У вівторок, 2 серпня, літак із спікеркою Палати представників США Ненсі Пелосі сів у Тайвані. На стрімі Reuters, видно, як літак із Пелосі прибув до аеропорту столиці Тайваню Тайбея. Літак приземлився близько 17:45 за київським часом.
Сьогодні близько 11:00 за київським часом Літак Пелосі вилетів із столиці Майлазії Куала-Лумпуру та через три години звернув у напрямку Тайваню. Близько 17:30 за київським часом борт дав запит на посадку і почав знижуватись над аеропортом острова Тайвань. Його супроводжували американські винищувачі.
Прінт-скріни зі стріму Reuters та CGTN
Пізніше Міністерство закордонних справ Китаю прокоментувало візит та назвало його «серйозним порушенням принципу одного Китаю, що порушує суверенітет і територіальну цілісність Китаю, підриває мир і стабільність у Тайванській протоці та надсилає вкрай неправильний сигнал сепаратистським силам щодо незалежності Тайваню», повідомила «Європейська правда» з посиланням на видання «Сіньхуа».
«Китай рішуче виступає проти і суворо засуджує це, а також вчинив серйозний демарш і рішучий протест Сполученим Штатам», – йдеться в повідомленні.
Там нагадали, що Тайвань є невід'ємною частиною території Китаю, а уряд КНР є єдиним законним урядом, який представляє весь Китай.
Видання China Daily повідомило, що Китай оголосив про додаткові військові навчання в Південно-Китайському морі біля Тайваню на тлі зростання напруги довкола візиту Ненсі Пелосі.
Після прибуття Ненсі Пелосі на Тайвань на офіційному сайті Палати представників Конгресу США було оприлюднено заяву, в якій зокрема зазначено, що Вашингтон «не намагається змінити статус-кво у Тайванській протоці або відступати від політики визнання єдиного Китаю, однак продовжуватиме підтримку демократії на Тайвані». Раніше прес-служба Пелосі також зазначила, що її візит «жодним чином не суперечить давній політиці Сполучених Штатів», яка керується Законом про відносини з Тайванем 1979 року і спільними комюніке США та Китаю.
Зазначимо, що раніше офіційний представник МЗС Китаю Чжао пригрозив, що Китай готовий припинити діалог на найвищому рівні зі США у разі візиту Пелосі представників Конгресу на Тайвань. Крім того, поблизу Тайваню почалися військові навчання КНР, а протоку біля острова було перекрито.
Перед візитом Пелосі Китай стягнув війська у провінції Фуцзянь, яка є найближчою до Тайваню. На відео, які оприлюднювали користувачі соцмереж, видно танки, БМП та ешелони з технікою. Також до лінії підійшли військові кораблі КНР. А китайські військові літаки літали надзвичайно близько над лінією, яка розділяє Тайванську протоку. Війська Тайваню також були приведені в бойову готовність.
Минулого тижня делегація на чолі зі спікеркою Палати представників США Ненсі Пелосі розпочала турне країнами Азії, в межах якого анонсувала візити до Сінгапуру, Малайзії, Південної Кореї та Японії. Спочатку також планувався візит на Тайвань.
До слова, Пелосі відвідувала Тайвань у 1991 році як представниця Конгресу у складі невеликої делегації. Пелосі є третім за рангом посадовцем у США і може стати найвищим політиком США, який відвідав Тайвань від 1997 року.