Архітектура Emergency

Історії будівель екстрених служб Львова

14:09, 21 жовтня 2020

На початку ХХ століття пожежна станція та станція швидкої допомоги Львова розташовувалися в одному приміщенні, а в будівлі управління поліції був акціонерний банк та кінотеатр. Розповідаємо історії головних будівель екстрених служб міста – рятувальників, поліції та «швидкої».

Головне управління ДСНС Львівщини, вул. Підвальна, 6

У XVII столітті на цьому місці стояв бастіон, а 1890 року тут звели літній театр, проте невдовзі його знесли. У 1900 році за проектом міського будівельного управління під керівництвом інженерів Володимира Підгородецького та Іґнатія Брунека на вул. Підвальній, 6 звели будинок пожежної стражниці у нео-романському стилі, який зберігся і донині. Над входом розміщена фігура святого Флоріана, покровителя пожежників, авторства скульптора Петра Війтовича.

Фото початку ХХ століття

Фото «Фотографій старого Львова»

Фігура святого Флоріана (фото «Фотографій старого Львова»)

Внутрішній дворик (фото Wikimedia)

У цьому ж будинку з самого початку розміщувалася станція кінної швидкої допомоги, заснована у 1893 році. До того вона розташовувалася в ратуші, а пожежна команда – на вулиці Різницькій (нині – Наливайка). Також на початку ХХ століття тут була міська телефонна станція і певний час – управління водогону. Освятили новий будинок пожежної станції 22 червня 1901 року.

Головне управління Нацполіції Львівщини, пл. Григоренка, 3

П’ятиповерхову будівлю звели у 1909-1911 роках за проектом львівського архітектора Альфреда Захаревича у стилі неокласицизму для Акціонерного кооперативного банку. Спорудженню передував конкурс, на якому перемогу здобув спільний проект архітекторів Адама Опольського та Ігнатія Кендзерського, однак до реалізації прийняли проект Альфреда Захаревича, який посів друге місце.

Фото початку ХХ століття

Будинок – характерний приклад громадської будівлі початку ХХ ст. Він цегляний, тинькований, складний у плані, покритий високим мансардовим дахом з одним заломом. Внутрішнє планування – коридорного типу з двостороннім розташуванням приміщень. Композиція головного фасаду симетрична, з центральною розкріпованою частиною, завершеною на рівні даху аттиком. Вікна першого поверху аркові, півциркульні.

На першому поверсі у 1911 році відкрили кав’ярню «Варшава», що діяла до Другої світової війни. Її сецесійний інтер’єр спроектуали спільно Захаревич зі скульптором Зигмунтом Курчинським та живописцем Феліксом Вигживальським. Кав’ярня була оздоблена білим та зеленим мармуром, в центрі залу розміщувався фонтан. З 1912 до 1921 року в цій будівлі також працював кінотеатр «Водевіль», який не мав популярності в місті.

Фото «Фотографій старого Львова»

Під час німецької окупації Львова від серпня 1941 року в будинку розташовувалися Дирекція Кримінальної поліції та інші поліційні органи. Нині тут міститься Головне управління Нацполіції Львівської області. Будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Монумент у вигляді фігури святого Юрія, що перемагає змія, встановили перед будинком МВС Львівщини у 1999 році для вшанування пам’яті правоохоронців України, які загинули при виконанні службових обов’язків. Автори – скульптори Андрій і Володимир Сухорські. До 1946 року тут стояв пам’ятник Францішеку Смольці.

Пам'ятник св. Юрію Змієборцю встановили у 1999 році (фото «Фотографій старого Львова»)

У свою чергу Управління патрульної поліції Львівської області у Львові розташовується на вулиці Перфецького, 19. Вулиця забудована переважно сучасними спорудами – офісними будівлями 1970-1980-х років та багатоквартирними багатоповерхівками 1980-2000-х.

Фото Олександра Мегеди

Міська лікарня швидкої медичної допомоги та обласний центр медицини катастроф, вул. Миколайчука, 9

Комплекс найбільшої лікарні Львова на 1000 ліжок звели на місці колишніх цегелень та глиняних кар’єрів у 1970-х роках за проектом архітекторів Федотовської, Кузубова, Топилка, Мурина.

Фото з відкритих джерел

Фото КЛШМД

Фото Google

При проектуванні використовували типові проекти аналогічних будівель, адаптовані до рельєфу і допрацьовані в плані архітектурно-декоративного вирішення фасадів.