Львів по роботі: 10 інтелектуальних подій 23-27 квітня

Лекції, музика, кіно та література

14:28, 23 квітня 2018

Цей тиждень у львівському культурному житті насичений літературою. Кілька лекцій про письменників та письменниць, презентація збірки Мар’яни Кіяновської «Бабин Яр. Голосами», знайомство із літературою Словенії. Навіть концерт гурту Один в каное дотичний до теми літератури, оскільки одна з найвідоміших їхніх пісень, Човен, написана на вірш Івана Франка.

Окрім цього, у четвер зранку відбудеться чергова подія з циклу Creative Mornings - параолімпійський чемпіон з фехтування Андрій Демчук розкаже про ігри та як в них грають люди. Розібратись детальніше із тим, в який спосіб можна провести цей тиждень, можна із допомогою ZAXID.NET.

Література

Лекція про Юрія Тарнавського

Юрій Тарнавський є не тільки одним з чільних поетів Нью-Йоркської групи, а й одним з найвиразніших, найпослідовніших реформаторів української поезії ХХ ст. У лекції з циклу «Поети новатори» йтиметься про особливості та еволюцію поетичної мови Тарнавського з акцентом на ключових збірках: «Життя в міст», «Без Еспанії», «Анкети», «Поезії про ніщо».

Вхід вільний.

Понеділок, 23 квітня, 18:00. Бібліотека на Мулярській, вул. Мулярська, 2а (3-й поверх).

Юрій Тарнавський є одним з найвідоміших представників Нью-Йоркської групи

Літературні читання «Бабин Яр. Голосами»

Література – це не лише засіб фіксації подій чи створення нових історій. Це спосіб пережиття та ретрансляції складних історичних подій. Поетична збірка Маріанни Кіяновської «Бабин Яр. Голосами» – це не лише спосіб передати історію Голокосту на території України через поетичне мистецтво, але й ретрансляція голосів учасників тих подій. Вірші з «Бабиного Яру. Голосами» доносять до слухача особливе етичне та емоційне повідомлення: десятки, сотні чи навіть мільйони жертв – це окремі, особливі долі; це кожен зокрема.

Модеруватиме Ірина Старовойт.

Захід є частиною програми «Lwów, לעמבערג, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не)пережило» − серії меморіальних заходів до 75-ої річниці ліквідації гетто та Янівського концтабору у Львові.

Вівторок, 24 квітня, 18:00. Музей «Територія Терору», просп. Чорновола, 45.

Збірка вийшла у 2017 році у видавництві "Дух і Літера"

Лекція про Рафала Воячека

Рафал Воячек - один із найбільш інтригуючих і таємничих польських поетів ХХ століття. Візіонер, скандаліст, культовий поет для молодих бунтарів. Не так давно молоде івано-франківське видавництво «П’яний Корабель» видало збірку його текстів «Незакінчений хрестовий похід». Аби зрозуміти краще, про що писав Воячек і як – на лекції розкажуть про особистість поета, його легенду, процес творення його віршів та власне поезію.

Вхід вільний.

Середа, 25 квітня, 18:00. Бібліотека на Мулярській, вул. Мулярська, 2а (3-й поверх).

Літературний вечір зі словенським письменником Штефаном Кардошем

Прозаїк, поет, редактор і вчитель у середній двомовній школі Штефан Кардош живе й працює у Прекмур’ї, регіоні у крайній північно-східній точці Словенії, на кордоні з Австрією та Угорщиною. У цьому краї довго насаджувалася політика мадяризації, і до кінця Першої світової війни його економіка, політика та культура розвивалися окремо від інших частин Словенії. Та попри все мешканці Прекмур’я зуміли зберегти словенську національну ідентичність, мову і культуру.

З нагоди зустрічі студенти-словеністи Львівського університету підготували переклади уривків прози Штефана Кардоша українською мовою.

Захід відбуватиметься словенською мовою з перекладом на українську.

Четвер, 26 квітня, 18:30. Книгарня «Є», просп. Свободи, 7.

Музика

Великий сольний концерт «Один в каное»

Завершальний концерт туру відомого акустичного львівського гурту «Один в каное» відбудеться у їхньому рідному місті. Гурт обіцяє зіграти не лише старі, всім відомі пісні, але й нові твори.

Квитків залишилось небагато, але якщо поквапитись – їх можна встигнути купити.

Вівторок, 24 квітня, 20:00. Львівський оперний театр, просп. Свободи, 28.

Arms and Sleepers + Sun Glitters

Відомий американський електронний/тріп-хоп дует Arms and Sleepers повертаються до Львова. Цього разу музиканти Макс Левіс (Бостон) та Мірза Рамік (Портленд) приїдуть до Львова із новою неймовірною музичною компіляцією.

Спеціальними гостями цього виступу стануть Sun Glitters (Люксембург).

Квитки коштують 300-400 грн, купити їх можна онлайн.

Середа, 25 квітня, 19:00. FESTrepublic club, вул. Старознесенська, 24.

Кіно

«12 розгніваних чоловіків»

Школа лідерства УКУ запрошує на перегляд фільму «12 розгніваних чоловіків», який є частиною занять з теми лідерства. Сюжет фільму розповідає про суд присяжних, які мають винести рішення у справі хлопця, звинуваченого у вбивстві власного батька. Ніби переконливі докази спонукають чоловіків прийняти швидке рішення та розійтись по своїх справах, проте від їхнього рішення залежить життя людини.

Вхід вільний.

Понеділок, 23 квітня, 18:30. Пасторальний центр УКУ, (ауд. 013, конференц-зал церкви Святої Софії – Премудрості Божої), вул. Козельницька, 2а.

Лекції

Арт-інтервенція біотехнології в міт про людину

Філософ Володимир Боднаром розкаже про біотехнології як засоби мистецького висловлювання. Слухачі дізнаються про приклади біомистецьких творів, проаналізують їхні концептуальні фрейми і технологічні способи втілення. У програмі: філософські аспекти синтетичного життя, генетичного дизайну, аглютиногенів Ісусової крові, клонування Степана Бандери та курей-космополітів.

Вхід вільний.

Середа, 25 квітня, 18:00. Перша Львівська Медіатека, вул. Мулярська, 2а.

Лекція про трьох львівських інтелектуалок ХХ століття

Літературознавиця Ірина Старовой читатиме відкриту лекцію на тему: «Крутий маршрут із зупинками у Львові. Дагні Юль, Дебора Фогель та Євгенія Гінзбург у драмі ідей ХХ століття».

Норвежка Дагні Юль вийшла заміж за поляка Станіслава Пшибишевського, щоб стати культурною героїнею європейського декадансу, причому фаталістичні ідеї і передчуття fin de sciecle, що витали у Кракові і Львові, напряму втрутилися в її життя і дочасно його зруйнували.

Австрійська єврейка Дебора Фогель закінчила філософський факультет Львівського університету (куди перед Першою світовою жінок не приймали), захистила докторську дисертацію в Кракові. Дорослою успішною жінкою вивчила їдиш, щоби писати експериментальні тексти в поезії і прозі і публікуватися на двох континентах, ставши співзасновницею і мозковим центром групи «Artes». Убита у Львові під час ліквідації єврейського гетта в серпні 1942 р.

Євгенія Гінзбург потрапила до вже радянського Львова після 18 років сталінських таборів і заслання. Саме тут на початку 1960-х вона й написала свій автобіографічний роман «Крутий маршрут», що за силою опису і трагічністю досвіду страждання жінки в тоталітарних системах на той момент не мав відповідників в європейських літературах. Текст вийшов в Італії, на 10 років раніше, ніж «Архіпелаг ГУЛАГ» Солженіцина.

Четвер, 26 квітня, 16:15. Гуманітарний факультет УКУ (ауд. 424), вул. Козельницька, 2а.

Ранкова лекція від параолімпійського чемпіона з фехтування

Черговий гість ранкових лекцій львівських креативних ранків - Андрій Демчук, параолімпійський чемпіон з фехтування. Він розкаже про життя як гру, про те, які правила ми самі собі встановлюємо і як у них виграємо.

Вхід вільний, але реєстрація є обов’язковою.

Четвер, 26 квітня, 8:00. Центр Шептицького, вул. Стрийська, 29.

Андрій Демчук (фото Львівського порталу)

Головне фото Майї Левицької