Лайфхак від львівського мандрівника: як подорожувати за безцінь

Що їсти, де ночувати і на чому пересуватись

10:00, 20 лютого 2016

До 22 років Олександр Банковський взагалі не бував за кордоном. Зараз йому 26, він уже об’їздив 20 країн, жодного разу не брав зі собою більше 100 євро. І навіть їх примудрявся не витрачати.

«Якщо у вас є закордонний паспорт, відкрита віза і бажання багато подорожувати, але з грошима не склалось – не біда, заспокоює львівський мандрівник, вам треба подбати лише про елементарні речі: де спати і як пересуватись. На допомогу прийдуть дві панацеї сучасного мандрівника: CouchSurfing та старий-добрий автостоп».

CouchSurfing позиціонує себе як найбільша у світі мережа гостинності. Ви безкоштовно створюєте свій аккаунт, розповідаєте про себе, даєте запит куди б хотіли поїхати, відгукується хтось із цієї місцевості і безкоштовно на деякий час поселяє вас у себе. Та слід запам’ятати два нюанси: треба якнайбільше заповнити свій аккаунт і мати у ньому принаймні кілька позитивних відгуків (попросіть хоча б друзів), в іншому випадку профайл виглядатиме підозріло і ви знижуєте свої шанси на нічліг, а ще треба пам’ятати, що майже не реально знайти вписку у найпопулярніших туристичних містах, тому Олександр Банковський радить шукати її в радіусі 50-70 км довкола них.

Кієрагболтен, Норвегія

Щодо автостопу, треба розуміти, що у різних країнах з автостопом також по-різному.

«Коли я стопив у Скандинавії – там люди привітні, тобі ще можуть грошей дати! А в нас вони всі хочуть з тебе гроші, коли вони розуміють, що в тебе їх нема – починають «киснути», - пояснює Олександр. Схожа картина в Росії, не відмовляться від грошей і в Румунії. До прикладу, добрий автостоп у Болгарії, а в країнах Середземномор’я він взагалі майже відсутній.

Логічно, що стопити на трасах і автострадах у Європі заборонено, можна нарватись на поліцію. Але чи це погано – залежить з якого боку глянути: «Я прогулювався вздовж траси і стопив, водії сигналили, злились і викликали поліцію. Поліція приїжджала. Мене не били, в мене не вимагали гроші. Підвезли мене до найближчої зупинки. Насправді у Франції я навіть трошки зловживав цим: коли був дуже важкий автостоп і я не міг ніяк вибратись, я виходив на трасу і стопив там. Для чого я це робив? Розраховував на поліцію, бо вона приїжджала і підвозила мене до наступної точки. Проте, хотів би сказати, що в країнах Східної Європи, по- перше, до вас ніхто не приїде спеціально, а по- друге, якщо приїде – можете мати проблеми, можуть оштрафувати, забрати до відділку. Такі трюки краще робити у розвинених країнах Західної і Північної Європи. Не думайте це робити в Польщі, бо можете мати неприємності».

Поліція майже ніколи не відмовляє у фото

Та не лише автостопом. Не нехтував Олександр і громадським транспортом. Розповідає, що у Скандинавії цілих 43(!) дні їздив «зайцем» і жодного разу не впіймали, натомість повернувся до Львова і попався на першій ж спробі. До слова, навіть якщо вас спіймали на безквитковому проїзді у Західній Європі, то, за умови вашої кмітливості та комунікабельності, порівняно легко можна відбутись без штрафів. Натомість у Східній Європі такий варіант не пройде. Олександр каже, наші мандрівники з країн колишньої СНД завжди знаходять спосіб економити, при чому не лише на житлі, їжі та транспорті, навіть у платних музеях вони знаходять лазівки і радо діляться своїми відкриттями у спільнотах мандрівників у соціальних мережах.

Якщо вже з’явились люди, які хочуть вас прихистити або підвезти – готуйтесь до того, що їм потрібно буде віддячитись. «Якщо автостоп, водій підвозить і не бере з вас гроші, це само собою розуміється, що ви якось розважите водія в дорозі, ви з ним розмовляєте – помагаєте не заснути. CouchSurfing – це обмін культурний, обмін інформацією, обмін знаннями і просто веселе проведення часу. Навіть якщо я «паразитую», я стараюсь принаймні щось зготувати. Наприклад я всім готував деруни, мільйоном способів, я вже всіх дістав тими дерунами», – усміхається. А ще прийнято щось дарувати – символічне, наприклад кілька українських гривень для колекції хоста (того, хто тебе приймає), або відкритку зі Львова. Наймолодший хост, який приймав Олександра у себе вдома мав лише 19 років, найстарший – жінка, якій було на той час 88 років!

Олександр Банковський зі своїм найповажнішим хостом - Лєна де Фарамонд із Марселя

Щодо їжі, важко передбачити, що тебе чекає у хоста. Одні накривають щедрий стіл, кличуть на різноманітні тусівки, де ще часом і платять за тебе, а інші вважатимуть, що нічлігу достатньо. Тому Олександр Банковський радить подорожувати хоча б із мінімальним набором продуктів, які добре зберігаються і є ситними. Для себе він обирає рис та сочевицю.

Та якщо раптом станеться так, що із їжею буде геть зле, принаймні в Західній Європі ви точно не пропадете. Їжу там можна знайти просто у смітниках супермаркетів. Це називається «dumpster diving».

«Їжа там краща, ніж в наших супермаркетах. Я спробував лише раз, тому що лінивий. Мені пощастило натрапити на фрукти, при чому в більшості з них термін ще не підходив навіть близько, наприклад могла просто прим’ятись упаковка і вони їх викидали. Інші люди мені говорили, що вони брали навіть м’ясні і молочні продукти, цілком нормальні. Якщо ви вже зовсім екстремальний мандрівник без грошей – можна жити в розвинених країнах навіть таким чином. Біля великих супермаркетів, в задніх дворах, вони часто їх не закривають, в смітники скидають їжу – збираються мандрівники та хіпстери і збирають їжу. Я навіть знаю одного француза, який так прожив два роки, щоправда в Стамбулі».

Їжа, яку викинули супермаркети 

Якщо не виходить або не хочеться відсиджуватись на спині у хоста, але кортить залишитись ще на деякий час в країні, то на допомогу може прийти волонтерський сайт Workaway. Після реєстрації відкриваються контакти людей, які готові взяти мандрівників на роботу волонтером.

Щоправда реєстрація там платна, близько 20 євро, та й треба бути готовим, що українцеві буде важко потрапити туди на роботу: «Ми не маєм права працювати у Європейському Союзі, тому в Workaway набирають людей переважно із ЄС, які не мають проблем із дозволом на роботу. Дозвіл на роботу коштує близько 500 євро».

Допомагаючи людям, турист працює в середньому 5 годин на добу. Таким чином, ви нібито волонтер, але при цьому можете ще й непогано заробити, дозвіл на роботу точно окупите.

Мінімальний набір мов, який потрібен для того, щоб давати собі раду можна звести лише до англійської. Олександр пояснює, англійська є мовою CouchSurfing. Однак, подорожуючи, мандрівник відстежив тенденцію: якщо в країні, куди ви їдете населення більше 20 мільйонів, то з англійською там не дуже добре, якщо ж менше 20 мільйонів, то будьте певні, знання англійської обов’язково стануть у нагоді. Крім цього, в усіх більш-менш розвинених країнах є безкоштовні курси мови, на яких швидко можна підівчитись.

Жирона, Каталонія

У бюджетну мандрівку світом великою ватагою подаватись не варто. Олександр пояснює, якщо мова про автостоп, то спочатку підбирають одну дівчину, пізніше двох, після цього можуть підібрати хлопця і дівчину, і в останню чергу підберуть двох або більше хлопців. Приблизно така ж ситуація і з вписками – чим більше вас буде – тим менша ймовірність того, що вас поселять.

Корисні сайти для мандрівників

Усі фото Олександра Банковського