Латвійські ляльки-мотанки української мисткині Галини Швець

10:52, 13 травня 2012

Вже понад п’ять років львів’янка Галина Швець займається ляьками-мотанками, майстерно створюючи різні образи українця й українки в національних уборах. А два роки тому Галину зацікавив Балтійський регіон, з його багатою культурною спадщиною. Відтак вона стає слухачкою курсу латиської мови й активною діячкою Центру балтистики при Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Про свої враження від чергових відвідин Латвії Галина розповідає: «Восени, коли я черговий раз відвідала в Латвії їхній музей народного одягу, виникла ідея нашу ляльку в латвійський «кобеняк переодягнути». І ви знаєте, це стало цікаво та пізнавально не лише для нас, українців, а й для латвійців. Адже у них таких ляльок немає… Латвія – невелика країна, проте вбрання кожного з чотирьох її регіонів мають свої відмінності. Я би відзначила три основні елементи, які відрізняють їх від нас. Це є сакта - кругла брошка-прикраса, віалайне – наплічник-покривало та лієрвардський пояс, що є аналогом нашої крайки».

Презентацією латвійських 22 ляльок-мотанок від Галини Швець стала експозиція «Пізнай Латвію» у Львівському національному університеті імені Івана Франка у квітні цього року разом з фотовиставкою «Латвійський шлях до незалежності», яка розповідає про події, які привели до відновлення незалежності цієї балтійської країни у кінці минулого сторіччя. Ця виставка була створена у співпраці з Посольством Латвійської Республіки в Україні, Почесного консульства Латвійської Республіки у місті Львові та Центру балтистики ЛНУ ім.. Івана Франка.

А вже 10 травня у Львівському палаці мистецтв у рамках проекту «ETHNO’лялька» від фестивалю «Ляльковий світ» експозиція латвійських ляльок представлена окремим стендом. Твори Галини Швець приваблюють, зацікавлюють фахівців та шанувальників цього мистецтва, бо у вбранні обидвох народів переважає водночас така далека й така близька вишивка. Адже ми цікаві світу лише тоді, коли розмовляємо різними мовами, співаємо різні пісні, маємо свої національні ремесла… Хоч  і під небом одним,  і в Європі одній!..