За даними Держкомстату, жінок в Україні проживає більшість – 56%. А як свідчить дослідження Інституту масової інформації, серед журналістів вони становлять 54%, однак за представленням у медіа значно поступаються чоловікам. Зокрема, чоловіки є героями публікацій, у середньому у 80% випадках, і лише 20% матеріалів у ЗМІ присвячені жінкам.
Жінки здебільшого згадуються в несерйозних публікаціях, світській хроніці, плітках про сімейне життя відомих людей, описі суконь, свідчить дослідження Інституту масової інформації, проведене у вересні 2013 року. Експерти ІМІ за місяць проаналізували близько тисячі матеріалів в Інтернет-виданнях та 550 – у друкованих ЗМІ.
82% всіх експертів у ЗМІ є представниками чоловічої статі, і лише 18% припадає на жінок. Причому жінки виступали експертками в питаннях медицини, культури і права. Жінки практично не коментували політики й економіки, за винятком коментарів від прес-секретарок, у яких вони виступали швидше не як експерти, а як коментатори. На ілюстраціях до публікацій жінки також значно поступаються чоловікам – 24% проти 76%, при цьому їхні фото ілюструють зазвичай світську хроніку, рубрики про сім'ю чи здоров'я.
Найгірше дотримуються гендерного балансу журнали (100% героїв матеріалів у проаналізованих цього місяця журналах – чоловіки), найкраще – газети, однак і в них 63% героїв – чоловіки. Практично єдиною темою, у якій жінки виступають основними героями, були матеріали на соціально-побутову тематику. Винятком були публікації, присвячені Юлії Тимошенко, яка стала єдиною героїнею політичних матеріалів у вересні.
За даними Міжнародної федерації журналістів, зарплата журналісток в Україні приблизно на 30% менша від зарплати чоловіків-журналістів (у Росії – на 9%). В українському парламенті всього 8% жінок, тобто менше, ніж у мусульманських країнах, де жінки перебувають у традиційно пригнобленому становищі.
Нагадаємо, в ООН вважають, що Україна відстає від євростандартів гендерної рівності.
На думку президентки Української асоціації дослідників жіночої історії, кандидата історичних наук Оксани Кісь, українські підручники продукують консервативні гендерні стереотипи.
Довідка. Інститут масової інформації провів моніторинг п’яти друкованих видань (газет «Факти», «Комсомольская правда в Украине», «Сегодня» та журналів «Корреспондент» й «Український тиждень») та п’яти інтернeт-видань («Українська правда», «Обозреватель», «УНІАН», «Ліга» і «Лівий берег») з погляду гендерного балансу. Зокрема, експерти ІМІ аналізували кількісні показники – присутність жінок і чоловіків як авторів, героїв статей та експертів, та якісні – контекст, у якому жінки представлені в ЗМІ, та зміст фотографій.