Лукашенко склав присягу. ЄС бойкотував інавгурацію

20:05, 21 січня 2011

Олександр Лукашенко, якого на виборах минулого місяця вчетверте переобрали на посаду президента Білорусі, склав присягу. Церемонію інавгурації в Палаці республіки у Мінську бойкотував ЄС, який назвав вибори та придушення протестів у Білорусі порушенням прав людини та демократії.

Акредитовані у Мінську посли країн ЄС поїхали у п’ятницю до Вільнюса на запрошення Європейського гуманітарного університету.

Інформаційні агентства цитують посла Угорщини, яка головує в ЄС, який сказав, що мета візиту – підтвердити позицію ЄС щодо Білорусі.

Склавши присягу, президент Лукашенко сказав, що вибір народу є "священним і незаперечним".

Він також сказав, що вірус "кольорових революцій вражає лише слабкі країни.

У середу міністр закордонних справ ЄС Катрін Аштон застерегла, що панові Лукашенку можуть заборонити подорожувати до країн ЄС, якщо в Білорусі не буде звільнено 30 активістів, включно з кандидатами у президенти, яких заарештували після протестів у грудні.

У четвер Європарламент ухвалив резолюцію стосовно Білорусі із закликом до ЄС запровадити жорсткі санкції проти білоруської влади.

У день виборів 19 грудня тисячі демонстрантів протестували проти переобрання пана Лукашенка в центрі Мінська, заявляючи про фальсифікації на виборах.

Після того, як деякі демонстранти намагалися штурмувати урядові будівлі, міліція розігнала протести, побивши багатьох людей і заарештувавши сотні активістів.

Близько 30 людей і далі перебувають під арештом за організацію масових безпорядків.

Міжнародна спільнота, включно зі США та ЄС, різко скритикували побиття та арешти в Білорусі.

Речник МЗС України Олег Волошин сказав Бі-Бі-Сі, що Україна визнала вибори в Білорусі, водночас висловивши стурбованість діями влади щодо опозиції.

Міністри ЄС зустрінуться 31 січня, аби вирішити, чи запроваджувати жорсткі санкції проти Білорусі, включно з забороною посадовцям на подорожі до ЄС та замороженням рахунків чільних представників влади, включно з паном Лукашенком.

Уряд Польщі в односторонньому порядку запровадив заборону на в’їзд до країни Александру Лукашенку й агітує інші країни ЄС вдатися до подібних заходів.

Білорусь зі свого боку звинувачує польських та німецьких посадовців у намаганні влаштувати заколот у день виборів. Варшава та Берлін такі звинувачення заперечують.