НАК "Нафтогаз" на вимогу "Газпрому" відмовляється транспортувати газ компанії E. On Ruhrgas до Польщі. Російська монополія таким чином намагається добитися від Польщі збереження контролю над управлінням газопроводом Ямал-Європа.
Після приєднання України до Договору про енергетичне співтовариство відмовити Польщі буде набагато складніше, вважають експерти.
Про те, що НАК "Нафтогаз України" відмовляється поставляти газ Польщі на вимогу Росії, «Комерсант-Україна» розповіло високопоставлене джерело в Мінпаливенерго. "Польська компанія PGNiG спробувала отримати без узгодження з «Газпромом» 3 млрд куб. газу. Ми не проти транспортувати цей обсяг, проте для цього необхідне узгодження з російською стороною. Поки питання не узгоджене, тобто Росія не надає дозвіл на транзит», - пояснив співрозмовник. Цю інформацію підтвердило джерело видання в "Газпромі". У прес-службах Мінпаливенерго і "Газпрому" від коментарів відмовилися.
На початку жовтня Польщі знадобиться російський газ понад законтрактованих обсягів, і вона вирішила купити їх в обхід "Газпрому". Місцева компанія PGNiG підписала з німецькою E. On Ruhrgas угоду про постачання з 1 жовтня до 3 млрд кубометрів російського газу в Польщу (E. On Ruhrgas видобуває газ в Росії разом з "Газпромом"). Проте в середині вересня PGNiG звинуватила українську владу в тому, що вони блокують постачання законтрактованого в E. On Ruhrgas газу через Україну до Польщі. Польська компанія повідомила, що домовилася з E. On Ruhrgas про постачання газу ще в жовтні 2009 року, але з тих пір не змогла отримати законтрактоване паливо через відсутність згоди української влади на його транзит через Україну. У прес-службі "Нафтогазу" тоді заявили, що вимоги про транзит додаткових обсягів газу від E. On Ruhrgas не надходили. Вчора отримати коментар в НАК не вдалося.
"Газпром" використовує брак газу у Польщі, як важіль впливу у переговорах про збереження контролю над польською частиною газопроводу Ямал-Європа. У російській компанії вимагають пролонгації своєї монополії на транзит газу по газопроводу Ямал-Європа до 2045 року. Крім того, Росія наполягає на тому, щоб газопровід і далі управлявся оператором Europolgaz, який належить "Газпрому", польської PGNiG (по 48%) і компанії Gas-Trading (4%). У свою чергу Єврокомісія вимагає від Польщі приведення умов експлуатації місцевого відділку російського газопроводу Ямал-Європа у відповідність до третього енергопакту ЄС. Тобто доступ до нього мають отримувати будь-які енергокомпанії, і керувати ним повинен незалежний оператор. Уряд Польщі на виконання вимог ЄС заявив про намір змінити оператора з управління ГТС на державну Gaz-System. І допустити до прокачування газу всіх бажаючих.
В українському Мінпаливенерго підкреслюють, що прокачування газу E. On Ruhrgas дозволила б додатково заробити близько $ 90 млн. Однак "Газпром" є основним транзитером газу через територію України і в цьому році збільшив транзит газу на 13,8%, або 7,7 млрд кубометрів. "Крім того, зараз ми намагаємося переконати "Газпром" відмовитися від будівництва South Stream. У цій ситуації конфронтація з питання прокачування 3 млрд кубометрів газу нам просто не потрібна", - пояснив співрозмовник.
Член комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Гудима говорить, що Польща може скористатися підписанням Україною протоколу про приєднання країни до Договору про енергетичне співтовариство, яке відбулося минулої п'ятниці. "Росія не приєднувалася до цього документа, оскільки один з його ключових принципів - надання рівного доступу до газотранспортної системи. Думаю, Євросоюз або змусить Україну через енергетичне співтовариство надати E. On Ruhrgas право транзиту, або виключить її зі спільноти, що всерйоз вдарить по іміджу країни", - погоджується начальник аналітичного відділу ІК «Брокеркредитсервіс» Максим Шеїн.