Сосни сохнуть на очах. Впродовж трьох років на Львівщині значно побільшало хворих дерев. Фахівці пояснюють – це наслідок глобального потепління та зменшення рівня ґрунтових вод. Тож шкідники отримують добрі умови для розмноження.
Комахи розмножуються швидше та дають більше потомства. Якщо у 2015 році шкідники та хвороби вразили понад 1200 гектарів соснових насаджень у Жовківському лісгоспі, то цього року площі збільшились у два з половиною рази. Навіть на перший погляд здорове дерево знизу, може буде при верхівці зараженим.
Чисельність короїдів вимірюють у спеціальних пастках. Їх приманюють за допомогою феромонів. За добу в цю пастку потрапили понад три десятки комах.
«Це означає, що чим більше тих жуків, тим швидше вони з’їдять той ліс, тим процес буде швидшим або незворотнім. Швидше буде гинути ліс», – прокоментувала завідувачка лабораторії лісозахисного підприємства Віра Венгер.
Небезпечний для сосни і гриб, який переносять комахи. Він через кору заражає стовбур дерева. До прикладу, в одного дерева уражена верхівка, а біля підніжжя здорова деревина. Її використають у виробництві, інше ж – тільки на дрова. Таких збитків можна уникнути, розповідають фахівці, якщо взяти приклад у наших європейських сусідів.
«У тих самих поляків, німців, литовців, зрештою, шведів усіх, хто мають справу з хвойними лісами, в них є правило йти на випередження перед короїдами. Якщо ми забираємо дерево заселене цими комахами з лісу, забираємо його на переробку, то ми забираємо одночасно і старих жуків і молоде покоління, яке там формується», – розповідає доцент кафедри лісівництва лісотехнічного університету Володимир Крамарець.
Рубати хворі сосни треба навесні, коли шкідники ще у формі личинок. Та в Україні це – час тиші, оскільки держава заборонила санітарну вирубку з 1 квітня до 15 червня.
«Зараз у нас налічується на перше число 2018 року більше 3 тис. гектарів пошкоджених соснових насаджень. Ми їх освоїли на 80%, але за період з нового року до сьогодні ще біля 2 тис. гектарів встановили зсихаючих сосняків», – повідомив заступник начальника обласного управління лісового господарства Ярослав Целень.
Лісники вже погодили під вирубку півтори тисячі місць. Проте це матиме невеликий ефект, адже комахи виросли і полетіли розмножуватись на здорові сосни.