Лише 10% українців за рік давали хабар за адмінпослуги

15:55, 24 квітня 2013

Тільки 10% українців давали хабар чиновникам за адміністративні послуги (видача різноманітних дозволів, довідок, паспортів, посвідчень, призначення допомоги тощо). Про це свідчать результати дослідження, проведеного фондом Демократичні ініціативи та Київським міжнародним інститутом соціології.

Результати представила в середу на прес-конференції директор фонду Демініціативи Ірина Бекешкіна, повідомляє ЛІГАБізнесІнформ.

На запитання: "Чи доводилося вам або членам вашої сім'ї протягом останніх 12 місяців за отримання адміністративних послуг давати кому-небудь хабар або надавати вимушені послуги за принципом "ти мені – я тобі", 10,8% відповіли "так", 75,7 % – "ні", 13,5% відмовилися відповідати на запитання.

При відповіді на запитання, чому люди дають хабарі, 35% обрало варіант "бо так людям простіше і легше вирішити їхні проблеми", 26,3% – "тому що це вже норма нашого життя", 19,4% – "люди дають хабар, тому що з них його вимагають".

20,8% опитаних зазначили, що задоволені обслуговуванням при отриманні адміністративних послуг, 14,5% – не задоволені.

Серед негативних моментів при отриманні адмінпослуг опитані відзначили: великі черги (23%), відсутність чітких пояснень, які документи необхідні (16,6%), затягування розгляду справи (16,6%), необхідність пройти велику кількість інстанцій та кабінетів (13,3%), грубість посадових осіб (11,2%), тісне приміщення і відсутність туалету (11%), необхідність купувати бланки і оплачувати "додаткові послуги" (9,3%).

Серед позитивних моментів респонденти відзначили ввічливість посадових осіб (19,1%), доступну інформацію про необхідні документи (16,2%), вирішення справи протягом розумного часу (15,9%), відсутність черги (14,7%).

Нагадаємо, Верховна Рада замінила термін «хабар» на «неправомірну вигоду» і запровадила кримінальну відповідальність за пропозицію неправомірної вигоди і за прийняття пропозиції такої вигоди. Водночас 88% українців вважає закони проти корупції недієвими .

Довідка

Опитування проводилося з 5 по 13 березня 2013 року. Методом інтерв'ю було опитано 2037 респондентів у віці від 18 років у всіх областях України та АР Крим.

Похибка не перевищує 2,3%.