Лише 14% інвалідів на Західній Україні забезпечені роботою

13:48, 23 вересня 2010

Впродовж 2007-2009 років чисельність інвалідів у Львівській, Волинській, Рівненській та Тернопільській областях збільшилась на 26,9 тис. осіб (8,8%) і на 1 січня 2010 року становила 333,1 тис. осіб, в тому числі дітей-інвалідів – 13,7 тис., що становить 5,5% населення цих областей. Кожен 18-й мешканець регіону – інвалід. На початок 2010 року з 319 тис. інвалідів у цих областях до праці залучено лише 45 тис., або 14%

Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі Рахункової палати, за рахунок коштів за бюджетною програмою «Соціальна, трудова та професійна реабілітація інвалідів» у західних областях реабілітаційними заходами охоплено лише близько 1% інвалідів. За таких умов, як показують розрахунки, інвалід зможе скористатись реабілітаційними послугами за рахунок коштів державного бюджету один раз у житті.

Головна проблема реалізації комплексу реабілітаційних заходів, а саме створення нових і збереження існуючих робочих місць для інвалідів, залишається невирішеною. На початок 2010 року з 319 тис. інвалідів у цих областях до праці залучено лише 45 тис., або 14%.

Це, зокрема, обумовлено тим, що майже 85% коштів, які мають бути спрямовані на соціальну, трудову та професійну реабілітацію інвалідів, витрачено на капітальне будівництво, функціонування центрів реабілітації та організаційно-технічне забезпечення діяльності відділень фонду. Як встановлено аудитом, фактично не фінансувались 7 із 13 основних напрямів реабілітаційних заходів. Не використовувався механізм надання позик і поворотних допомог роботодавцям на створення та збереження робочих місць для інвалідів.

Відтак, впродовж 2008-2009 років у Львівській, Волинській, Рівненській і Тернопільській областях створено 644 робочих місця для працевлаштування інвалідів, або 100,5% від кількості, передбаченої планом створення робочих місць. Водночас, як показав аудит, показники відділень фонду є завищеними та необґрунтованими, переважна частина створених робочих місць фактично не підтверджена, а окремі з них взагалі не мають стосунку до працевлаштування інвалідів.

Незважаючи на недостатність коштів на реабілітаційні заходи для інвалідів, до державного бюджету повернуто 4,3 млн грн невикористаних асигнувань, що є наслідком неефективного управління Мінпраці бюджетними коштами.

Через відсутність належного контролю з боку фонду та його Львівського територіального підрозділу за використанням коштів державного бюджету, трьома підприємствами громадських організацій інвалідів у 2009 році неефективно використано 1,9 млн грн безповоротних фінансових допомог на придбання обладнання, яке не введене в експлуатацію і не використовується від 4 до 6 місяців. Як наслідок, 35% робочих місць, які передбачалося надати інвалідам згідно з договорами, не створено.

Відсутність з боку Мінпраці, Фонду соціального захисту інвалідів та його територіальних відділень належного організаційного забезпечення і контролю за виконанням бюджетної програми „Соціальна, трудова та професійна реабілітація інвалідів” призвела до неефективного управління коштами державного бюджету у 2008-2009 роках на суму 4,3 млн грн, їх неефективного використання – 5,8 млн грн та використання з порушенням законодавства – 0,9 млн гривень.

Підсумовуючи обговорення результатів аудиту, голова Рахункової палати Валентин Симоненко зазначив: «Ігноруючи головний напрям роботи фонду, лише 15% коштів спрямовується на створення робочих місць для інвалідів, на решту будуються та оснащуються реабілітаційні центри, забезпечується діяльність відділень фонду, а головна мета – працевлаштування інвалідів – не реалізується. Порушені проблеми стосуються не лише західного регіону, де здійснювалось аудиторське дослідження, це загальнодержавні і хронічні проблеми інвалідів у нашому суспільстві».