Лещенко написав заяву на Турчинова в прокуратуру через «здачу Криму»

10:10, 18 вересня 2020

Народний депутат України VIII скликання Сергій Лещенко заявив, що за часів свого депутатства подавав звернення в прокуратуру з вимогою розслідувати дії тодішнього українського керівництва щодо можливої зради національних інтересів України шляхом «здачі Криму». Про це він заявив під час прямого ефіру на своєму YouTube-каналі у четвер, 17 вересня.

«Як народний депутат я подавав звернення в прокуратуру дослідити зраду українських національних інтересів людьми, які контролювали державну владу на той момент на місцевому та центральному рівні. Було висунуто підозру багатьом суддям, прокурорам, які зрадили Україну та перейшли на російський бік. Потім я отримав відповідь, що інші питання не досліджувалися. Я повторно звернувся: «А давайте дослідимо дії керівництва Української держави на предмет зради національних інтересів – «здачі Криму». Немає в цьому жодних проблем. В той момент в Україні була легітимна, як вона вважає, влада. Турчинов, і так далі. Вони просто мають дати відповідь на питання: «Що це було? Чому Крим ми втратили?», – сказав Лещенко.

Пізніше він опублікував допис на Facebook, в якому оприлюднив фото звернення та пояснив, що в заяві він просив дати правову оцінку факту неприйняття українською владою рішення про проведення антитерористичної операції та подальше введення військового стану у зв’язку із подіями у Криму після захоплення адміністративних будівель в Сімферополі.

«Згодом, після захоплення органів влади та встановлення факту агресії Росії проти України, на відповідній території мало б бути введено воєнний стан. Водночас, таких рішень прийнято не було. До теперішнього часу оцінку такій бездіяльності не надано», – зазначив він.

Заяви Лещенка прозвучали після того, як колишній секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов заявив, що повторне розслідування справи щодо «здачі Криму» ініціював, серед інших, екс-нардеп Сергій Лещенко, який тепер є членом наглядової ради «Укрзалізниці».

Ввечері у четвер, 17 вересня, в ефірі одного з українських каналів Турчинов наголосив, що ще кілька років тому розслідування справи щодо можливої «здачі Криму» було завершено.

«Ця справа дуже серйозна щодо окупації Криму Росією. Дуже серйозно розслідувалась починаючи з 2014, як була відкрита. І вже, наскільки я пам’ятаю — десь у 17-ому році, були визначені причини захоплення Криму: і слабкість, беззбройність української армії, і масова (на жаль) зрада військових командирів, працівників спецслужб тощо. Всі ці причини були визначені, була поставлена крапка. Було відкрито уйму кримінальних справ», – сказав він.

Але відтоді, за словами Турчинова, неодноразово відбувалися спроби «переписати на догоду росіянам». За його словами, зазвичай ініціаторами відновлення розслідувань були особи, близькі до президента-втікача Віктора Януковича та представники політсили «Опозиційна платформа — За життя». Турчинов заявив, що перегляд справи нібито на прохання ОПЗЖ ініціював і Сергій Лещенко – нардеп 8 скликання (був членом комітету з питань запобігання та протидії корупції).

«Хто ініціював розслідування таких справ? Ініціював знов розслідувати такі справи по Криму екс-президент Янукович, тому що безпосередньо він відповідав за те, що відбулося (починаючи від харківських угод, які він відписав, і закінчуючи роззброєнням армії). Вимагали з його оточення, хто свого часу очолював міністерство оборони чи генштаб, щоб прикрити свої злочини. Вимагали ОПЗЖ, які в нас регулярно відвідують Москву. Їм треба було відволікти увагу, що це не була окупація, а якась інша форма, що не захотіли просто Крим захищати. І до речі для того, щоб вони знову відкрили цю кримінальну справу і в ДБР, і в прокуратурі їхні вже люди почали… Зокрема, є такий фахівець з залізничного транспорту – пан Лещенко. Який на їх прохання написав заяву, що давайте ще раз розглянемо цю справу», – сказав Турчинов.

Нагадаємо, в момент анексії Криму в.о. президента України був Олександр Турчинов. Саме його неодноразово звинувачували в тому, що він не дав команду українській армії й військово-морському флоту чинити збройний опір російським військам. Сам Турчинов заявляв, що віддавав наказ стріляти, але військові в Криму відмовилися його виконати.

Упродовж останніх місяців президент Володимир Зеленський неодноразово повторював тезу про «легку здачу Криму».

До слова, нещодавно Держбюро розслідувань оприлюднило результати розслідування, які свідчать, що серед головних причин окупації Криму Росією стали злочинні дії із підриву боєздатності української армії, які розпочалися у 2012 році за часів президентства Віктора Януковича і тривали аж до вторгнення бойових підрозділів РФ на територію АР Крим у лютому 2014 року.