Літні музичні фестивалі: Go West!!!

08:22, 13 червня 2008

Поняття «літня відпустка» досить широке. Дехто розуміє його як двадцятиденне засмагання на берегах Криму чи закордонних Анталій. Інші лаштуються підкорювати туристичні маршрути, сплавляючись річками чи піднімаючись на вершини. Є ще варіант відпочинку в родичів на селі. Тобто, варіантів безліч.

Я ж хочу запропонувати декілька напрямів для тих, хто, як і я, не уявляє літа без хорошого мандрівно-музичного фестивального періоду. Трохи пізніше на цьому ж сайті -описи місцевих музичних збіговиськ, а от цього разу текст про закордонні меломанські свята, на які збиратися треба значно довше, а планувати подорож слід завчасно.

Загалом територія Європи дає безліч можливостей для фестивальних мандрів від легендарних болотяних галявин Гластонбері до Московського книжкового фесту та Пітерського Стереоліта. Найпотужніші фестивальні галявини зазвичай розкидані в західній частині континенту, тут і бельгійський «Верхтер», і паризький  «Рок на Сені», і німецький «Рок ем Рінг». Але зусиллями центральноєвропейських промоутерів та організаторів у прикордонних з Україною державах вже є свої масштабні дійства, на які щороку збираються десятки тисяч музичних паломників. Зосереджу свою увагу на трьох можливих пунктах туристично-музичних мандрів, що можуть зацікавити цим літом: Open'er Festival в польській Гдині, EXIT Festival в сербському місті Новий Сад та Sziget Festival в столиці Угорщини.

 

Open'er Festival, 4-6 липня, Гдиня (Польща)

Після минулорічного фурору, коли в лайн-апі були такі зірки як Бьорк, Muse, Beastie Boys, Sonic Youth, цього року організатори вирішили не опускати планку та вистрелити черговою обоймою живих майстрів.

Територія фестивального поля плавно переходить в пляж, де в часі ранково-обідніх саунд-чеків можна поплавати та позасмагати. До міста курсують безкоштовні автобуси, тому прогулянки одним із найгарніших міст Польщі теж можна сміливо вносити у власний фестивальний розклад. Щодо самої музики, то цього року тут прекрасна суміш вершків музичного Олімпу та тих, чиї альбоми наробили вже достатньо шуму і тепер варто провести концертну атестацію.

Зокрема, американці Editors, яких остання власна платівка «An End Has A Start» перевела з розряду одних із представників «нової хвилі нової хвилі» до трубадурів першої величини. Музиканти представлять програму, з якою протягом останнього року встигли розтрусити зали Америки та Британії. Прогнозована ключова пісня, агресивна вершина альбому «The Back Room», несамовита Blood.

Попередньо планований як побічний, проект Джека Вайта з White Stripes квартет The Raconteurs на куражі після випуску останньої платівки на кожному своєму концерті черговий раз доводить всім за що їх лідера образно називають єдиною адекватною заміною Робертові Планту. Прогнозована ключова пісня: «Steady as she goes», приспів якої обов'язково розхитає хвилі глядацького моря.

Нью-йоркці Interpol, що всією своєю діяльністю відповідають на запитання «Чи можливий пост-панк після Яна Кертіса?», мають у своєму розпорядженні такий запас хітів і харизматичного вокаліста, що спочатку розпластають всіх по землі під повільні чіпкі та тягучі композиції, а вже потім заставлять в унісон з вокалістом десятки разів прокричати оте «Stella I love you!» Прогнозована ключова пісня: зазвичай стартова настроєво-маршова «We going to the town» зафіксує на місцях всіх зівак, а з фанів взагалі витисне сльозу.

Брістольські праотці тріп-хопу Massive Attack вже більш ніж десять років славляться живими шоу. Команда генія 3D вміє не лише чітко вибудувати музичну дію, одні лише «Tear drop», «Fall flags», «Live with Me» чого варті, але й підкріпити все це мізкороздираючим світло-візуальним шоу. Прогнозована ключова пісня: піднебесна колискова «Angel» розітне балтійське небо і обов'язково витрусить звідти зоряний дощ.

Серед багатьох інших на фестиваль з'їдуться Roisin Murphy та Goldfrapp, аби показати всім несвідомим, що диско - це не лише «Дискотека 80-х», Jay-Z та M.I.A, а щоб дати альтернативне розуміння хіп-хопу для тих, кому здається, що весь цей хіп-хоп вартує півдолара, шалені DeVotchKa зі своїм баченням поняття арт-рок, а також легенди панку Sex Pistols та біг-біту The Chemical Brothers.

Відвідувачі минулих років рекомендують брати з собою плащі, оскільки бували випадки, коли зливи поливали глядачів два дні без перерви. Не рекомендується набирати з собою їжу, тим паче примуси, та інше причандалля похідно-польової кухні, бо все це у вас заберуть ще при вході на фест. Коштує це триденне музичне щастя 290 злотих, з можливістю проживати на території наметового містечка. Зважаючи на проблеми з отриманням польських віз, виглядає на те, що серед тих, хто після прочитання цієї статті почне пакувати речі, 99% буде саме тих, хто вже має польську мультивізу. Хоча деякі туристичні агентства вже минулого року організовували поїздки на Open'er Festival та забезпечували транспортний супровід і візову підтримку.

 

EXIT,10-13 липня, Новий Сад (Сербія)

З самого початку становлення фестивалю організатори ставили два акценти: перший на всі можливі відтінки танцювальної музики - від Underworld  та Pet shop boys до David Guetta та Fatboy Slim; другий на те, чим так багата і в останні роки славна південна частина Центральної Європи, а саме варіації на тему балканської музики, де і брас, і циганські ансамблі зі смаком і без ведмедів, і вся та музика, що знайома з фільмів Кустуріци. До речі, він сам родом з того ж регіону, де відбувається EXIT. Сам фестиваль розташований на березі Дунаю в середньовічному замку, а на всі боки простягаються території, вигляд яких до болі знайомий всім, хто хоч раз дивився фільми «Біла кішка Чорний кіт» та «Життя як диво». Окрім танцювальної частини музичного наповнення, де кожен другий проект - зірки якщо не світового, то європейського рівня - в рукаві організаторів є ще декілька козирів.

Старий майстер плакатного мату в пісенних текстах Manu Chao представить на фестивалі матеріал свої останньої платівки та, безперечно, не забуде розбавити сет старими бойовиками та тими ніжними-ніжними мелодичними речами. Виступи Manu Chao завжди є еталонними для шанувальників всіх відтінків world music, тому слід чекати майстер-класу від справжнього майстра. Прогнозована ключова пісня: побудована на простому мелодичному хукові «La Manana» почнеться з того, що вже до кінця першого стовпчика всі переступатимуть з ноги на ногу, а закінчиться всезагальним карнавальним танцем.

Шалений єврей з циганською хімією крові та першою своєю пропискою на київській Оболоні Євген Ґудзь та його скажений ВІА Gogol Bordello кожного разу заставляють облитися сьомим потом всіх, хто збирається на їх виступах. Одного разу навіть автор цих рядків з двома-трьома тисячами таких же мокрих та замучених сам переконався на своїй шкірі, що таке циганський ска-панк на піку форми. Прогнозована ключова пісня: під завісу концерту Женя на своїй вже тоді розладнаній гітарі почне кремсати один цупкий акорд, і це буде історія про «Sally». І якщо рівень куражу буде достатній, то без стейдж-дайвінгу та катання вокаліста на барабані не обійтися.

Фіни Nightwish, що спеціалізуються на майструванні масштабних пісень-полотен симфо-готичного характеру, теж відвідають EXIT Festival. Якщо загадати те, що грати доведеться в на території середньовічної фортеці, то кращого місця для виконання цих монументальних елегій важко було б придумати. Плюс до того це прекрасна можливість оцінити гурт без колись невід'ємної Тарії Турунен. Прогнозована ключова пісня: штормове попередження «Nemo» обов'язково сколихне древні мури і луною відбиватиметься в серцях тих, для кого чорний одяг - це стиль casual.

Серед інших протягом фесту планують відіграти невтомні майстри сучасного панк-року The Hives та ветерани Sex Pistols, волохаті трешовики Ministry на півтори години влаштують гітарне місиво зі швидкістю середньої пилорами під візуалізацію масових розстрілів та портретів Буша і Бен Ладена (колись перевіряв цих руйнівників мозку на собі); N*E*R*D покажуть, що таке гостро соціальна чітка, а M.I.A. буде захищати розданій критиками реверанси. До того ж на території замку є багато інших місць для гарного часовбивання, як-от маленькі кав'ярні, театри, криті тенти зі спеціальними програмами. При поселенні в кемпінгу все це свято коштуватиме 86 фунтів стерлінгів, сайт фестивалю чомусь подає ціну саме в цій валюті. Оскільки фестиваль серед українських туристів не користується широкою популярністю, то, відповідно, й турфірми ще не взяли його на озброєння. Тому всіма питаннями від купівлі квитків до отримання візи доведеться займатися самотужки. Але ті з моїх знайомих, хто побував на EXIT Festival, запевняють, що воно того вартує.

 

Sziget, 12-18 серпня, Будапешт (Угорщина)

Цього року замість семи повноцінних днів дунайський острів дрижатиме лише п'ять плюс декілька сетів в так званий нульовий день. Сам фестиваль вже давно став центральноєвропейською музичною Меккою. В наметових містечках можна почути німецьку, французьку, італійську та мови всіх географічних сусідів Угорщини. Французькі меломани мені колись пояснили такий великий відсоток відносно далеких гостей порівняно низькою ціною фесту в порівнянні з аналогічними кількаденними дійствами на заході Європи, а також всі супутні витрати, як-от харчування, транспорт сувеніри, як на європейські мірки коштують копійки. Але не лише дешевими лангошами та токайським вином приваблює сотні тисяч паломників Sziget, музична складова кожного року більш ніж переконлива. Сам острів Обуда, на якому проходить свято, на шість днів перетворюється на казкову територію, де поняття «відрив» таке ж поширене, як повітря. По всій території розкидані сорок різних сцен та майданчиків для перформансів. Вибір можливих місць для посадки такий, що очі розбігаються: замучився, то йдеш в чіл-аут з сотнями подушок, кальянів та легким лаунжем, захотілось імпровізацій, то блюзова і джазова палатки до ваших послуг, надоїло сидіти і хочеться шалених танців, тоді бігом в циганську палатку, де народний розковбас триває десять годин підряд, а ще багато різнопланових танцювальних майданчиків, басейн, футбольні поля, корти, маленькі кінозали, і не дивуйтесь, якщо опівночі на одній з полян побачите грандіозну рок-оперу, в якій на висоті сьомого поверху кран триматиме підвішений смичковий квінтет. На основних сценах фестивалю ще до сьогоднішнього дня остаточно не укомплектована програма, але основна начинка фестивального пирога така, від якої неможливо втримати слиновиділення.

Британці Kaiser Chiefs минулого року укомплектували свою концертну програму забійним матеріалом з платівки «Yours Truly Angry Mob» і тепер не перестають годувати всіх бажаючих соковитим гітарним роком. Сам гурт вже давно ходить у фаворитах різних премій в номінації «The Best Live Act»,  так що можна бути певним в тому, що й цього разу британський квінтет добряче відсмалить. Прогнозована ключова пісня: обов'язковою складовою виходу на біс завжди є несамовита пісня «Oh my God!», і якщо на останньому приспіві після вигуку «I never was been so far away from home!» вокаліст після акробатичного піруету впаде і вже не встане, не переживайте, жодних наркотиків, всього лиш виснаження, бо викладається він на всі 200.

Лідер фрікуватого вірменського ансамблю «System of a Down» Serj Tankian з причини творчої відпустки всіх учасників його основного місця роботи минулого року записав сольник і тепер не перестає доказувати всім, що і без Дарона він цінна культурна одиниця. Жорсткі соціальні елегії та кричалки водночас, якими нашпигований альбом «Elect The Dead», на живо не лише не втрачають своєї краси, але й відточуються Сержем мов коштовні камені. Прогнозована ключова пісня: витримана в кулеметній стилістиці класичного бойовика The Unthinking Majority замісить під сценою такий слем, що розім'яти кості встигнуть добрих п'ять тисяч.

Американців R.E.M вже більш ніж п'ятнадцять років вважають єдиним живим підтвердженням поняття college rock. Живі виступи Стайпа і компанії дозволяють їм спокійно перебувати в десятці кращих живих гуртів всіх часів, а остання платівка «Accelerate» показала всім тим хто сумнівався, що дядьки ще в такій формі, що дадуть добрячу фору всім молодим та нерозважним. Прогнозована ключова пісня: музичні критики пишуть про неї: «Якщо під час виконання Everybody Hurts у Вас не ворушаться губи і не сльозяться очі, то ви, швидше за все, мертві». Залишається лише це перевірити.

Серед тих, на кого в останні роки вішали ярлик «нова надія року» американці The Killers виглядають найбільш переконливими. Харизматична подача та добра жменя хітів роблять їх виступи затребуваними по обидві сторони Атлантики, тому й не дивно, що саме їм випала честь закривати останній день на великій сцені фестивалю. Прогнозована ключова пісня: фестивальну сцену почнуть демонтовувати одразу ж після останнього акорду гурту, і якщо фінальною, а так швидше за все і буде, стане «Read My Mind», то це буде такий ступор, що поворухнутися вдасться вже тоді, коли техніки підженуть крани і почнуть безсовісно гриміти технікою.

Серед багатьох інших на чотирьох великих сценах планують показати свою програму класики танцювального фанку Jamiroquai, зірки наркотичного інді Babyshambles, російський матюкливий ВИА Ленинград, маестро Goran Bregovic зі своїм оркестром для весіль та похоронів, смурні фінські майстри Apocalyptica, ну і просто фантастичний мікс альтернативних жанрів від тріп-хопу до пост-року можна буде віднайти на Wan2 Stage, де, між іншим, в останній день відіграє один із найкращих українських гуртів «...и друг мой грузовик». Вони, до речі, єдині представлятимуть Україну на Sziget.

Шестиденний квиток з пропискою в кемпінгу коштує 150 євро. На українській гілці офіційного сайту фестивалю є контакти турфірм, що забезпечують купівлю квитка, візи, транспортування та можливе проживання в готелях. Хоча, купивши квиток, можна спокійно доїхати до Будапешту самотужки. До речі, про угорську столицю: нею під час ранково-обідніх саунд-чеків можна дуже гарно погуляти, адже від району Обуда в центр міста курсує швидкісний трамвай.

 

Тепер для тих, хто за музичні враження не шкодує викласти близько двох сотень євро, залишається лише визначитися та планувати поїздку. До слова, в мережі є багато спеціалізованих форумів та спільнот, де можна вивідати не лише схему доїзду та маршрути, але й специфічну інформацію, як-от про те, як зручніше на вищезгадані фести пронести спиртне, чи де безпечніше розкладати намет при поселенні.

 

Фото зі сайту www2.ticketpro.pl