Голова Верховної Ради Володимир Литвин переконаний: доки політики не зачіпали мовне питання – з цим не виникало проблем. Так він прокоментував в ефірі „5 каналу” законопроект регіоналів Ківалова та Колесніченка «Про засади державної мовної політики», що передбачає використання регіональних мов нарівні з державною.
«Коли політики не зачіпають мовну тему – у нас все нормально, до 2005 року у нас не виникало проблем з цього приводу, але послідовно відбувався процес українізації, але, водночас, люди які послуговувались російською, іншими різними мовами, не мали жодних проблем. Політики взялися врегульовувати цю проблему – отримали непорозуміння, яке може перерости у протистояння», - заявив Литвин.
Литвин підкреслив, що можна вітати спробу авторів даного законопроекту викласти засади мовної політики України, але разом з тим в даному законопроекті не враховано статус української мови, як державної.
«Можна вітати саму спробу, сам підхід, викласти засади мовної політики України, вітати той факт, що автори законопроекту взяли на себе непідйомне завдання, поклали його на свої плечі намагаючись врегулювати мовну політику в усіх сферах нашого життя» – зазначив Литвин.
«Разом з тим в цих гарних пропозиціях не враховано, по-перше, статус української мови, як державної, особливо коли ми говоримо про 20 років незалежності. Мають бути чинники, які об’єднують країну, які країну роблять державою, до таких я зараховую і мовну тематику. Бо це дивно, коли в державі Україна ми повинні говорити про українську мову, що вона не достатньо присутня в усіх сферах українського життя», – підкреслив політик.
Також Литвин зауважив, що окрім політичної та гуманітарної складової цієї проблеми, є ще і велика фінансова складова: ніхто не порахував скільки на це потрібно коштів.
«Якщо 10% людей говорять іншою мовою, то треба запроваджувати паралельно і цю мову у багато сфер нашого життя – а хто порахував скільки на це потрібно коштів. Окрім політичної, окрім гуманітарної складової цієї проблеми, тут є ще і велика фінансова складова. Хто буде друкувати підручники? Я розумію, що мої слова можуть викликати спротив у окремих представників національних меншин, але, я думаю, що держава робить зусилля для того, щоб врахувати їхні мовно-культурні потреби», – зауважив Литвин.
Нагадаємо, депутати від фракції Партії регіонів запропонували законопроект, у якому прописано статус російської мови як регіональної у половині областей України.