Литвин хоче реєструвати злочини на ґрунті ненависті

16:30, 4 червня 2011

Україна потребує уніфікації законодавства у сфері «злочинів ненависті». Відтак, необхідно створити центральний державний реєстр злочинів на ґрунті ненависті. Про це заявив Голова Верховної Ради України Володимир Литвин, виступаючи у п´ятницю у Ялті на засіданні Ради регіонів під головуванням Президента України Віктора Януковича.

При цьому він висловив думку, що такий реєстр має бути публічним, «аби були підстави давати оцінки, у тому числі, під час політичних кампаній, щоб інститути громадянського суспільства, громадяни мали можливість висловлювати свої застереження», повідомили ZAXID.NET у прес-службі Голови Верховної Ради України.

На переконання Володимира Литвина, Україна потребує уніфікації законодавства в цій сфері. Поки що, за його словами, в українському законодавстві є лише окремі статті та положення Конституції і Кримінального кодексу України, які орієнтовані більшою мірою на захист або засудження тієї чи іншої ідеології, а не на захист особи і прав людини. «Такий же підхід відслідковується і в усіх 7 законопроектах щодо заборони проявів радикалізму, які нині опрацьовуються в комітетах Верховної Ради України. Жоден з них не вільний від політичних забарвлень та уподобань», - підкреслив Голова Верховної Ради.

На думку Голови Верховної Ради, в Україні існує проблема із застосуванням законодавства щодо попередження проявів радикалізму. Зокрема, він звернув увагу на те, що стаття 161 Кримінального кодексу України, яка регулює порушення рівноправності громадян на основі расового, національного, релігійного походження або за іншими ознаками, починаючи з 2001 року застосувалася в Україні лише п´ять разів.

Для порівняння В.Литвин навів статистику щодо таких злочинів у 2009 році в США та Швеції: у США в той рік було зареєстровано 6,604 «злочини ненависті», а у невеликій Швеції було складено майже 5,800 поліцейських рапортів про скоєння злочинів на ґрунті ненависті. «Не дивно, що цей вид злочинів у цих країнах має тенденцію до скорочення, а ситуація з правами людини жорстко контролюється правоохоронними органами», - зазначив він.

В.Литвин наголосив на необхідності прийняття правових рішень для розв´язання проблеми потенційної загрози наростання проявів радикалізму, екстремізму та нетерпимості в українському суспільстві. «Ми будемо радитися з вченими та аналізувати, які саме правові кроки нам необхідно зробити у цьому напрямі, - заявив він. - Це має бути цілісний дієвий механізм попередження зазначених негативних явищ».