У четвер, 13 липня, під час позачергового засідання Львівської обласної ради депутати ухвалили Програму заходів для налагодження системи поводження з твердими побутовими відходами у м. Львові на 2017-2019 роки.
Відповідно до ухвали, львівське комунальне підприємство «Львівспецкомунтранс» передається у тимчасове управління Львівській облдержадміністрації на період до 30 червня 2019 року.
Для забезпечення вивозу сміття зі Львова, міська рада має виділити упродовж двох років 600 млн грн субвенції для обласного бюджету. Зокрема, у 2017 році – 150 млн грн, у 2018 році – 300 млн грн, а у 2019 – ще 150 млн грн.
Зазначимо, критерії визначення вартості перевезення твердих побутових відходів мають визначити за 15 днів. Також ЛОДА має затвердити порядок використання коштів на виконання цієї програми. У подальшому ЛОДА має розробити обласну програму поводження з ТПВ.
Крім цього, місто зобов’язують забезпечити виконання меморандуму, укладеного 21 квітня із містами Львівщини, що висловили тоді готовність приймати сміття. Ці кошти місцеві ради мають скеровувати на облаштування полігонів і покращення соціально-економічної інфраструктури.
Директор департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської ОДА Назарій Романчук запевнив, що міста Львівщини виконують свої зобов’язання за меморандумом.
Міський голова Львова Андрій Садовий під час брифінгу зазначив, що 150 млн грн, які планується витрати з бюджету міста цього року, будуть скеровуватися як на оплату послуг перевізників, так і місцевим органам самоврядування, на території яких розташовані полігони, що приймають львівське сміття. При цьому він уточнив, що зараз на полігони Львівщини вивозиться лише 30% сміття зі Львова, проте після їх впорядкування вони зможуть приймати більші об’єми.
Виступаючи під час обговорення проекту ухвали у сесійній залі, Андрій Садовий акцентував на тому, що міська та обласна влада мають продемонструвати єдність у вирішенні сміттєвої проблеми.
«Ви розумієте, що нам довелося пережити за останній рік. Дякуючи людям, які нас підтримували, ми вистояли. На сьогодні біда, яка сталася в минулому році, повинна нас об’єднати, щоб ми могли дати приклад всій Україні як поводитися з твердими побутовими відходами, приклад як мають виглядати наші полігони, за впорядкування яких в Україні до цього ніхто не брався. Ми повинні збудувати один з перших заводів з глибинної переробки відходів, провести якісну рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища та тих полігонів, які є на території області. Тих 600 млн може вистачити, може не вистачити, але безпека мешканців має бути на першому місці. Надіюсь, рішення будуть мудрі коректні і виважені», - зазначив він.
Голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка своєю чергою акцентував на почерговості завдань у вирішенні комплексу сміттєвих проблем.
За його словами, поки що перевізники працюють за короткотерміновими угодами.
«Це треба було, щоб погасити пожежу. Поки що ми не в стані вивозити роздільні відходи. За три місяці маємо відлагодити систему вивозу. Лише після цього зможемо перейти до сортування і роздільного вивозу сміття», - сказав він.
Паралельно, за його словами, проводитимуться заходи з в порядкування, рекультивації полігону та підготовка до будівництва сміттєпереробного заводу.
Остаточне очищення Львова від сміття, яке лежало не вивезеним, за словами Олега Синютки завершиться 14 липня, хоча раніше це обіцяли здійснити до 13 липня.
Нагадаємо, 29 червня депутати Львівської міської ради проголосували за передачу функцій з управління твердими побутовими відходами на два роки Львівській ОДА.
Меморандум про довгострокову співпрацю, що передбачає утилізацію львівського сміття протягом двох років на полігонах ТПВ в межах Львівської області був укладений 21 квітня.