Литвин думає, що місцевим радам не вигідно впроваджувати мовний закон

22:47, 23 серпня 2012

Голова Верховної Ради Володимир Литвин виступає за те, щоб реалізація закону про мовну політику здійснювалася виключно за рахунок місцевих бюджетів. Про це він сказав в інтерв'ю "5 каналу".

Спікер спрогнозував, що місцеві ради припинять ухвалювати рішення щодо надання російській мові статусу регіональної після закінчення парламентських виборів.

"Я думаю, що має відбутися осмислення місцевими органами влади, що всі рішення, які вони приймають, лягають виключно на місцевий бюджет. І очевидно, треба спочатку підрахувати, у що обійдеться зміна вивісок, зміна бланків, і я не кажу про щось більш серйозне", - сказав він.

Спікер зазначив, що, за попередніми оцінками, сума, необхідна для реалізації закону, становить від 5 до 7 млрд гривень.

"Я наполягаю на тому, що будь-яка ініціатива в цьому питанні має реалізовуватися за рахунок місцевих бюджетів. Я думаю, коли це усвідомлення буде – буде більше реалізму", – підкреслив він.

Литвин зазначив, що в парламенті зареєстровано кілька законопроектів, зокрема за його авторством, щодо статусу української мови як державної й про порядок застосування мов в Україні.

"Я розумію, що прийняти збалансоване рішення до закінчення виборів буде неможливо", – сказав він.

При цьому Литвин вкотре вказав на доцільності прийняття парламентом у вересні загальнодержавної програми розвитку української мови, яка б підкріплювалася необхідним фінансуванням уже цього року.

Законом передбачається, що в контексті Європейської хартії регіональних мов або мов меншин заходи, спрямовані на використання таких в Україні, застосовуються до 18 мов.

Нагадаємо, 3 липня цього року Верховна Рада прийняла закон «Про засади державної мовної політики». Згодом голова Верховної Ради України Володимир Литвин підписав його і відправив президентові України Віктору Януковичу. Додамо, що раніше В.Янукович заявляв, що прийме рішення щодо ухваленого закону лише після його ретельного фахового аналізу та експертних висновків. Янукович підписав Закон №5029-VI "Про засади державної мовної політики" 8 серпня 2012 року. Закон передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких поширена ця мова.

3 серпня Одеська міська, а 15 серпня - Одеська обласна ради надали російській мові статус регіональної.

14 серпня Краснолуцька міська рада Луганської області вирішила дублювати тексти в офіційних документах російською мовою поряд з українською.

16 серпня статус регіональної російській мові надали Запорізька й Донецька обласні ради, а також Севастопольська міська.

17 серпня російська стала регіональною на Херсонщині.

Окрім того регіональною російську визнали Дніпропетровська, Луганська та Харківська обласні ради, а також – Харківська, Первомайська (Луганська обл.) та Ізмаїльська ( Одеська область) міськради.

21 серпня на сесії Миколаївська  та Херсонська міські ради надали російській мові статус регіональної.

Тим часом депутати Тернопільської облради майже одноголосно прийняли рішення визнати мовний закон таким, що не має на території Тернопільщини ніяких правових наслідків, тобто не є чинним.

У свою чергу Ніжинська міська рада (Чернігівська обл.) більшістю голосів визнала українську мову на території міської громади як єдину і державну, підтвердивши таким чином її статус та відмовившись від затвердження регіональної мови в межах мовного закону.