У вівторок, 6 жовтня, президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що переговорів про розміщення російської авіабази в республіці ніколи не було. Про це він сказав під час відвідин нової ділянки другої мінської кільцевої автодороги, повідомляє «Белта».
«Мови про те, щоб розмістити російську авіабазу на території Білорусі, ніколи не велося. Я нічого про це не знаю. Людина, яка повинна приймати це рішення – .. Я про це нічого не знаю», – сказав Лукашенко.
Також він додав: «Нам не треба база сьогодні, тим більше військово-повітряних сил. Нам потрібні певні озброєння, про що я публічно теж говорив Путіну і раніше Медведєву».
Разом з тим Лукашенко зазначив, що Білорусь є в союзі з Росією.
«У нас є відповідальність, і у Росії, і у Білорусі. Ми уклали угоду, – вони відповідають разом з нами за західний напрямок. Фактично ми не поодинці проти НАТО тут стоїмо, разом з Російською Федерацією».
«У нас є конкретний план навіть на випадок війни, як треба діяти. Звичайно, ми його не оприлюднюємо, це абсолютно секретний план, але на цьому напрямку головна сила . Це білоруська армія. Якщо конфлікт, – то Росія починає нас підтримувати відповідними людськими ресурсами. визначені конкретні армії, літаки, вертольоти і так далі. На випадок конфлікту», – сказав голова білоруської держави.
Лукашенко наголосив, що йому не потрібна ще одна авіабаза.
«Нам потрібні літаки, а не бази сьогодні. У нас прекрасні льотчики, у нас хороша школа льотчиків військових, цивільних. І навіщо мені створювати базу? Навіщо мені сьогодні завозити сюди літаки і льотчиків інших держав? А свої що робитимуть», – продовжив президент.
За його словами, Білорусі потрібне озброєння для того, щоб бути більш забезпеченою у захисті рубежів його країни та Росії.
«Ми нікуди не збираємося їхати воювати, і я про це говорив. У мене на цей рахунок, ні з ким не було розмови. Просто мене дивує і навіть у якійсь мірі обурює і кривдить, навіщо це було росіянам сьогодні вкидати в засоби масової інформації? Може, турбуються, що ми дійсно на Захід йдемо, щоб підкинути цю тему, щоб Захід почав у нас питати або сумніватися в тому, що ми з ними хочемо нормалізації відносин?», – зазначив президент Білорусі.
Він також попередив, що «будуть різного роду провокації, з будь-якого боку».
«Будьте дуже обережні і не розслабляйтеся», – підсумував Лукашенко.
Нагадаємо, 8 вересня прем'єр Росії Дмитро Медведєв заявив журналістам у Гродно, що РФ готова розглядати питання про подальше відкриття своїх авіабаз в державах, з якими її пов'язують союзницькі відносини.
«Як відомо, у нас такі бази існують. Мова йде про Киргизії, про Вірменію. Нічого дивного в цьому немає, ми готові це робити з тими країнами, з якими нас пов'язують союзницькі відносини. Будь-то ОДКБ чи ОДКБ плюс Союзний договір, як це з Білорусією», – сказав російський прем'єр.
Відповідаючи на питання про те, коли може бути підписана угода з Білоруссю про відкриття на території республіки російської авіабази, Медведєв зазначив, що цей документ випливає з раніше досягнутих домовленостей у військовій сфері в рамках союзної держави.
«Історія цих документів почалася в 2009 році. Йшлося про підписані тоді рішеннях, що стосуються спільної охорони кордонів і спільної системи ПРО. Угода, про яку ви говорите (про відкриття російської авіабази в Білорусі, – ред.), є реалізацією цих угод», – зазначив голова уряду РФ.
«Що ж стосується термінів і часу підготовки і підписання таких документів, ми виходимо з того, що це повинно бути комфортно для білоруського та нашого боку. Ми, що називається, пропустили відповідний документ через уряд РФ за існуючою процедурою і представили його президенту», – пояснив Медведєв.
Згодом уряд Росії представив Путіну пропозицію про підписання угоди про російську авіаційну базу на території Білорусі. Документ був внесений Міноборони РФ.
«Угода сприятиме організації спільної охорони зовнішнього кордону союзної держави в повітряному просторі і створення Єдиної регіональної системи протиповітряної оборони Росії та Білорусі», –йшлося в супровідному документі.
Відтак, 19 вересня Путін доручив Міноборони Росії провести за участю МЗС переговори з білоруською стороною і після досягнення домовленості підписати угоду про російську авіаційну базу в Білорусі.
«Доручити Міноборони Росії провести за участю МЗС Росії переговори з білоруською стороною і після досягнення домовленості підписати від імені Російської Федерації зазначену угоду, дозволивши вносити в його проект, схвалений урядом Росії, зміни, що не мають принципового характеру», – наголошувалося в розпорядженні.