, на якому тренуються бійці

На стрілецькій навчальній точці військових навчають поводитись з найрізноманітнішою зброєю – від пістолетів до снайперських гвинтівок. Тут бійці вивчають конструкцію різних видів зброї, вправляються у влучності, стріляючи по мішенях, вчяться швидко перезаряджати зброю.

Навчання стрільців

Гордість Яворівського полігону – багатоцільова лазерна система імітації бойових стрільб MILES. На полігоні є як індивідуальні системи MILES для солдат на всі види стрілецької зброї, так і комплекти для бойових машин.

Система складається з бойового спорядження, лазерного імітатора стрільби та пристрою контролю. У момент пострілу відбувається лазерне випромінення, яке зчитує жилет того, по кому стріляють. Уся інформація передається на комп’ютер, за допомогою якого можна зібрати результати стрільби та визначити, кого з бійців «убили», кого «поранили», а хто лишився неушкодженим.

«Ця система використовується передовими арміями світу. Вона дає можливість проводити двостороннє навчання з використанням стрілецької зброї та бойових машин та проконтролювати, по кому військовослужбовець вів вогонь, вразив чи не вразив противника», – розповідає начальник центру підготовки підрозділів підполковник Павло Рожко.

Бійці у маскуванні та із системою MILES на бронежилетах

Система контролює процес бою

Крім бійців для передової, на Яворівському полігоні на чотирьох навчальних точках готують працівників тилу – кухарів, механіків та лазників. 

Кухарів навчають готувати їжу на тих приладах, які можна застосовувати в польових умовах, – на переносних і причепних плитах та на польовій кухні. Наприклад, на двокомфорній переносній плиті ПП-40 одночасно можна готувати першу, другу страви і чай для сорока людей. Вода на такій плиті закипає 30 хвилин, а на приготування повноцінного обіду знадобиться близько півтори години.

Нещодавно тут облаштували ще й пекарню, щоб годувати бійців власним хлібом. Хліб у пекарні печуть зовсім не схожий на той, який продають у магазинах і супермаркетах. Хлібини нерівні, але м'які, великі й схожі на домашні.

На полігоні підрахували, що 80% їхніх випускників-кухарів, яких за час війни підготували понад тисячу, зараз перебувають у зоні АТО. Цікаво, що коли тут навчали мобілізованих, кухарами були лише чоловіки. Тепер же, коли на полігон приїхали контрактники, серед кухарів близько 80% жінок.

Крім того, військові з підручних матеріалів – дошок, ящиків від зброї та з «буржуйки» – спорудили лазню. Її спеціально робили такою, яку можна зробити і в зоні АТО. Є тут і бліндажі, у яких можна жити та обідати в зоні бойових дій.

Усі фото Ірини Рєвунової/ZAXID.NET