Вже минає рік, як в Україні з’явилися перші вимушені переселенці і гострі проблеми, пов’язані з цим. Пошук житла і роботи, оформлення документів і адаптація до нових умов життя – це те, з чим щодня живуть сотні тисяч людей у нашій країні. У Львові перші переселенці з’явилися навесні минулого року з Криму. Дехто з них встиг навіть відкрити тут власний бізнес. ZAXID.NET пропонує історії про людей, які не розгубилися в чужому місті, а навпаки – прийняли виклик і підлаштувалися до нелегких умов.
Євгенія і Руслан та їхня перукарня
Фото: архів сім'ї Носач
Євгенія та Руслан Носач із Севастополя переїхали до Львова у січні цього року. Євгенія - громадянка Молдови, хоча більшу частину свого життя провела в Криму, а Руслан - українець. В бізнес у Львові вклали гроші, що відкладали на купівлю будинку в Севастополі.
Пара захотіла переїхати саме до Львова, бо полюбила місто ще раніше. «Колись ми приїхали сюди просто на екскурсію, погуляти. Руслан тоді сказав, що якщо нам коли-небудь доведеться поїхати із Севастополя, то ми поїдемо до Львова», - розповіла Євгенія.
Ідея відкрити власну перукарню виникла тому, що подружжя - професійні перукарі. «Ми вирішили, що потрібно робити щось своє. На будинок гроші потрібно тільки витрачати, а бізнес дає можливість їх заробити», - пояснила Євгенія.
«У нас є особлива концепція свого закладу. Ми хочемо зробити не просто перукарню, а й запропонувати своїм клієнтам ще й послуги стиліста, візажиста та фотографа», - розповіла жінка.
Подружжя вирішило відкрити салон у спальному районі Львова, на Сихові, оскільки там подібних ще нема. «Дехто каже нам, що ми помиляємось і «прогоримо». Проте ми з чоловіком вивчили ринок і побачили, що всі елітні салони знаходяться в центрі, натомість на Сихові живе дуже велика кількість людей і їм може бути незручно щоразу їздити в центр», - пояснила жінка.
Якщо Крим знову стане українським, то цілком можливо, що подружжя повернеться додому. Хоча поки що нічого планувати не хочуть.
Руслан і його кримськотатарське кафе
Фото: Громадське радіо
У червні 2014 року Руслан Аблямітов із Сімферополя разом із дружиною та трьома дітьми переїхав до Львова. Тут він вирішив відкрити своє кафе «Крим» на вул. Фурманській 1А, де готують найпопулярніші страви кримськотатарської кухні.
Руслан розповів, що вирішив відкрити кафе у Львові, оскільки вдома вже керував подібними закладами. Однак у Криму був найманим працівником, а тут вирішив відкрити свою справу.
«Відкрити вирішив саме заклад із кримськотатарською кухнею, бо для Львова - це екзотика. Отже він може стати популярним. Більше того, це дозволить представити львів'янам нашу кухню, а відтак і культуру», - пояснив підприємець.
Через брак часу Руслан шукав вже готове приміщення із меблями та обладнанням. «Це кафе, що ми знайшли, спеціалізувалось на європейській кухні. Ми додали сюди трохи східних мотивів за допомогою різних деталей: картин із кримськими пейзажами, етно-подушок та татарської музики», - пояснив переселенець.
У закладі власник керує персоналом та готує на кухні. «За освітою я не кулінар. Однак мені дуже подобається готувати. До того ж, вважаю, що бізнес потрібно знати зсередини», - пояснив чоловік. Тут працює декілька офіціантів та кухарів. Половина з них - кримські татари, інша половина - львів'яни.
«Щоб відкрити тут кафе, довелось взяти гроші у борг в родичів. Зараз їх віддаю», - каже Руслан.
Щодо повернення назад до Криму, подружжя не має однозначної думки. «Можливо, ми повернемось назад за умови, що економічна ситуація в Криму покращиться, стане хоча б як рік тому», - поділився чоловік.
Олена та її прикраси
Олена Немировська з Євпаторії виготовляє прикраси із натурального каміння та бісеру.
Жінка разом із чоловіком, сином та двома собаками переїхали до Львова у липні. Тут сім'я живе у двокімнатній орендованій квартирі на Сихові. Переселенка виготовляє прикраси із натурального каміння та бісеру, а її чоловік продає їх на ринку сувенірів.
У Євпаторії Немировські володіли декількома магазинами - квітковим та взуттєвим. Тут вони зареєструвалось у центрі зайнятості. За освітою Олена - вчителька музики, а її чоловік - хімік-технолог. Жінка поскаржилась, що знайти роботу, коли людям за 45, - дуже складно. Тому вирішили зайнятись власною справою.
Вироби Олени. Фото: ZAXID.NET
Бісероплетінням Олена займалась як хобі. Іноді у своїх магазинах виставляла роботи на продаж. Часом продавала деякі прикраси на ринку сувенірів у Євпаторії. Тож вирішила спробувати заробити на цьому у Львові.
Жінка прийшла на ринок «Вернісаж» у Львові та шукала місце, де можна стати і продавати прикраси. Одна власниця ятки запропонувала їй працювати продавчинею та паралельно продавати й свої вироби. Майстриня працює щодня, окрім неділі. Коли вдома плете прикраси, то торгувати на ринок виходить чоловік.
«У Криму я робила орхідеї, різних жар-птиць. Тут таке не користується великим попитом. Галичани полюбляють маки, калину, бо вони пасують до вишиванок. Ось так і виходить, що в душі у мене орхідеї, а плету маки та калину. Хоча галицькі мотиви мені також подобаються», - розповіла Олена.
Ольга та її сироварня
Ольга Анісімова з Ялти вирішила варити та продавати сири. Вона із чоловіком та чотирма дітьми переїхали до Львова у серпні. Молода мама виготовляє сири у домашніх умовах та продає їх через сторінку у Facebook, а її старший син розвозить їх замовникам. Планує відкрити сироварню та продавати сири на ринку.
Жінка розповіла, що переїзд із рідного міста був нелегким рішенням. «Наші діти жахливо боялись переїжджати до Львова. Вони боялись бандерівців. Але вже за тиждень після переїзду вони сказали, що хочуть, аби я купила їм вишиванки», - розповіла вона.
Сири, які виготовляє Ольга. Фото: архів Ольги Анісімової
Найбільше переселенців вразило ставлення пересічних львів'ян, які часто не хотіли брати грошей за послуги або просто приносили їжу додому. «У Криму такого б ніколи не могло статись. Там всім байдуже, хто ти і звідки, а тут все по-інакшому. Нас це не перестає дивувати», - каже Ольга.
Ольга спочатку влаштувалась працювати психологом у дитячий центр. Однак постійно відволікалась на домашні справи та дітей. Тому вирішила знайти роботу, якою можна займатись вдома.
«Я подумала, що робота повинна приносити задоволення. Я шалено люблю готувати, тому вирішила спробувати виготовляти сири на продаж», - розповіла жінка. Раніше Ольга вже готувала сири, щоправда тільки для домашнього споживання.
«Загалом зараз я виготовляю вісім різних видів м'яких сирів та йогурти. Хочу влітку поїхати до родичів на Кіровоградщину та виготовляти там тверді види сирів. Для виготовлення твердого сиру потрібно багато молока. На Кіровоградщині ціни на фермерське молоко в декілька разів нижчі, ніж тут», - розповіла Ольга.
Задля розширення виробництва сім'я готова переїхати глибше у сільську місцевість та відкрити ферму. Однак переїжджати кудись далеко від Львова родина наміру не має.
За даними Львівської ОДА, на Львівщині проживають понад 10 тисяч переселенців. Більше, ніж 200 людей були працевлаштовані через Львівський центр зайнятості. Близько 1 500 людей знайшли роботу самостійно.