Керуюча компанія «Сіті Транспорт Груп» (СТГ) має намір створити на Львівському автобусному заводі, що входить до холдингу ЛАЗ, 1600 робочих місць для реалізації укладеного 28 червня контракту на поставку 289 міських автобусів на суму $70 млн для транспортної служби Єгипту.
У рамках контракту, укладеного після перемоги у відповідному тендері, передбачена поставка міських низькопідлогових 12-метрових автобусів на природному газі, інформує «Інтерфакс».
Раніше СТГ заявляла про відновлення виробництва на ЛАЗі, зупиненому торік, з метою виведення на ринок оновленого модельного ряду автобусів відповідно до нових вимог ЄС з екології та безпеки пасажирів. При цьому в компанії уточнювали, що повноцінне відновлення виробництва планується при залученні великих замовлень.
СТГ впродовж двох років вела переговори про постачання своїх автобусів до Єгипету, і зараз продовжує переговори з іншими арабськими країнами про постачання автобусів.
Контракт підписали генеральним директор СТГ Ігор Чуркін і генеральний директор інфраструктури транспорту муніципалітету Каїра в присутності прем'єр-міністра АРЄ Ібрагіма Мехлеба, губернатора Каїра Галя Аль-Саїда, а також посла України в Єгипті Геннадія Латія.
За інформацією посольства України в Єгипті, після реалізації контракту на поставку 289 автобусів існує домовленість про його пролонгації ще на 4 роки, що передбачає постачання 2 тис. автобусів на загальну суму $440 млн.
ЛАЗ, колись найбільший український виробник автобусів і тролейбусів, в останній рік не надавав даних про виробничу діяльність.
Компанія має три виробничі майданчики – у Львові, Дніпродзержинську і Запоріжжі.
Нагадаємо, у Львові уже двічі проводили аукціон з продажу комплексу будівель та споруд на вул. Стрийській, 45 у Львові, що належать ТОВ «Львівські автобусні заводи», втім, жодного разу торги так і не відбулися. Окрім того, на продаж виставлено було і 33 арештовані тролейбуси марки Е301, проте і їх не продали.
Раніше директор з виробництва ЛАЗу Валентин Пирогов повідомляв, що керівництво Львівського автобусного заводу шукає тендери, у яких взяти участь і продати тролейбуси підприємства, аби в такий спосіб сплатити борги заводу.