Ліхтенштейн хоче відсудити у Чехії території, втрачені після Другої світової війни

Ліхтенштейн хоче повернути землі, які більш ніж в 10 разів перевищують нинішню площу країни

16:58, 22 серпня 2020

Ліхтенштейн почав судовий процес по поверненню частини чеської території, конфіскованої у країни в кінці Другої світової війни. Про це повідомила «Європейська правда».

Зазначається, що Ліхтенштейн подав офіційну скаргу до Європейського суду з прав людини, заявивши про «нехтування Чеською Республікою питанням повернення майже півмільйона акрів землі і деяких з найвеличніших замків і палаців Європи, які були конфісковані в 1945 році».

«Для нас незаконне застосування чехословацьких декретів і наслідки цього були невирішеним питанням. Експропріація без компенсації неприпустима», – заявила міністерка закордонних справ Ліхтенштейну Катрін Еггенбергер.

Центральним питанням є декрет, яким післявоєнний чехословацький уряд визначив правлячий дім Ліхтенштейна та 38 інших сімей німецькими, і таким чином позбавив їх майна та активів через нацистську військову провину.

Йдеться про землі, які більш ніж в 10 разів перевищують площу нинішнього Князівства Ліхтенштейн (зараз площа країни складає 160 км²), а також про деякі з найбільших палаців і аристократичних резиденцій Центральної Європи.

«Справа пов'язана з фундаментальними питаннями суверенітету. Ми робимо це не тільки тому, що в цьому замішаний Княжий дім. Це стосується всіх 39 наших громадян . Чим менша країна, тим важливіше відстоювати свої права», – сказала Еггенбергер.

Мартін Смолек, заступник міністра закордонних справ Чехії, заявив, що його країна попередньо вважає, що ця справа не повинна розглядатися ЄСПЛ, оскільки Страсбурзький суд не займається питаннями, що відносяться до періоду до розробки Європейської конвенції з прав людини.

МЗС обох країн висловили сподівання, що ця справа не зашкодить їхнім дипломатичними стосункам, які були офіційно встановлені тільки в 2009 році.

Територіальна суперечка Чехії та Ліхтенштейну триває більше 70 років і стосується території площею близько 2 тис. км², на якій знаходиться резиденція Вальтіце і неоготичний замок Ледніце. Об'єкти визнані частиною культурної спадщини ЮНЕСКО.