Львів не хоче повертатись у темряву

Львівська облрада вимагає в уряду скасування нового тарифу на вуличне освітлення

17:19, 26 січня 2016

Львівська облрада  ухвалила 26 січня звернення до уряду з вимогою відмінити заплановане на 1 березня підвищення тарифів на вуличне освітлення. На думку депутатів, підвищення тарифу на вуличне освітлення майже у 2,5 рази призведе до відмови від нічного освітлення міст і сіл, а відтак – до зростання злочинності і соціальної напруги.

Звернення до Кабміну, Верховної Ради та НКРЕ (Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) з вимогою скасувати новий тариф на вуличне освітлення підтримали 65 депутатів Львівської облради, яка налічує загалом 84 депутати. Ініціаторами звернення стали представники фракції «Самопоміч».

Підставою для такого звернення стало рішення НКРЕ від 28 грудня. Згідно з текстом рішення, з 1 березня 2016 року органи місцевого самоврядування платитимуть за вечірнє і нічне освітлення вулиць за єдиним роздрібним тарифом із застосуванням коефіцієнта 0,6 – замість 0,25. Іншими словами, видатки населених пунктів на вуличне освітлення зростуть у 2,4 рази.

Нагадаємо, що освітлення вулиць та інших громадських місць (наприклад, парків чи пішохідних переходів) здійснюється коштом міськрад і сільрад. Якщо вуличне освітлення використовується у затверджений НКРЕ темний час доби (у січні, наприклад, з 17:00 до 07:00), мерія платить 0,48 грн/кВт·год. Якщо ж новий підвищений тариф вступить у силу, у березні (з 19:00 до 05:00) доведеться платити уже 1,14 грн/кВт·год.

У 2015 році вуличне освітлення Львова коштувало близько 10,5 млн грн, натомість цього року ця сума може перевищити 25 млн грн.

У менших містах витрати на вуличне освітлення , звичайно, менші, але там і місцеві бюджети значно скромніші. Наприклад, за словами Олександра Зозулі, мера семитисячного містечка Перемишляни на Львівщині, раніше тут витрачали на освітлення 100-110 тис. грн на рік. Тепер доведеться платити близько 250 тис. грн.

«Мусимо перерозподілити видатки бюджету, щоб забезпечити вуличне освітлення. Від цього залежить безпека на вулицях міста, – сказав Олександр Зозуля ZAXID.NET. – Ситуація невтішна ще й тому, що якщо раніше сільські ради планували і пробували зробити вуличне освітлення, то тепер вони цього напевно не зроблять. Їхні бюджети в рази менші, ніж бюджети міст, і видатки на вуличне освітлення будуть неспіврозмірними з обсягами бюджету сільських рад».

«До нас звернулися представники Львівського регіонального відділення Асоціації міст України з проханням допомогти скасувати новий тариф.  Він створить додаткове  навантаження на місцеві бюджети, які і так не надто наповнені. Тож населені пункти не зможуть забезпечувати повноцінне зовнішнє освітлення вулиць у нічну пору доби, – розповів депутат фракції «Самопоміч» у Львівській облраді Роман Кізима. – Очевидно, що відсутність освітлення на вулицях призведе до зростання рівня злочинності та соціальної напруги серед населення».

«Підвищення тарифів на зовнішнє освітлення міст і сіл є злочином, бо це – левова частка їх бюджетів. В результаті у містах та селах вуличне освітлення може зникнути, бо на це просто не вистачить грошей», – заявив 26 січня голова парламентської фракції «Самопомочі» Олег Березюк.