Місто мало сплатити майже 20 мільйонів гривень заборгованості за придбані у 2009-2010 роках автобуси ЛАЗ. Але депутати міськради у четвер скасували меморандум, за яким мали платити, бо з'ясувалось, що своїм колишнім працівникам тодішній ЛАЗ ще й досі не виплатив усієї зарплати.
Вимагають не виділяти за автобуси 20 мільйонів гривень праворадикали. Прийшли під Ратушу із плакатами.
«Перш за все підтримуємо людей, які є працівниками ЛАЗу, щоб була створена комісія Львівської міської ради, щоб гроші спочатку виділили людям», – сказав керівник львівського осередку організації «Сокіл» Богдан Федун.
Серед мітингарів є й колишні працівники ЛАЗу. Пані Стефанія інженерка заводу. До 2013 року сама збирала автобуси.
«У квітні 2013 року мене виявляється звільнили, але я працювала до кінця 2013. По 20, 30, 50 грн в день могли дати готівкою і все», – пригадала колишня працівниця ЛАЗу Стефанія Ронжина.
Минулої сесії депутати прийняли меморандум. За ним АТП-1 мало заплатити компанії «Оптимум Фактор» майже 20 мільйонів гривень боргу за автобуси, придбані до Євро-2012. Фірма мала б ще погасити борги ЛАЗу за тепло та воду. Та днями з’ясувалось, що ТзОВ «Львівські автобусні заводи» досі не виплатило своїм працівникам зарплати. Йдеться про борг 397 робітників.
«За списками, що дала київська бухгалтерія голові профкому, – то там 2 млн 600 грн. А ще є люди, які приходять і звертаються», – розповіла голова обласної профспілки «Автосільгоспмаш» Оксана Захваткіна.
Після майже півгодинного обговорення депутати скасували прийняту ухвалу про меморандум. Однак борг АТП-1 перед ЛАЗом залишається. І виконавча служба наклала арешт на все майно автопідприєсмтва. 130 одиниць транспорту вже є у відеосистемі «Рубіж».
«Минулого тижня в нас був арештований один автобус. Знаходиться на штрафмайданчику. Якщо не буде врегульоване питання по боргах з ЛАЗами, то в будь-який момент можуть бути арештовані наші автобуси, в тому числі і ті, що на маршрутах. Це означає, що люди можуть не доїхати на роботу і так далі», – прокоментував директор АТП-1 Орест Хамула.
«Поможемо і виконавчій службі, і юстиції більше зібрати інформації стосовно заборгованості. Будемо працювати з арбітражними керуючими і, зрозумійте, там є ланцюжок десятків різних компаній», – прокоментував міський голова Львова Андрій Садовий.
Міські юристи шукатимуть компанії, яким ще заборгував ЛАЗ, аби кошти пішли напряму. Тим часом робоча комісія з понеділка знову розпочне роботу.