Львів має бути першим у впровадженні інноваційних методик «Smart City»

15:12, 2 квітня 2015

Львів має стати першим містом в Україні, в якому розпочнеться впровадження інноваційної системи «Розумне місто» («Smart City»), що базуватиметься на кращих зразках світової практики. 

Сьогодні у Львові є достатньо можливостей та, головне, зацікавлених людей, що готові застосовувати нові методики керування процесами комплексного функціонування міста, метою яких є покращення якості життя своїх мешканців.

Про це під час  прес-конференції, 2 квітня, розповів Юрій Паращак, почесний професор Університету Карнеггі-Меллон (США), гостьовий викладач Львівської бізнес-школи у програмі інновацій «Smart Citу».

 «Smart Citу – це коли ми вміємо заощаджувати свої гроші на тому, чим живе місто, на інфраструктурі, на основних комунікаціях. Мова про економне водопостачання, електро  та газопостачання, транспорт, будівництво, туризм та ін. У Львові я побачив велике бажання, насамперед, місцевої влади до впровадження новітніх систем керування містами, тому напевно саме зі Львова можна розпочати ці процеси з тим, щоб показати приклад іншим містам країни», - пояснив професор Паращак.

За його словами, у Львові є багато інфраструктурних проблем, вирішенню яких заважає брак комунікації між департаментами, управліннями найрізноманітнішими структурами, які забезпечують функціонування міста.

«У вас поки що так: виїжджає на виклик працівник водоканалу і вирішує проблему з витоком води:розкопує, ладнає, закопує. Завтра на це саме місце виїжджає представник газової служби і знову розкопує, і  щось там своє робить.  Післязавтра там працює електрик, наприклад. У розумному місті вони мають комуні кувати між собою до початку робіт і домовитись про вирішення своїх проблеми спільно. Економія ресурсів? Однозначно», - зауважив Паращак.

На його думку, уникнути такого явища можна за допомогою збору, системного аналізу та обміну даними всередині інфраструктури міст.

Це дає можливість містам прогнозувати свою діяльність, результати своїх рішень і краще розуміти як взаємодіють його підсистеми. За умови прозорого використання цієї схеми можна заощаджувати від 20% до 50% витрат міста.

Аби розпочати впровадження системи розумного міста в Україна необхідні системні зміни, починаючи з законодавчих ініціатив щодо розмежування повноважень та доступу до інформації, вважає професор Паращак.

«У вас велика проблема з корупцією і загалом українське законодавство дуже часто заважає цьому системному спілкуванню. Окрім того є недовіра до влади збоку населення: недавно я користувався вашим таксі. Так от водій, побачивши як евакуатор забирає з вулиці неналежно припаркований автомобіль сказав: я не проти , щоб їх евакуювали, але чи ті гроші підуть на благо міста, а не комусь в кишеню. Я бачу, що люди не довіряють владі. І це також системна проблема», - зауважив Паращак.

На думку професора Паращака, найкращим показником того, що у  Львові готові до глибинних системних змін була участь управлінського складу Львівської міськради у п’ятиденному навчанні за програмою «Smart Citу», що проходило у Львівській бізнес-школі з 24 по 28 березня, в якому брали участь окрім львів’ян, представники 11 міст України.

Довідка

Юрій Паращак - Почесний професор Університету Карнеггі-Меллон  (США), заслужений директор IBM Research  Smarter Cities , співзасновник Urban Systems Collaborative (NY),  гостьовий викладач на програмі MSc in Technology Management LvBS. 

Як лідер IBM Research для «Smarter Cities» Юрій несе відповідальність за поєднання 10-ти науково-дослідних лабораторій навколо smarter cities можливостей, що виникають по всьому світу. У цій ролі він також відповідає за інтеграцію науково-дослідного потенціалу матеріалів і процесів, ІТ-інновації, моделювання, оптимізацію та реалізацію стійких рішень з клієнтами IBM у таких галузях як роздрібна торгівля, телекомунікації, електроенергія.

«Smart Cities» від Львівської бізнес-школи – це практичний курс навчання, під час якого учасники отримали широке розуміння нової галузі Urban Systems (міські системи), яка використовує реальні дані, щоб допомогти містам покращити якість життя своїх мешканців.

Новий підхід до функціонування міста «Smart Cities» вже застосовують по всьому світу. Зокрема в таких містах, як Дублін, Лондон, Манчестер, Барселона, Ніцца, Нью-Йорк, Міннеаполіс, Чикаго, Сан-Франциско, Гуадаладжара, Ріо-де-Жанейро, Сантьяго, Пекін, Шанхай, Токіо, Крайстчерч, Таунсвіль і Перт.  Ці міста розуміють, що за допомогою використання та аналізу реальних даних, вони можуть робити більше з меншими затратами, і покращувати різні аспекти функціонування міста, наприклад, управління дорожнім рухом, економічний розвиток, туризм, викиди в атмосферу, енергетика, обробка стічних вод, очищення води та оновлення інфраструктури.