Лише 20% оборонного бюджету йде на розвиток галузі, - Кінах

22:30, 13 серпня 2012

На розвиток оборонно-промислового комплексу України витрачається лише 20% від бюджету галузі, тоді як в інших країнах світу цей показних доходить до 50%.

Про це в коментарі УНН повідомив Голова підкомітету з питань оборонно-промислового комплексу та військово-технічного співробітництва Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони Анатолій Кінах.

"Український обороно-промисловий комплекс, попри достатньо серйозну економічну, кадрову ситуацію, володіє поки достатнім потенціалом, особливо в таких напрямах, як ракетно-космічний, авіабудування, бронетехніка, високоточна зброя, системи зв’язку протиповітряної оборони. На жаль, оборонно-промисловий комплекс не використовує свій потенціал повною мірою у зв’язку з тим, що фактично на всіх етапах розвитку України як незалежної держави питома вага фінансування на розвиток збройних сил, а відповідним чином і замовлення виробництва сучасної спецтехніки та зброї, дуже мала. До структури оборонного бюджету питома вага розвитку доходить, у найліпших випадках, максимум до 20%. А ще десь 80% витрат, зокрема й у поточному періоді, це те, що спрямовується на фінансування поточних потреб збройних сил. Водночас, у всіх збройних силах розвинутих країн, починаючи з Північно-Атлантичного Альянсу та Росії, питома вага тих ресурсів, які спрямовуються в оборонному бюджеті на розвиток, доходить до 50%. Це дає можливість сформувати ефективне державне замовлення на спецтехніку та зброю, спираючись на промисловий, науковий, інтелектуальний і кадровий потенціал", – розповів А.Кінах.

„Сьогодні десятки підприємств АПК забезпечують ще більш-менш своє існування в умовах відсутності оборонного замовлення за рахунок постачання спецтехніки та зброї на експорт, включаючи сервісні послуги. І в тому числі використовуючи ті залишки зброї, з точки зору її модернізації, оновлення, яке ми ще маємо з часів Радянського союзу. І таким чином збройні сили України, у тих умовах і з тими можливостями, які на сьогодні є з погляду подальшої модернізації, мають змогу отримати від власного вітчизняного АПК максимум до 15-20% від спецтехніки та зброї. Решта – це постачання за імпортом, комплектація тощо”, – додав він.

Іншими словами, українська оборонна промисловість орієнтується насамперед саме на експорт, а власні внутрішні потреби задовольняються лише частково. Задля подолання такої ситуації, необхідно запровадити низку кроків:

"Зараз дуже важливо змінити парадигму державної політики. По-перше, сформувати оборонний бюджет, підсилюючи складову розвитку, тобто збільшуючи фінансування на замовлення в рамках Державного оборонного замовлення спецтехніки та зброї, яку можуть виготовляти наші збройні сили, у найближчі роки вона має бути доведена хоча б до 30-40% – питома вага розвитку у структурі оборонного бюджету. Друге. Дуже важливо, необхідність формування самих збройних сил, поступовий перехід на використання контрактних методів і, безумовно,  модернізація спецтехніки та зброї, аби в разі зниження чисельності не втрачати оборонну здатність. Саме на це спрямована Концепція реформування й розвитку збройних сил України, затверджена Указом Президента, під яку наразі готується комплексна Державна програма розвитку та реформування збройних сил", – підсумував А.Кінах.

Нагадаємо, цього року Україна експортує зброї на 1,5 млрд дол.