Міський голова Львова Андрій Садовий підсумував події року, що минає. Під час великої зустрічі з громадою, яка відбулась на стадіоні «Арена Львів», мер розповів про цьогорічні здобутки у різних сферах життя міста, а також про плани на наступний 2014 рік.
Євромайдан: Цей рік – рік усвідомлення хто ми є
Підсумовуючи рік, що минув, мер Львова пояснив, чому львів`яни так активно підтримують євроінтеграційний курс України.
«Цей рік, на моє глибоке переконання, це рік усвідомлення нас самих – хто ми є і що має бути. І як має розвиватися наша країна, і як у нашій державі має розвиватися місто Львів. Половину року усі розмови були навколо євроінтеграції: підпише Україна? коли підпише? які умови? І була спільна позиція – і влади, і опозиції. Цього не сталося. На Майдан вийшли діти. Усі бачили ці очі молодих студентів, які хочуть жити в нормальній успішній країні, які хочуть добре вчитися і хочуть мати добру роботу. Потім було жорстоке побиття, яке сколихнуло всю державу. Була чітка позиція Львова і сьогодні люди дивляться, як Львів себе поведе. А Львів завжди був твердинею національних цінностей», – сказав Садовий.
За його словами, у Львові планують будувати великий промисловий парк та великий комплекс для ІТ-компаній. «Мова йде про створення десятків тисяч робочих місць. Ми провели багато переговорів з різними компаніями, але ця угода зараз пригальмувалась, бо в людей є переживання, як буде далі. Я пригадую розмову з представником німецької компанії, який у Львові побачив трамвай «Електрон» і запитав чи це «Сіменс» зробив його для Львова. Він був здивований, що у Львові роблять такі високотехнологічні продукти. Це – наш український продукт, з яким можемо входити в ЄС, можемо продавати його, отримувати прибуток і створювати додаткові робочі місця. Я впевнений, що ця асоціація дає нам багато. Я впевнений, що вона буде, але коли – залежить від нас з вами», - розповів міський голова Львова.
Транспорт: у 2014-му Львовом їздитимуть 100 нових автобусів та 56 тролейбусів
Наступного року місто планує купити 100 нових великих автобусів та 56 тролейбусів. Також закуплять тролейбус та електробус виробництва львівського концерну «Електрон».
«Дуже важливо, і ми маємо такий проект, щоб в наступному році суттєво покращити громадський транспорт. Ми плануємо додатково придбати близько 100 великих автобусів та 56 тролейбусів. Будемо все можливе роботи для того, щоб ці тролейбуси були львівськими. «Електрон» також має намір їх випускати, і ми домовилися, що всі перші взірці техніки ми будемо купувати», - повідомив Андрій Садовий.
Ремонти доріг: Хочемо щоб Львів дійшов до рівня Копенгагена
Щодо вирішення найболючішого питання Львова – стану міських доріг, то за словами мера, усі транспортні артерії міста мають стати подібними на щойно відремонтовану вулицю Городоцьку.
«Символом бездоріжжя була вул. Городоцька і ніхто ніколи не думав, що колись її можна буде зробити. Були складнощі, але ми це зробили. Сьогодні всі з’їзди з вул. Городоцької є відкритими, також організована розв’язка на вул. Шевченка. Відремонтували вул. Коперника, перехрестя Бандери – Чупринки. Багато зробили на вул. Замарстинівській та Хмельницького. Цього року зробили частину вул. Пекарської, Січових Стрільців, Виговського на значній частині. На початку 2007 року ми приблизно 5 млн грн виділяли на ямкові ремонти. Зараз ця сума знизилася. Робимо капітальні ремонти, багато вкладаємо в мережі. Робимо всю інфраструктуру, але це вже на роки. Бо останній раз такі ремонти робилися за Австрії. В ті часи робили набагато краще. Труби, які клали за Австрії, є в набагато кращому стані ніж ті, які міняли в радянські часи», – пояснив мер.
У планах на 2014-2015 роки провести ремонтні роботи на вул. Антоновича, Героїв УПА, закінчити роботи на Пасічній, Богданівській, Шевченка, Бандери, Київській, і низці інших доріг.
Також вже два роки у Львові роблять велодоріжки. Зараз у місті є близько 30 км велодоріжок. В цьому році закінчили роботи по вул. Липинського, Науковій, на Стрийській, в центрі міста. «Це є європейська традиція, де половина людей їздить громадським транспортом і авто, а половина – на велосипедах. Для мене приклад – це Копенгаген, де є 268 км велодоріжок. Його називають столицею велоруху. Хочемо до цього рівня дійти, щоб Львів був максимально комфортним і зручним», - зазначив Андрій Садовий.
ЄБРР: 4 проекти, кредити та ґранти
Львів є найбільшим серед міст України партнером у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку. Тож впродовж 2014 року місто реалізовуватиме у співпраці з ЄБРР проекти модернізації теплопостачання та трамваю на Сихів, отримуючи окрім кредитів, також і паралельну ґрантову допомогу.
«Наступний ми транш беремо для модернізації систем теплопостачання міста. Йдеться про індивідуальні теплові пункти, їх буде збудовано більше тисячі. Це дасть можливість для будинку регулювати температуру автоматично. Це заміна мереж, тому що теперішні мережі, збудовані в 60-х роках, мають дуже низький коефіцієнт корисної дії. Міняючи мережі, ми на 20-30% ККД покращуємо, іде також автоматизація цього процесу. Ми беремо кредит на 20 млн євро на 10 років. Але, маючи довіру банку, ми до цих коштів отримуємо 10 млн євро гранту», – каже мер.
Також ЄБРР виділить кошти на проект будівництва трамвайної колії на Сихів – по вул. Стуса та пр-ті. Червоної Калини. «Ми беремо в кредит 6 млн євро, а також нам дають ґрант, який не треба повертати – 5 млн євро. Це надзвичайно вигідно, і ми зможемо, збудувавши цю колію, для 160 тис. мешканців Сихова мати дуже швидке сполучення з центром міста. Взагалі, було б ідеально, щоб на цей маршрут ми ставили наші, львівські «електрони», щоб показати приклад, як все має функціонувати», – пояснив Садовий.
Ще один великий проект – це енергозбереження в будинках. На це місто отримало 5 млн євро ґранту. За ці кошти планують утеплити чимало будинків: «Звичайно, за основу будемо брати будинки ОСББ, де є відповідальність людей за свій будинок, і де «Львівтеплоенерго» буде робити модернізацію та встановлюватиме ІТП, щоб ми побачили, як має виглядати ідеально реконструйований будинок», – каже мер.
Під ще один проект місто отримало ґрант – 1,2 млн євро. За ці кошти збудують великий підрозділ з утилізації батарейок. «Чесно кажучи, сам не думав, яка це велика біда: одна батарейка, потрапляючи в землю, отруює навколо себе територію площею 20 м.кв. Тому ми реалізуємо такий пілотний проект у Львові, щоб усі могли батарейки безоплатно здавати і не було екологічних проблем», – зазначив Андрій Садовий.
Євробаскет та Олімпіада: Великі події – великі можливості
Андрій Садовий розповів і про роботу, яка ведеться у зв’язку з Чемпіонатом Європи з баскетболу 2015 року та поданням заявки на проведення зимових Олімпійських ігор 2022 року.
«Великі події – це можливість залучати великі кошти. Оскільки Львів визначено приймаючим містом Євробаскету у 2015 році, у місті збудують нову, надсучасну арену на умовах публічно-приватного партнерства. Це арена, розташована на куті вул. Кульпарківської та Ряшівської, на 6900 місць. Там можна проводити матчі з волейболу, гандболу, міні-футболу, там буде хокейна частина, лід, ковзанки, також там можна проводити великі концерти, зустрічі, конференції», – каже мер.
Другий великий будівельний майданчик – на пр-ті. Червоної Калини. Там будується тренувальна база для Євробаскету, а після завершення чемпіонату вона має стати міською спортивною школою для ігрових видів спорту.
Ще один великий івент, над яким зараз працює місто – це Олімпіада. «Вперше в історії нашого міста ми подали заявку на Олімпійські ігри. Є багато розмов, потрібно це чи не потрібно. По-перше, ми сьогодні разом стоїмо в одній площині з відомими містами, таким, як Пекін, Алмати, Осло, Краків та Стокгольм. Це колосальний досвід, який ми сьогодні здобуваємо, працюючи з фахівцями Олімпійського комітету, спілкуючись з колегами, подаючи всі документи. Дуже важливим є цей рік, тому що з переліку міст-аплікантів буде визначено короткий список кандидатів. Кінцеве рішення прийматиметься в Малайзії в 2015 році, і тоді вже стане відомим місто-господар Олімпіади 2022 року. Чому це важливо? Наприклад, Австрія – маленька країна, там є сотні гірськолижних курортів. Що є на Західній Україні? – Буковель. А таких курортів потрібно збудувати 30-40. Це з економічної точки зору дуже вигідно. Говорять, що це дорого. Для мене орієнтиром є Канада, вони провели останню Зимову Олімпіаду. Вони отримали чистого прибутку понад 2 млрд доларів, бо правильно все спланували», – каже мер.
Освіта: Хочемо, щоб поняття «черга» в дитсадок перестало існувати
Цього року більш, ніж у 60 школах і садочках Львова зробили ремонти: «Десь повністю реконструювали вікна, десь міняли дах, систему опалення, ставили нову котельню. Це та планова робота, яка ведеться впродовж останніх 7 років. Ми будемо цю роботу максимально продовжувати. Важливо, щоб діти мали комфорт у школах. Це не можливо було б зробити, якби не підтримка батьків. У нас сьогодні є дуже якісне партнерство – батьки, міські кошти, є хороша синергія», – пояснив мер.
Крім того, за рік у Львові відкрили 17 додаткових груп в садочках. Однак у планах на 2014-15 роки – завершити реконструкцію всіх садочків, які вивільняються від орендарів: «Щоб таке поняття, як «черга», перестало існувати. Дитина повинна мати гарантоване місце в садочку», – сказав Андрій Садовий.
Цього року також в одній зі шкіл міста презентували надсучасне комп’ютерне обладнання – інтерактивні дошки, комп’ютерні класи. У планах на наступний рік обладнати такими технологіями 30 шкіл, паралельно готуючи вчителів, які б вміли з ними працювати. «Треба, щоб за 2015-16 роки всі школи Львова були надсучасними. Є сенс, бо львівські діти мають найвищі результати ЗНО і наші школи входять в Топ-50 шкіл України. Це дуже великий плюс, тож тим школам ми приділятимемо більше уваги, більше ресурсу. Нам важливі мудрі діти. Якщо є мудрі діти, це гарантія розвитку нашого міста», - зазначив Андрій Садовий.
Медицина: Важливо, щоб діти народжувались у Львові
З медичних здобутків цього річ мер відзначив реконструкцію пологового будинку на вул. Мечнікова: «Для мене була дуже велика приємність на цьому тижні відвідувати наш пологовий будинок на вул. Мечнікова. В цьому пологовому будинку найбільше за історію його існування дітей народилось у 1984 році – це понад 5 тис. Цього року цей рекорд буде побито. Умови там фантастичні! Ми у цей пологовий будинок вклали за останні роки понад 9 млн грн. Там ще небагато залишилось зробити – харчоблок, котельню, але самі приміщення у хорошому стані», – сказав мер.
Крім того цьогоріч у дитячій лікарні на вул. Пилипа Орлика встановили новий рентгенапарат.
Що стосується інвестицій, то мер згадав про будівництво нової лікарні на базі Центру святої Параскеви: «Я тішусь, що вони мають змогу інвестувати понад 12 млн доларів у будівництво нової, надсучасної лікарні. Будівництво розпочнеться наступного року. Тут будуть найпрофесійніші лікарі з України і зі світу. Потрібен взірець, як має бути організований процес. Я би хотів, щоб маючи такі добрі приклади, ми на них орієнтувались», – зазначив Андрій Садовий.
Соціум: Не має бути чужої біди
У Львові продовжують традицію створювати дитячі будинки сімейного типу. Цьогоріч закінчили ремонт будинку на Тракті Глинянському, де виховуватимуться 10 дітей, а наступного року планують зробити доступним для проживання ще один будинок на вул. Мечнікова. «Ми б хотіли, щоб Львів був містом, де нема недоглянутих дітей. Ми маємо будинок-інтернат, де живуть діти, в тому числі, певна кількість дітей, які не мають батьків. Ми собі поставили за мету за наступні роки збудувати достатню кількість будинків сімейного типу, щоб всі діти виховувались у сім’ї».
Крім того, у планах – збудувати соціальний готель, де проживали б сироти, які закінчили школу: «Це буде багатоповерхова будівля, ми вже погодили проект, підготували робочу документацію. Думаю, наступного року почнемо перший етап, щоб діти-сироти мали де жити. На перші роки буде можливість, щоб вони там зростали. Там має бути християнська опіка. Взагалі, у Львові не повинно бути покинутих дітей, старших людей, які не доглянуті. Не має бути чужої біди, у Львові ми повинні жити, як одна велика родина. Тоді ми будемо сильні і нам ніщо не буде загрожувати», - сказав мер.
Архітектура: Слід ревіталізувати площі і сквери нашого міста
Збереження архітектурної спадщини міста – особливе завдання, адже 95% зі всієї спадщини ЮНЕСКО в Україні розташовано саме у Львові.
«За останні 5 років на пам’ятки архітектури від держави ми отримали нуль. Я маю жаль, бо наше місто-партнер Краків отримало від держави за останні 20 років понад 100 млн. Відповідальність держави там є. Але ми маємо підтримку інших урядів – польський допомагає в основному по Вірменській церкві та Личаківському цвинтарі, уряд Норвегії нам помагає по Шевченківському гаю, уряд Німеччини – з реконструкцією вікон та фасадів. Вони допомагають і профтехучилищу, бо дуже важливо сьогодні мати хороших працівників, які б якісно працювали», - каже мер.
Один з прикладів хорошої співпраці, на його думку, – площа Яворського. «Тут інвестори вклали кошти та відремонтували покриття, а місто відремонтувало мережі».
Крім того, у школі №62, де навчався Б.Хмельницький, зараз реставрують вікна, яким 100 років: «Ми їх не викидаємо, а реставруємо і вони ще 100 років прослужать. Зберігається архітектурний ансамбль міста», – зазначив Андрій Садовий.