Президента Білорусі Олександра Лукашенка ізолюють, як колись Кучму, а виграє від цього Росія, – вважає директор політичних досліджень Французького інституту міжнародних відносин (IFRI) Арно Дюб’єн.
"Росія, яка має з О.Лукашенком препогані відносини, спробує скористатися цією ситуацією, – зазначив Радіо Свобода Арно Дюб’єн. – Гадаю, незабаром ми зможемо порівняти становище О.Лукашенка з Л.Кучмою у 2001–2002 роках. Тобто його ізолюють, а росіяни, що тоді зможуть говорити з Лукашенком один на один, спробують скористатися нагодою у своїх інтересах. Саме такий вимальовується сценарій".
Що стосується санкцій, то експерти схильні думати, що цього разу співдружність не обмежиться тільки забороною на в’їзд О.Лукашенка та його прибічників до Європи. Ідея економічних санкцій в європейських столицях знаходить все більше прихильників, бо останні арешти й репресії, вчинені у Мінську, в ЄС вважають за абсолютно неприйнятні.
Тим часом оголошена відповідь О.Лукашенка на санкції ЄС може мати "дзеркальний характер" і стосуватиметься тільки візових обмежень.
"Ці санкції можуть бути просто "дзеркальними", – каже варшавський експерт Каміл Кушинський. – Грубо кажучи, білоруська влада може запровадити візові санкції щодо ЄС, а це означає, що єврочиновники й політики країн-членів не зможуть в’їжджати до Білорусі. На в’їзд буде повна заборона".
Співробітник впливового польського "Центру східних досліджень" Каміл Кушинський переконаний, що найближчим часом Білорусь із урядом О.Лукашенка житимуть як на острові, бо Євросоюз не визнаватиме легітимності цієї влади. А білоруський президент з його оточенням не погоджуватимуться з політикою співдружності й далі дотримуватимуться обраної позиції.
Зазначимо, після президентських виборів в Білорусі, які відбулись 19 грудня, на яких за офіційними даними вчетверте переміг Олександр Лукашенко відбулися масові акції протесту. За участь в акціях проти підсумків виборів було заарештовано 5 екс-кандидатів у президенти Білорусі. Всього заарештовано 19 осіб. Їх звинуватили в організації масових безладів і їм загрожує кримінальне переслідування за відповідною статтею кримінального кодексу республіки. Крім того, десятки раніше затриманих рядових учасників акцій оштрафовані на великі суми.
Відтак, після виборів президента Білорусі глави Швеції, Чехії, Польщі та Німеччини у статті, опублікованій в газеті "Нью-Йорк Таймс", відмовилися визнати результати президентських виборів в Білорусі і розкритикували дії влади проти опозиції.
Водночас Президент РФ Дмитро Медведєв, Уго Чавес, Махмуд Ахмадінеджад і Нурсултан Назарбаєв, а також Президент України Віктор Янукович привітали Олександра Лукашенка з перемогою на виборах. У привітанні Янукович зазначив: "Упевнений, що з Вашим переобранням на пост Президента Республіки Білорусь співпраця між нашими державами отримає новий практичний імпульс".
Міністри ЄС планують зустрітись 31 січня, аби вирішити, чи запроваджувати жорсткі санкції проти Білорусі, включно з забороною посадовцям на подорожі до ЄС та замороженням рахунків чільних представників влади, включно з Лукашенком.
Тим часом Уряд Польщі в односторонньому порядку запровадив заборону на в’їзд до країни Олександру Лукашенку й агітує інші країни ЄС вдатися до подібних заходів. Білорусь зі свого боку звинувачує польських та німецьких посадовців у намаганні влаштувати заколот у день виборів. Варшава та Берлін такі звинувачення заперечують.
Додамо, що на інавгурації Олександра Лукашенка Україну представляв посол Роман Безсмертний. Відзначимо, що О.Лукашенко вчетверте став президентом Білорусії. Перший раз він переміг у 1994 році, потім в 2001 і 2006 роках.