У середу, 8 вересня, білоруси, які переїхали до Львова, влаштували святкування Дня військової слави. Його приурочили 507-річчю битви під Оршею. Тоді, в 1514 році, близько 30 тис. українських, білоруських, польських та литовських вояків під керівництвом князя Костянтина Острозького розгромили московських загарбників. І це попри те, що останніх було удвічі більше.
Але охочі влаштувати свято на місці визначного бою можуть хіба потрапити за ґрати, розповідає співголова Руху солідарності «Разом» Альона Талстая.
«Вже вчора там затримали трьох активістів, які намагались організувати бодай якісь заходи. Вони змушені відсидіти 10 днів», – каже жінка.
Тому біло-червоно-білий стяг з'явився сьогодні на Ратуші, його розгорнули й перед міською радою. Так Львів став солідарним із білорусами, які борються за свою незалежність.
«Ще раніше міська рада вирішила відмовитись від закупівлі білоруських "МАЗів", бо для нас важливі цінності свободи. Розуміємо, що це таке, адже зараз на території нашої держави триває російсько-українська війна. І ми завжди були тим містом, яке завжди підтримувало вільних людей», – зазначив перший заступник мера Андрій Москаленко.
Тому до Львова прибувають все більше білорусів. У квітні зі сім'єю сюди прилетів Віталій Макаранка. Чоловіка звинуватили начебто в державному перевороті та замаху на Лукашенка.
«30 квітня КГБ оголосило мене серед підозрюваних у цій справі й сказало, що в Білорусі я заочно заарештований. Тому вирішив подаватися на політичний притулок і звернувся до Державної міграційної служби. А 21 травня отримав посвідчення, яке підтверджує: я дійсно звернувся за цим захистом в Україні», – пригадує Віталій Макаранка.
Додамо, згідно з даними правозахисного центру «Весна», політичними в'язнями сьогодні є 659 білорусів. Слідчі натомість заявляють про понад 4 тис. кримінальних справ.