Львів платить гроші талановитим науковцям

23:25, 13 лютого 2019

Українські науковці – одні із найталановитіших у світі. Вони роблять унікальні винаходи завдяки власному ентузіазму. Втім, тих, які не виїхали закордон, залишились одиниці. Львів'янин Олег Смуток – один із таких. Попри вічний брак грошей, разом із колегами науковець розробляє унікальні прилади-біосенсори, які рятують людям життя.

Олег Смуток в Інституті біології клітини разом із колегами працює над унікальними розробками. Демонструє одне із своїх творінь.

«Розробляємо портативні біосенсори, які можна під’єднувати до сучасних ґаджетів. Може визначати глюкозу, лактат, спирт в крові людини, тобто маленька крапелька на електрод і на смартфоні ми бачимо результат», – розповідає львівський науковець Олег Смуток. Цей біосенсор допоможе тим, у кого хворі нирки, серце, вагітним.

Науковці працюють у спартанських умовах. Хоча з такими знаннями давно могли б творити в комфортних умовах найпрестижніших університетів світу. Та в Україні тримає сім'я і патріотизм.

«Коли я вступав у 1997 році, в нас був конкурс нереальний – 7 людей на місце. Було дуже багато амбіційних людей, дуже важко було вступити і ті, хто пробились, а нас було 15 генетиків-біотехнологів, з них в Україні лишилось двоє», – продовжує науковець Олег Смуток.

Заробляє науковий співробітник від 5 до 6 тис. грн. Інститут та науковці виживають завдяки іноземним грантам. Саме за ці кошти закуповують сучасне обладнання.

«Треба брати досвід, як це робиться в США. Твориться колектив за гроші інвестора, є такі що хочуть ризикнути, але і держава підтримує це. Колектив з кількох осіб, якщо пробна партія піде на ринку, випускається, якщо в нас буде така інфраструктура, то реально», – каже доктор біологічних наук Михайло Гончар.

Аби заохотити молодих вчених, міська влада Львова виділила шість мільйонів гривень на річні стипендії. Переможці конкурсного відбору отримуватимуть щомісяця до 10 тис. грн.

«Місто мало б робити дороги, займатись комунальною сферою. Але коли ми бачимо, що держава кидає науку напризволяще, ми не можемо стояти обабіч. Тому ми прийняли політичне рішення виділили в бюджеті 6 млн грн і будемо давати стипендії для науковців. Орієнтовно 50 науковців зможуть отримати стипендії», – каже міський голова Львова Андрій Садовий.

На стипендії може податись науковець з будь-якої галузі, який працює у львівській дослідній чи освітній установі.